Menu
JenProTěhotné.cz

Oligohydramnion aneb když plodové vody není dostatek

Tereza Axmannová

Tereza Axmannová

7. 5. 2021

Život vzniká ve vodě. Tedy v plodové vodě. Dříve než jsme se poprvé nadechli, všichni jsme strávili čtyřicet týdnů v mikrosvětě mateřského lůna, obklopeni touto životodárnou tekutinou. Bez ní se nový život neobejde.

Po zázraku otěhotnění se prostředí uvnitř těla matky začne divoce přetvářet a produkovat plodovou vodu, aby co možná nejbezpečněji obestoupilo plod. Matka začíná vnímat, jak se její útroby rozpínají a dávají prostor průzračné kapalině, která plod ze všech stran obaluje, a chrání tak před traumaty z nárazů, umožňuje jeho pohyb a zdravý vývoj.

Plodová voda neboli amniová tekutina je voda s necelým procentem směsi bílkovin, glukózy, močoviny minerálních látek a kreatinu. Obsahuje části buněk plodu, jeho odpadlé chloupky (lanugo) a mázek.

Tvoří se nejprve prosakováním z pupečníku, později ji vytváří i plod při vylučování. Plodová voda nechrání jen ho, ale také placentu a pupečník před útlakem a v pozdějších měsících těhotenství i matku před bolestivými pohyby plodu.

Plod tuto tekutinu polyká i vylučuje a ona se přitom neustále obměňuje a čistí, a to tak rychle, že v pokročilém těhotenství se každou hodinu vymění polovina jejího objemu. Ten se s narůstajícím bříškem proměňuje, na samém vrcholu těhotenství jí obvykle bývá v rozmezí 700-1000 ml. Přesné množství nelze změřit, jen odhadnout pomocí indexu.

Plodová voda vyplňuje dělohu až do konce těhotenství, její odtok bývá obvykle signálem začátku porodu. Při porodu zvlhčuje prostředí a usnadňuje dítěti cestu na svět.

Nedostatek plodové vody

Svět ale není dokonalý a ani plány přírody vždy nevyjdou tak, jak bychom si přáli. Například když je plodové vody nedostatek, tedy méně než 500 ml. Odborněji řečeno: oligohydramnion.

Lékaři o něm hovoří jako o poměrně časté komplikaci, stává se zhruba v jednotkách procent případů těhotenství.

Velmi záleží, jak výrazný je a v jakém stadiu těhotenství se objeví. Jde-li jen o mírné snížení objemu plodové vody v samém závěru těhotenství, speciálně pokud žena přenáší, nemusí to mít žádné zásadní dopady. Pokud se ale plod dlouhodobě potýká s nedostatkem amniové tekutiny, může být jeho vývoj narušen.

Plodová voda: víte o ní všechno?

Příčiny nedostatku plodové vody

Samotný oligohydramnion nebývá jádrem problému, jde spíše o doprovodný znak jiných poruch nebo onemocnění. Bez dalších známek komplikací ještě nemusí znamenat nic vážného.

Mezi závažnými důvody, proč se plodové vody netvoří dostatek, mohou být chromozomální vrozené vady plodu nebo poruchy jeho vylučovacího ústrojí. Oslabená funkce ledvin může bránit tvorbě moči nebo jejímu odtoku. Jsou popsány i případy plodu s chybějící ledvinou.

Oligohydramnion se může vyskytnout u jednovaječných dvojčat, která mají společnou placentu, ze které si berou krev nestejnoměrně.

Může se také objevit v důsledku užívání některých léků v těhotenství, zejména tzv. ACE-inhibitorů, které se předepisují pro snižování krevního tlaku.

Literatura uvádí jako další možnou příčinu přítomnost infekce v děloze.

V poslední době byl popsán také výskyt oligohydramnionu při současném onemocnění covidem-19 v době těhotenství. Jde ale o čerstvou evidenci a souvislost ale ještě není pořádně prozkoumaná.

Následky oligohydramnionu

Bez plodové vody se neobejdou plíce, ledviny ani trávicí trakt plodu. Vzhledem k tomu, že pohyb v děloze je omezený a stěny dělohy na plod tlačí, mohou se u plodu objevit tělesné deformace. Nebezpečná je zejména deformace trupu, a to kvůli vývoji plic – může dojít k jejich kompresi, tzv. plicní hypoplázii.

Při zjištění nedostatku plodové vody by měl být stav plodu častěji kontrolován ultrazvukem. V některých případech může být provedena amnioinfuze, tedy umělé doplnění plodové vody. V těch závažnějších může dojít na předčasný porod.

Může zkažená plodová voda ohrozit vaše dítě? Kdy je nebezpečná?

Co s tím?

Pokud vám byl zjištěn nedostatek plodové vody, nepropadejte panice – nejprve by měl lékař posoudit i další znaky vrozených vad a vývojových poruch plodu a pokusit se zjistit příčinu oligohydramnionu.

Dbejte na dostatečný příjem tekutin a zdržte se takových, které tělo odvodňují (například káva).

Čekání na výsledky vyšetření a rozhodování o dalším postupu je nepříjemné. Jestli se nemůžete ubránit klesání na mysli, neostýchejte se vyhledat psychologickou pomoc nebo alespoň podporu blízkých lidí. Budete-li v dobré psychické kondici, jistě se i plod lépe se situací popere.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Oligohydramnion aneb když plodové vody není dostatek