Jsou v těhotenství antihistaminika bezpečná? V jakých případech se jim raději vyhnout?
Martina Mádlová
22. 5. 2019
Právě jste zjistila, že jste těhotná, poprvé. Možná si připadáte, jako byste byla zpátky na škole. Najednou zase studujete a vzděláváte se. Jen tentokrát se téma netýká matematiky nebo ekonomie, ale vašeho nového stavu. Čtete blogy, časopisy, knihy týkající se těhotenství, abyste byla připravena úplně na všechno. A to platí i o léčbě a lécích. Ne vždy je všechno, co se na internetu dočtete pravdivé a o medicíně to platí hned dvojnásob. Dnes se zaměříme na antihistaminika. Jsou v těhotenství bezpečná?
Internet je požehnáním i prokletím. Můžete se na něj podívat v kteroukoliv denní i noční dobu a získat tolik protichůdných informací, že se často úplně zbytečně vyděsíte nějakými „zaručenými“ zprávami.
Informace si raději prověřujte
Nevěřte všemu, co čtete, zejména tehdy, když jde o léky a léčbu. Asi už víte, že si můžete vzít na horečku Paralen, ale musíte vynechat Ibuprofen. A jak je to v případě alergií? Lze užívat Zyrtec a Claritin a krátkodobě i Fenistil nebo Dithiaden.
Při nemocích je důležité mít chorobu pod kontrolou po celou dobu těhotenství. Mnohem horší je totiž léky vysadit a raději čekat, zda nemoc plně propukne nebo ne. To může být pro miminko i pro matku ohrožující než braní léků. Toto pravidlo platí hlavně u astmatiček. Průduškové astma, když není léčené, může být velmi závažné a v těhotenství to platí zvlášť. Přitom všechny léky, které se berou u astmatu preventivně, jsou bezpečné. Určitá omezení by mohla platit pouze pro antihistaminika, ale ta spadající do tzv. druhé generace (Cetirizin, Loratadin) lze podávat i v těhotenství, pokud probíhá bez komplikací.
Antihistaminika a nadměrné zvracení v těhotenství
Trochu jinak je to v případě hyperemesis gravidarum (HG) neboli při nadměrném zvracení. Nová studie publikovaná v Evropském věstníku porodnictví, gynekologie a reprodukční biologie provedená na UCLA s ženami, které trpí těžkou formou ranních nevolností, ukazuje, že ty ženy, které užívaly antihistaminika (která obsahují léky předepisované při těchto obtížích – léky na spaní, na úlevu od ranní nevolnosti apod.), zvyšují pravděpodobnost předčasného porodu, nízké porodní váhy, problémů s dýcháním a krmením, infekcí a vývojových vad. Ve studii více než 50 % pacientech s HG, u kterých se projevily výše popsané problémy, bralo v nějaké formě antihistaminika.
Zatímco stude dokazuje pouze souvislost mezi nepříznivými výsledky porodu u žen s HG, přichází otázka: Jsou antihistaminika bezpečná během těhotenství pro každou ženu? Ať už trpí HG nebo ne? Stojí za to, užívat léky proti alergii i u banálních potíží, když by to mohlo ohrozit nenarozené mimino? Nesnažte se to zjistit samy, ale vždy se poraďte se svým lékařem, než jakýkoliv takový lék začnete používat. A to i bez ohledu na to, co se dočtete na internetu. To vás může jen navést, ale rozhodně to z vás neudělá odborníka. Za tím teprve musíte dojít. Zdraví vašeho dítěte za všechno to úsilí stojí.