Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Jsou v těhotenství antihistaminika bezpečná? V jakých případech se jim raději vyhnout?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 5. 2019

Právě jste zjistila, že jste těhotná, poprvé. Možná si připadáte, jako byste byla zpátky na škole. Najednou zase studujete a vzděláváte se. Jen tentokrát se téma netýká matematiky nebo ekonomie, ale vašeho nového stavu. Čtete blogy, časopisy, knihy týkající se těhotenství, abyste byla připravena úplně na všechno. A to platí i o léčbě a lécích. Ne vždy je všechno, co se na internetu dočtete pravdivé a o medicíně to platí hned dvojnásob. Dnes se zaměříme na antihistaminika. Jsou v těhotenství bezpečná?

Internet je požehnáním i prokletím. Můžete se na něj podívat v kteroukoliv denní i noční dobu a získat tolik protichůdných informací, že se často úplně zbytečně vyděsíte nějakými „zaručenými“ zprávami.

Informace si raději prověřujte

Nevěřte všemu, co čtete, zejména tehdy, když jde o léky a léčbu. Asi už víte, že si můžete vzít na horečku Paralen, ale musíte vynechat Ibuprofen.  A jak je to v případě alergií? Lze užívat Zyrtec a Claritin a krátkodobě i Fenistil nebo Dithiaden.

Při nemocích je důležité mít chorobu pod kontrolou po celou dobu těhotenství. Mnohem horší je totiž léky vysadit a raději čekat, zda nemoc plně propukne nebo ne. To může být pro miminko i pro matku ohrožující než braní léků. Toto pravidlo platí hlavně u astmatiček. Průduškové astma, když není léčené, může být velmi závažné a v těhotenství to platí zvlášť. Přitom všechny léky, které se berou u astmatu preventivně, jsou bezpečné. Určitá omezení by mohla platit pouze pro antihistaminika, ale ta spadající do tzv. druhé generace (Cetirizin, Loratadin) lze podávat i v těhotenství, pokud probíhá bez komplikací.

Horečka v těhotenství. Hrozí riziko nenarozenému miminku?

Antihistaminika a nadměrné zvracení v těhotenství

Trochu jinak je to v případě hyperemesis gravidarum (HG) neboli při nadměrném zvracení. Nová studie publikovaná v Evropském věstníku porodnictví, gynekologie a reprodukční biologie provedená na UCLA s ženami, které trpí těžkou formou ranních nevolností, ukazuje, že ty ženy, které užívaly antihistaminika (která obsahují léky předepisované při těchto obtížích – léky na spaní, na úlevu od ranní nevolnosti apod.), zvyšují pravděpodobnost předčasného porodu, nízké porodní váhy, problémů s dýcháním a krmením, infekcí a vývojových vad. Ve studii více než 50 % pacientech s HG, u kterých se projevily výše popsané problémy, bralo v nějaké formě antihistaminika.

Zatímco stude dokazuje pouze souvislost mezi nepříznivými výsledky porodu u žen s HG, přichází otázka: Jsou antihistaminika bezpečná během těhotenství pro každou ženu? Ať už trpí HG nebo ne? Stojí za to, užívat léky proti alergii i u banálních potíží, když by to mohlo ohrozit nenarozené mimino? Nesnažte se to zjistit samy, ale vždy se poraďte se svým lékařem, než jakýkoliv takový lék začnete používat. A to i bez ohledu na to, co se dočtete na internetu. To vás může jen navést, ale rozhodně to z vás neudělá odborníka. Za tím teprve musíte dojít. Zdraví vašeho dítěte za všechno to úsilí stojí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jsou v těhotenství antihistaminika bezpečná? V jakých případech se jim raději vyhnout?