Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Létání v těhotenství. Jaká jsou největší rizika?

Redakce

Redakce

21. 9. 2018

Chystáte se letět letadlem během těhotenství? Nejste si jistá, zda je rentgen na letišti bezpečný? A víte, že během letu jste vystavena zvýšené radiaci z vesmíru? Do kdy vám vlastně dovolí létat? Jak se na cestu letadlem co nejlépe připravit? A jaká jsou další rizika spojená s létáním během těhotenství? Létání v těhotenství je tedy nejbezpečnější kdy?

Cestování v těhotenství letadlem

Pokud během těhotenství plánujete cestu letadlem, nejprve se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Doktor vám s největší pravděpodobností let schválí, pokud se nacházíte někde mezi 15. a 30. týdnem těhotenství. Během prvního trimestru dochází k samovolným potratům nejčastěji. Těhotným ženám bývá navíc také nevolno a cestu by zvládaly špatně. Proto se v této fázi těhotenství cestovat příliš nedoporučuje. Poslední dva měsíce před porodem zase mohou mít ženy problémy s otékáním nohou při dlouhé cestě v sedě. Navíc hrozí riziko předčasného porodu. Některé letecké společnosti dokonce explicitně nedovolují přepravovat těhotné, které se nacházejí po 36. týdnu těhotenství (vždy je potřeba se informovat u konkrétního přepravce s předstihem).

Létání na začátku těhotenství a v prvním trimestru

Na začátku těhotenství a v prvním trimestru záleží hlavně na vás, jak se cítíte. Pokud trpíte těhotenskými nevolnostmi, pravděpodobně vám bude špatně i v letadle. Navíc různé změny tlaků během letu nebo vzduchotechnika v letadle, díky které máte vysušený nosohltan, a jste tak daleko náchylnější k nákaze infekcí v uzavřeném prostoru s více lidmi, to vše potencionálně ohrožuje vaše těhotenství. Záleží opravdu na vás, jak se cítíte, jak moc jste se o miminko snažili, zda je na cestě již druhé či třetí dítě… Rozumné je ale počkat s létáním v těhotenství alespoň do 12. týdne. Nejlépe budete létání snášet ve druhém trimestru a tehdy to je pro vás i plod také nejbezpečnější.

Létání v těhotenství – do kdy vám dovolí létat?

Do 28. týdne těhotenství můžete létat celkem bez omezení. Mezi 28. a 36. t.t. vás většina leteckých společností přepraví pouze s lékařským osvědčením a na vlastní riziko. Po 36. týdnu vás již většina aerolinií přepravit odmítne. V případě vícečetného těhotenství je tato hranice navíc posunuta, většinou k 28. týdnu.

Kam v těhotenství letět na dovolenou?

Vždy se snažte vybrat takovou dovolenou, kde bude vždy dostupná kvalitní lékařská péče. Není prozíravé vypravit se na opuštěný ostrov či do méně civilizovaných končin světa. Není také dobrý nápad cestovat kamkoliv, kde je nutné nechat se předem očkovat. Pro zdraví dítěte by se žena měla vyhnout přijímání cizorodých látek během těhotenství (to zahrnuje také alkohol, léky, očkovací látky a nikotin). Nevybírejte si také příliš dlouhé cesty, zejména kvůli zvýšenému riziku plicní embolie nebo hluboké žilní trombozy, která hrozí zejména během dlouhé cesty v sedě. Obecně jsou ženy k těmto komplikacím (někdy i život ohrožujícím) až 8 x náchylnější, než mimo těhotenství!

Náraz do břicha v těhotenství. Na co si dát pozor?

Co když se během cesty něco přihodí?

Všechny posádky leteckých společností procházejí každý rok speciálním výcvikem a pro situace porodů jsou školeny. Členové posádky mají obsáhlé znalosti z přípravných lékařských kurzů, takže jsou mj. připraveni i na porod na palubě.

Jaká jsou rizika létání v těhotenství?

