Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Může kouření v těhotenství zvýšit riziko dětské mozkové obrny?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 2. 2020

Každý ví, že kouření během těhotenství není nic dobrého ani pro nastávající maminku a ani pro dítě. Může ale zvýšit riziko vzniku dětské mozkové obrny? Podle jedné studie existuje dost důkazů, že ano.

Výzkum naznačuje, že kouření v těhotenství skutečně takto miminko ohrozit může ve větší míře než u matek nekuřaček. Zároveň je ale potřeba podotknout, že spousta žen se spíše snaží přestat, když plánují miminko nebo zjistí, že jsou těhotné. Určité procento ale nepřestane a kouří v podstatě stále.

Kouření jako rizikový faktor

Kouření během těhotenství je samozřejmě rizikovým faktorem vzniku mnoha zdravotních potíží u dětí, včetně předčasného porodu, vrozených vad (rozštěp rtu nebo rozštěp patra a syndromu náhlého úmrtí dítěte). Výzkumy také prokazují, že existuje větší pravděpodobnost vzniku dětské mozkového obrny.

Proč se ženy po porodu často znovu vrací ke kouření?

Dětská mozková obrna

Dětská mozková obrna je porucha pohybu a rovnováhy. Bohužel se nedá vyléčit. Tento stav je způsoben poškozením vyvíjejícího se mozku, k čemuž může dojít před narozením, během porod, do prvního měsíce věku dítěte nebo v jeho prvních letech. Jednou z příčin je nedostatečný průtok krve v mozku plodu v děloze. Tento proces se nazývá hypoxicko-ischemická encefalopatie (HIE).

Studie zveřejněná v časopise Frontiers in Molecular Neuroscience dokazuje, že cigarety v těhotenství mohou zhoršit a ovlivnit reakce na HIE, způsobují zánik buněk v některých částech mozku spojených s motorikou a pamětí, které pak mohou právě ovlivnit i vznik mozkové obrny.

Studium na myších

Vědci ke svým závěrům dospěli pokusy na myších, které byly narozené matkám vystaveným cigaretovému kouři před a během těhotenství. Tým testoval motorické dovednosti mláďat myší a zjistil, že měla pohybové problémy podobné těm, které se objevují při dětské mozkové obrně.

Zjistili, že mláďata jsou při jejich vývinu nemotornější, mají menší sílu v končetinách, jsou více nervózní a špatně jim funguje paměť, která ovlivňuje jejich schopnost něco se učit.

Jak přestat kouřit. Abstinenční příznaky by vás neměly odradit!

Přestaňte kouřit dlouho před těhotenstvím

Při dalším zkoumání tým zjistil, že problémy s pohybem pozorované u myších mláďat byly způsobené zvýšeným oxidačním stresem, což je nerovnováha mezi antioxidanty a škodlivými molekulami, které se nazývají volné radikály.

K buňkám se nedostává dostatečné množství antioxidantů, což umožňuje hromadění volných radikálů a poškození mozkových buněk. Vědci se domnívají, že jejich výsledky jsou jen dalším dobrým důvodem proto, aby nastávající matky přestaly kouřit a čím dříve, tím lépe. Nejlépe několik měsíců nebo dokonce let před těhotenstvím, protože kouření může ovlivnit i kvalitu vajíček ještě dříve, než dojde k oplodnění.

Tým má v plánu světu představit ještě další studie, které by se měly zaměřit na zkoumání, zda antioxidanty mohou být použity ke snížení škodlivých účinků kouře u dětí. Například antioxidant L-karnitin dokázal zlepšit funkci ledvin a dýchacích cest u mláďat myší narozených samičkám vystavených cigaretovému kouři.

Dalším krokem by pak měl být výzkum vhodné léčby, která pomůže k minimalizování následků od maminek kuřaček.

Samozřejmě, že každé dítě, které se narodí ženě kuřačce, nebude mít takové problémy a nemusí být vůbec nemocné. To riziko ale existuje. Pokud ho chcete minimalizovat, přestaňte kouřit dlouho předtím, než otěhotníte. Koneckonců tím uděláte něco velmi dobrého i pro sebe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Může kouření v těhotenství zvýšit riziko dětské mozkové obrny?