Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Menstruace po porodu. Na co se připravit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 11. 2019

V těhotenství vás pravidelné krvácení trápit nemusí a často i nějakou dobu po narození dítěte. To, kdy menstruace po porodu dorazí, ovlivňuje do velké míry kojení. Každá žena je ale jiná.

Než se tělo vyrovná s hormonální bouří, kterou způsobil porod a kojení, chvíli to trvá. Rozhodně však neplatí, že kojení funguje jako spolehlivá antikoncepce. Mnohé ženy, které během této doby otěhotněly, by vám o tom mohly vyprávět.

Kdy přijde první menstruace po porodu?

Po porodu je ženské tělo ovlivněno velkým množstvím hormonu prolaktin. Ten stimuluje růst mléčných žláz a tvorbu mateřského mléka. Také funguje jako blokátor vaječníků, tudíž i menstruačního cyklu. Produkce tohoto hormonu je stimulována sáním dítěte. Dráždění bradavek způsobuje, že je stále produkován. Má také antikoncepční účinky.

Pokud nekojíte vůbec, dostaví se menstruace kolem osmého až devátého týdne po porodu. Nejedná se ale o pravidlo. Každopádně se dá říct, že u nekojících žen se obvykle dostaví nejdéle půl roku od porodu. Je to ale opravdu výjimka a spíše počítejte s rychlejším obnovením cyklu.

U kojících žen je naopak obvyklé, že se menstruační cyklus neobnoví po celou dobu výhradního kojení. Často nepřichází ani v době, kdy už kojí méně často. Zjednodušeně řečeno, dokud kojíte, většinou se pravidelný cyklus neobnovuje. Jsou ale i ženy, které kojí a přitom krvácí, ať už pravidelně nebo nepravidelně.

Délka menstruačního cyklu se po porodu také může významně změnit. Například ženy s bolestivou a dlouhou menstruací mají najednou krátký a bezproblémový cyklus a naopak. Kdyby bylo krvácení až příliš silné a trvalo to několik měsíců za sebou, je lepší poradit se o tom s lékařem. Za ním zajděte i v případě, kdy u vás nedochází k obnovení cyklu ani několik měsíců od ukončení kojení.

Lotosový porod: přirozenost se vším všudy

Kojení nefunguje jako antikoncepce

Kojení rozhodně není účinná antikoncepce, to už jsme zmínili v úvodu. V prvních měsících po porodu bývají měsíčky hodně nepravidelné a nevyzpytatelné. Některé ženy trpí na extrémně intenzivní krvácení a silné křeče, jiné zase jen lehce špiní. Během šesti měsíců by se měl cyklus upravit sám.

Pokud máte strach z otěhotnění, můžete využít nějakou antikoncepci, která je vhodná pro kojící ženy. Existují samozřejmě antikoncepční pilulky, které neobsahují hormon estrogen. Z nehormonálních metod můžete vyzkoušet antikoncepční krémy, spermicidní čípky, vaginální globule, hormonální i nehormonální nitroděložní tělísko nebo popřípadě kondom u partnera.

Jednou z možností je i sterilizace. Tato antikoncepce je ovšem rozhodně trvalá a není pro každou ženu. Jsou jasně daná pravidla. Upravuje ji zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, v platném znění. Může být provedena ze zdravotních nebo jiných důvodů. Pokud se jedná o sterilizaci na žádost pacientky, musí jí být minimálně 21 let. Nutná je písemná žádost. Mezi souhlasem a výkonem je v tomto případě vyžadována lhůta minimálně 14 dnů. Sterilizace je možná i u muže.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Menstruace po porodu. Na co se připravit?