Cestování letadlem matku ani plod přímo neohrožuje. Může však přispět k vyvolání stavů, které mohou těhotenství vážně ohrozit. Právě proto někteří gynekologové nevidí maminky v letadle příliš rádi. Rizika vycházejí především z velkých tlakových rozdílů. V časných fázích těhotenství, kdy je riziko potratu nejvyšší, může dojít např. ke krvácení. Ve vyšším stupni těhotenství potom hrozí riziko předčasného odtoku plodové vody. Problém může představovat také zvýšené riziko plicní embolie či jiné trombofilní stavy, jak již bylo řečeno.

Vysoký krevní tlak v těhotenství? Proč je tak nebezpečný a co vám pomůže?

Rentgen na letišti v těhotenství

Těhotné maminky řeší na letištích bezpečnostní rámy, kterými nechtějí projít, ale během letu jsou vystaveny mnohem větší zátěži. Bezpečnostní rám nefunguje na principu rentgenového zařízení, nýbrž na principu silného magnetického pole, které je schopné detekovat kovové předměty. To samo o sobě není tak nebezpečné, ale samozřejmě máte možnost jako těhotná rám na detekci kovů obejít. Uvědomte si však, že pokud vaříte u indukční či sklokeramické desky, vystavujete své děťátko v břiše také silnému magnetickému poli. Horší by samozřejmě byl rentgen v pravém slova smyslu, tedy RTG paprsky. Ty se ovšem používají pouze k prohlížení obsahu zavazadel. Pokud tedy letíte během těhotenství párkrát tam a zpět někde po Evropě, neměl by být v cestování letadlem problém. Častěji se však cestovat nedoporučuje.

Radiace z vesmíru

Dlouholeté výzkumy neprokázaly existenci souvislosti mezi počtem potratů nebo poškozením dítěte a létáním letadlem. Hluk, vibrace a zrychlení v letadle nejsou pro dítě nebezpečné. Během letu ovšem musíte počítat se zvýšenou radiací ionizovaného záření z vesmíru. Např. během letu z Tokia do New Yorku je lidský organismus vystaven přibližně stejné radiační zátěži jako při rentgenovém vyšetření hrudníku. To si málokdo uvědomuje.

Jak by mělo cestování v těhotenství vypadat?

Důležité je především dodržovat pitný režim. Některé maminky se snaží méně pít, aby nemusely během letu příliš často chodit na toaletu. To je ale špatně! Tělo matky i dítěte potřebuje pravidelný pitný režim i během letu. Další důležitá rada je, abyste se prošla během letu občas po palubě, nejlépe každou půlhodinu. Seďte proto raději vždy u uličky. Při sezení je možné pohybovat alespoň dolními končetinami. Při sezení je možné pohybovat alespoň dolními končetinami, což je důležité pro krevní oběh. V souvislosti s žilní trombózou se doporučuje vzít si speciální kompresní podkolenky, které lze zakoupit v obchodě se zdravotními pomůckami. O jejich použití se ovšem nejprve poraďte s ošetřujícím lékařem. Vhodná je i prevence užíváním léků na posílení cévní stěny například Detralex, Venoruton, Anavenol, Cyclo 3 fort.

Škodlivé látky v kosmetice. Na co si dát v těhotenství největší pozor?

Co vám usnadní cestu?

Pokud možno, vyberte si místo k sezení v uličce a blízko toalety. Vezměte si s sebou raději vlastní jídlo, aby se vám neudělalo špatně. Pokud možno, necestujte sama. Některé dopravní společnosti nabízejí těhotným ženám přednostní odbavení (check-in). Na letišti v Ruzyni se mohou těhotné ženy usadit ve VIP či business salónku a čekat na odbavení a vyřízení pasových formalit, které za ně vyřídí personál salonku. Další výhodou, kterou mohou těhotné ženy na letišti v Ruzyni využít, je tzv. Fast Track, rychlá cesta přes pasovou a bezpečnostní kontrolu. Na všech letištích bývá lékařská služba, která vám v případě, že se vám něco přihodí, pomůže.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Létání v těhotenství. Jaká jsou největší rizika?