Menu
JenProTěhotné.cz

Je vám v těhotenství pořád zima? Známe 5 důvodů, které za tím mohou stát

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 2. 2021

Zajímá vás, proč je vám během těhotenství pořád zima? Bojíte se, že by to mohla být známka potratu nebo jiného velkého problému? Nebojte se, tak hrozné to není a většina důvodů se dá poměrně snadno řešit. Co za vaší neustálou zimnicí může stát?

Těhotenství je velmi vzrušující období, ale také to znamená, že se najednou začínáte zkoumat a pozorovat mnohem víc než dřív. Jednou z nejtěžších věcí na různorodých symptomech je široká škála těch „normálních“ a pro každé „pravidlo“ o tom, co lze očekávat během těhotenství, existuje výjimka. Mnoho žen například říká, že jim často bylo spíše horko než zima. Je jich dokonce většina. Tak proč některé z nich se najednou klepou zimou?

Je pocit chladu během těhotenství normální?

To, že je vám zima, neznamená, že jste podchlazená nebo vás napadl nějaký zákeřný virus. Znamená to, že pro své zahřátí potřebujete deku nebo svetr navíc. Přesto, že je běžné pociťovat spíše větší teplo v těhotenství, ani zimomřivost nemusí být problém nebo špatné znamení.

Potrat a zimnice v těhotenství

Pokud máte za sebou potrat nebo se ho prostě jen bojíte, možná se začnete bát, že neustálý chlad, který pociťujete, znamená špatné zprávy. Bát se ale nemusíte, protože neexistuje žádná jasná klinická indikace pro pocit zimy a příznakem potratu.

To, že třeba některé ženy to tak cítily a jejich těhotenství neskončilo dobře, neznamená, že mezi tím existuje nějaké spojení. Hormony dokážou ovlivnit, zda vám je teplo nebo zima.

Ani když se klepete zimou hned na začátku těhotenství, tak to není žádný příznak nebo známka potratu. Jestli se ale z jakéhokoliv důvodu o své miminko obáváte, nikdy se nezdráhejte vydat k lékaři.

Nedostatek železa v těhotenství: jaké jsou příznaky a jak ho doplnit?

5 důvodů, proč je vám v těhotenství pořád zima

Pocit chladu může být součástí běžného těhotenství. Nemusíte se nutně obávat. Ve většině případů existuje naprosto jednoduché vysvětlení. Občas ovšem tyto pocity plus další příznaky nějaký problém znamenají a pak je čas vydat se k lékaři.

1. Hormony

U mnoha žen vedou výkyvy hormonů k neustálému pocitu tepla nebo návalům horka. Některé to mají naopak a pociťuje najednou chlad a zimu. Těhotenské hormony způsobují změny v našem metabolismu, který musí pracovat rychleji, aby vyhověl potřebám těla v těhotenství. Tyto změny mohou vést k zahřátí a tělo pak pracuje na ochlazeni. Když je to tak akorát, cítí se žena v pohodě. Když se tělo ochladí až moc, je jí stále zima.

2. Ranní nevolnost

Pokud se potýkáte s ranní nevolností, možná máte co do činění s dehydratací a menším příjmem potravy. Pokud dostatečně nejíte a nepijete, vaše tělo nemá dostatek energie k udržení své běžné teploty a vy začněte být zimomřivá. Dobrá zpráva je, že i když je vám chladno, vaše dítě je stále v teple a pohodě.

3. Anémie

Většinou pocit, že je těhotné ženě neustálá zima, není důvodem k obávám o těhotenství. Pokud jde však o anémii, určité riziko hrozí a je důležité řešit ji s lékařem. Na nedostatek železa trpí asi 15-20 % těhotných žen. Naštěstí se u nás dělají testy, které mimo jiné kontrolují i hladinu železa, takže se o problémů váš lékař dozví.

Mimo to můžete cítit ještě další příznaky – únava, dýchavičnost. Bez ohledu na riziko anémie je železo velice důležitou součástí výživy v těhotenství. Pokud trpíte na jeho nedostatek, začněte brát nějaké doplňky stravy a začněte více konzumovat potraviny (luštěniny, obiloviny, brokolice, čokoláda, ořechy, houby apod.), které jej obsahují

Vitaminy v těhotenství. Potřebujete doplňky stravy?

4. Vysoká bazální teplota

Bazální teplotu pravděpodobně znáte a možná jste patřila k ženám, které si jejím prostřednictvím mapují svůj cyklus. Počáteční zvýšení bazální teploty svědčí o ovulaci. Pokud zvýšená teplota zůstává, je to známka těhotenství. Vaše základní tělesná teplota označuje nejnižší teplotu dosaženou při odpočinku. Když je zvýšená, můžete se cítit dobře v a teple. To může způsobit, že vzduch kolem vás je najednou o dost chladnější a vám začne být zima, i když se vaše vnitřní teplota zvedla.

5. Infekce

Zimnicí často trpí lidé při infekci, a to i bez horečky. Pokud u sebe pozorujete:

  • příznaky infekce,
  • měla jste nedávno horečku,
  • bolí vás např. při močení,

vydejte se k lékaři.

I když pocit chladu ve své podstatě důvodem k obavám není, mohl by být znepokojující, pokud by se přidružily ještě další příznaky.

Co můžete udělat, aby vám bylo tepleji?

Těhotenství může být nejkrásnějším obdobím na světě, ale také bývá i dost náročné. Některé ženy mají pocit, jako by ztratily vůli nad svým tělem. Potraviny, které dříve milovaly, jsou najednou nechutné, zatímco věci, které by jindy nevzaly do úst, jim nadmíru chutnají. Chvíli je horko a chvíli zima. Dokonce i prosté přetočení na posteli se může stát výzvou.

  • Jestliže trpíte na velké ranní nevolnosti, snažte se dostatečně pít a jíst v době, kdy je vám dobře.
  • V případě anémie je jasné, že musíte zvýšit příjem železa v potravě nebo ve formě doplňků.
  • Když jde jen o výkyvy hormonů a reakci na bazální teplotu, musíte to prostě přežít a počkat, až se situace zlepší.

Pár pomocných tipů:

  • noste přiléhavé oblečení, na které si pak natáhnete další vrstvu (např. funkční prádlo),
  • do postele si vezměte jednu deku navíc a teplé ponožky,
  • pijte teplý čaj,
  • noste s sebou neustále mikinu či svetr navíc.

Celkově není nutné se kvůli tomu, že je vám v těhotenství větší zima než obvykle, nijak hroutit. Pokud však nějaké obavy máte nebo se přidávají další potíže, navštivte lékaři nebo se zeptejte své porodní asistentky.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Je vám v těhotenství pořád zima? Známe 5 důvodů, které za tím mohou stát