Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Lotosový porod: přirozenost se vším všudy

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 6. 2019

Lotosový porod je jednou z možností alternativního porodnictví. Co si pod tím ale představit? Je to porod, při kterém nedojde k přestřižení pupeční šňůry a placenta se nechává u dítěte až do té doby, dokud se neoddělí sama. To může trvat i několik dní. Ženy, které tento směr propagují, tvrdí, že se jedná o naprostou přirozenost. Někteří odborníci ale zastávají názor, že jde o velmi nebezpečnou činnost. Jak to tedy je?

Zdá se vám něco takového nepředstavitelné? Jak by to mohlo vypadat, kdyby nedošlo k odstřižení pupeční šňůry hned po porodu? Opravdu to tak ale je. Placenta zůstává s dítětem až do doby, než se sama oddělí. Zastánkyně tohoto druhu porodu říkají, že dochází k přenosu všech potřebných látek, informací a životních energií. Také se prý předchází možnému poškození plic a mozku, které způsobuje nedostatek kyslíku.

Jak probíhá lotosový porod?

Po celé těhotenství zásobuje placenta dítě v děloze nezbytnými živinami, chrání ho a zajišťuje mu životadárný kyslík. Produkuje důležité hormony, látky imunitního systému a působí jako ochrana. Placenta je orgánem dítěte, a tak se díky lotosovému porodu dostane dítěti z jeho placenty více krve a s ní i více kyslíku pro miminko. To je důležité hlavně na začátku, dokud plíce nezačnou naplno fungovat.

Při porodu se nechá placenta přirozeně vyjít a následně se umístí někam vedle miminka. Obvykle do mísy nebo jiné nádoby. Tam může být i 24 hodin. Pak je nutné ji jemně omýt teplou vodou, odstranit krevní sraženiny a usušit ji. Pak by se měla zabalit do savé látky, kterou je nutné pravidelně vyměňovat. Je možné ji také konzervovat solí, bylinkami nebo oleji. Odloučenou placentu lze později konzervovat a využívat. Pupeční šňůra postupně ztvrdne a pak se může vytvarovat podle potřeby. Placentu uložte blízko miminko, aby se nenapínal zbytečně pupečník. Pupeční šňůra po nějaké době odpadne. V mnoha zemích se takto rodí a často probíhá i lotosový porod v porodnici. U nás tato praxe ale běžná není.

Někteří lékaři tvrdí, že odumírající placenta představuje riziko pro miminko. Je to už mrtvá tkáň a mohla by se stát zdrojem infekce, i když je sterilně zabalená. Pokud by k tomu došlo, je matka ohrožena silným krvácením a někdy je nutná operace pod narkózou. Také může dojít k situaci, kdy se placenta neuvolní z dělohy. Takové komplikace jsou naštěstí vzácné, ale ne nemožné. Vždy je potřeba počítat se všemi možnostmi.

Nevýhodou je také omezená manipulace s novorozencem, protože odloučení placenty může trvat až devět dní. Maminky by měly být s miminkem v posteli po tuto dobu a užívat si první společné chvíle.

Hypnoporod. Je možné si porod opravdu užít?

Přirozenost na prvním místě

Podle zastánců lotosového porodu, je dítě, které bylo po narození od placenty ihned odděleno, silně zraňováno. Vše má svůj čas a mělo by proběhnout v klidu. Až pupečník dotepá, zaschne a oddělí se, oddělí se přirozeně i spojení s matkou. Teprve tehdy je dítě připraveno na svou samostatnou životní pouť. Na druhou stranu je nutné říci, že v přírodě zvířecí matky většinou odstraňují pupeční šňůru od svého narozeného mláděte ihned odkousnutím.

Samotné odloučení placenty trvá asi tři dny, ale klidně to může být i devět a ve výjimečných případech i více dní. Proto s tím počítejte, pokud byste se pro lotosový porod rozhodla. Zajistěte si dostatečný servis i někoho, kdo bude po celou dobu s vámi a starat se o vás. V tomto případě by byla nejlepší porodní asistentka, která jako zdravotnice ví, co má dělat v případě komplikací, ale vhodná je samozřejmě i dula jako velká pomoc.

O lotosovém porodu pojednává také publikace od uznávané odbornice v oblasti porodu Shivam Rachany, která se jmenuje Lotosový porod bez přestřižení pupečníku. Tam si můžete přečíst různé příspěvky zdravotníků i zkušenosti samotných žen, které jsou navíc doplněné fotografiemi.

A jak to vidíte vy? Je pro vás lotosový porod zajímavou alternativou, o které byste uvažovaly? Nebo by vás něco takového ani nenapadlo?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lotosový porod: přirozenost se vším všudy