Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Jak vybrat správnou kojící podprsenku, aby dokonale padla?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 11. 2019

Výběr vhodné podprsenky je pro ženy trochu oříšek i v normálním stavu, když nejsou těhotné. Co teprve, když čekají miminko a jejich prsa vypadají úplně jinak než předtím. Jak vybrat kojící podprsenku, která sedne, bude pohodlná a dostatečně prsa podpoří?

Svému poprsí věnujte během těhotenství zvýšenou péčí. Najednou jsou těší a mají větší objem. Pokud nebudou dostatečně podepřena, mohla by vám poklesnout. Právě z tohoto důvodu nejsou vhodné klasické podprsenky, které neposkytují dost velký prostor pro zvětšující se hrudník a ani oporu.

Kdy pořídit kojící podprsenku?

Většina nastávajících maminek se necítí pohodlně ve své stávající podprsence hned během prvních měsíců těhotenství. Jakmile se vám to stane také, uvažujte nad nákupem nové a větší, nejlépe těhotenské. Kojící přijde na řadu až později, kdy potřebujete prso rychle vyndat ven, aby se dítě mohlo napít a vy si nemusela svlékat celé oblečení.

Prádlo musí mít

  • Dostatečnou podporu: sáhněte po pevných a širších elastických ramínkách, myslete i na spodní a postranní pás,
  • Ochranu: lepší je mít přes prsa více vrstev látky,
  • Možnost úpravy: existují podprsenky s možností nástavce, které se hodí, jak roste objem hrudníku.
  • Nabízet pohodlí: vybírejte modely s vysokým podílem bavlny.

Prsa v těhotenství. Víte, jak o ně pečovat?

Jak vybrat správnou velikost?

Asi měsíc před porodem se doporučuje koupit kojící podprsenka asi o číslo větší. Po porodu totiž obvykle ještě prsa nabudou na objemu. Toto pravidlo berte trošku s rezervou. Některým ženám prsa vyrostou o dvě nebo dokonce o tři čísla.

Než budete kupovat podprsenku, musíte se správně změřit a znát svou velikost. Maximálně důležité je to při nákupu na internetu. Vezměte krejčovský metr a ve stoje bez podprsenky nebo v nevyztužené podprsence (pokud máte velká a povislá prsa), změřte obvod hrudníku v nejširší části přes prsa a bradavky. Nemějte metr úplně utažený a držte jej ve vodorovné poloze. Obvod pak zaokrouhlete směrem nahoru na celé číslo.

Nyní následuje obvod hrudníku, který se měří těsně pod prsy, tam kde jsou prsní rýhy nebo hned pod spodním obvodem podprsenky. Měřte více na těsno než předtím. Metr nesmí být nikde volný. Pokud vybíráte ve druhé polovině těhotenství nebo hned po porodu, odečtěte od naměřené hodnoty 5 cm. Pokud jste si naměřila pod prsy 90 cm, měla byste mít obvod podprsenky 85 cm.

Každý prodejte musí mít svou tabulku velikostí. Tam porovnejte naměřené míry. Velikost by se zásadně neměla lišit od vaší současné.

Na kostice raději zapomeňte

Nedoporučují se také kostice. Je to z toho důvodu, že tlačí na mléčné žlázy a tkáně kolem, mohou blokovat tok mléka a ucpat prsní žlázy. Maminky pak trpí na infekci, která může skončit na antibiotikách. Vybírejte prodyšné, savé a bezešvé kousky. V těhotenství a po porodu je kůže dost citlivá a více se potí.

Kdy se vám kojící podprsenka vyplatí?

Kojící podprsenka je ideální pro ženy, které mají v plánu být často na cestách a kojit na různých místech. Díky odklápěcím košíčkům mají vše mnohem jednodušší. Větší prsa také nevypadají vůbec dobře ve sportovní podprsence, některá může i deformovat, důvodem pro koupi je i samovolně se spouštějící mléko, citlivé bradavky a možná i vaše chuť pořídit si nějakou opravdu krásnou věc určenou jen pro maminky.

Oblečení pro těhotné může být moderní a šik

V jakých případech se koupě nevyplatí?

Kojící podprsenka vypadá velmi slušivě a je rozhodně praktická. Její nevýhodou je jistě vyšší pořizovací cena. V menších městech také nejsou tak dostupné kamenné prodejny s velkým výběrem a ty levnější varianty vypadají tak hezky a neposkytují dostatečné pohodlí. Vybrat můžete samozřejmě na internetu, kde je výběr dokonce obrovský, ale musíte se opravdu správně změřit a vybrat vhodnou velikost. Pokud máte menší a pevná prsa, která se vám bez problémů vejdou do běžné podprsenky a víte, že na začátku kojení budete stejně většinou spíš doma nebo maximálně u rodiny či přátel, vystačíte si možná i bez ní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat správnou kojící podprsenku, aby dokonale padla?