Menu
JenProTěhotné.cz
Příznaky těhotenství

Pohyby plodu v těhotenství. Kdy a jak je poznáte?

Šárka Zajíčková

Šárka Zajíčková

15. 10. 2018

Na první pohyby miminka, které začínají obvykle od 20. týdne těhotenství se těší snad každá nastávající maminka. Jak pohyby poznat a jak často by se měly objevovat?

Kdy se těšit na první pohyby?

První pohyby miminka u prvorodiček přicházejí většinou ve 20. týdnu. Ženy, které jsou těhotné už poněkolikáté, se mohou na pohyby těšit už od 18. týdne. První pohyby bývají velmi málo intenzivní a někdy je těžké si jich všimnout. S postupujícím těhotenství se ale zvětšuje i intenzita pohybů. S blížícím se porodem se pak zase opět snižuje, což je dáno zmenšujícím se objemem plodové vody. Proto jsou pohyby plodu na konci těhotenství tlumenější a místo kopání můžete cítit spíše vlnobití. Pokud ale budete mít štěstí, díky ultrazvuku si můžete pohyby užít už v 8. týdnu těhotenství. Tyto první pohyby jsou jen občasné a jejich koordinace se postupným vývojem miminka zlepšuje.

Přenášení plodu. Proč si dítě dává načas a co s tím?

Jak poznat pohyby miminka?

První pohyby miminka se dají přirovnat k drobnému bublání, vlnění, ťukání nebo šimrání motýlích křídel. Je proto velmi těžké je poznat a nezaměnit s procesem trávení a pohyby střev. Postupem času jsou však pohyby miminka stále silnější stejně tak jako vaše pocity. Miminko se protahuje, hýbe nožičkami, napíná ručičky, otáčí se a vystrkuje zadeček, což se projevuje typickým kopáním na děložní stěnu. V této fázi už pohyby miminka bezpečně poznáte. Silné kopání uvidíte i pouhým okem. Internetem koluje spoustu videí dokládajících pohyby plodu.

Pohyby miminka – jak často je ucítíte?

Pohyby plodu nebývají v průběhu dne a noci pravidelné. I miminko má však v bříšku fáze spánku a fáze bdění. Ty se většinou střídají každých 20 – 40 minut. Některé těhotné ženy cítí pohyby miminka nejvíce večer před spaním. To je často dáno tím, že v tuto hodinu už jsou ženy v klidu, nemusí řešit jiné záležitosti a jsou oproštěné od jiných vjemů, které by soustředěnost na pohyby miminka odváděli pryč.

Cysty v těhotenství. Jaká s sebou nesou rizika?

Méně časté pohyby miminka vs nadměrné pohyby plodu

Miminko dokáže reagovat pohybem i na hlas a fyzickou aktivitu matky. Zdravé miminko bývá obvykle aktivní a každou hodinu udělá přibližně 3 pohyby, které je možné cítit. Pokud má dítě akutní nedostatek kyslíku (akutní hypoxie), zareaguje bouřlivými pohyby. Pokud má kyslíku dlouhodobý nedostatek, jeho aktivita se naopak snižuje. Pokud si tedy všimnete jakékoliv změny v aktivitě miminka, navštivte raději gynekologa a nechte se od něj vyšetřit.

Jak vyvolat pohyby miminka?

Vyvolání pohybů miminka je důležité zejména při monitoringu, kdy je potřeba, aby bylo dítě aktivní. Některé maminky zkouší miminko probudit tím, že dloubnou prstem do břicha, sní něco sladkého nebo vypíjí studený nápoj. Pokud tyto triky nezaberou, pokusí se lékař pohyby plodu vyvolat zmáčknutím na stěnu břišní. V tomto případě se nemusíte bát, tyto hmaty provedené od lékaře miminku nijak neublíží, jen ho donutí k potřebné aktivitě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pohyby plodu v těhotenství. Kdy a jak je poznáte?