Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Jak urychlit porod? Tipy, které vám pomohou vyvolat nástup kontrakcí a ulehčit celý průběh

Martina Mádlová

Martina Mádlová

31. 3. 2019

Porod už pomalu klepe na dveře a vy už byste ráda držela své miminko v náručí? Máte strach, že to bude trvat dlouhé hodiny, než se vyklube na svět? Nebojte se předčasně a raději udělejte vše proto, abyste si příchod svého dítěte na svět náležitě vychutnala. Víte, jak urychlit porod?

Mezi ženami koluje mnoho babských rad, které mají pomoci vyvolat silné a pravidelné kontrakce, které uspíší narození miminka. Existuje i mnoho doporučení, jak urychlit první dobu porodní. Některá doporučení patří k velmi zvláštním nebo dokonce nebezpečným. Mnoho z nich ale skutečně pomoci může a jiné nemají vliv vůbec na nic. Co by pro vás mohlo být užitečné?

Zázračný ananas

Ananas prý vyvolává kontrakce. A jak? Obsahuje enzym bromelin, který dokáže změkčit děložní čípek a urychlit nástup porodu. Ovšem kolik byste ho v době očekávaného termínu měla sníst vám už poradit nedokážeme.

Kari jako pomocník kontrakcí

Také o kari se tvrdí, že dokáže vyvolat kontrakce. Celkově se kořeněným jídlům připisuje schopnost urychlit začátek porodu. Takže honem si dejte nějaké hodně kořeněno jídlo s kari, ať to máte brzy za sebou.

Rajský plyn při porodu ano nebo ne a jak vlastně funguje?

Čaj z maliníkového listí

Přibližně od 36. týdne můžete začít pít maliníkový čaj. Pije se asi třikrát denně. Spaříte jednu polévkovou lžíci maliníkového listí horkou vodou a necháte vylouhovat. Pak pomalu pijte. Měl by způsobovat silné kontrakce, proto ho raději nepijte dřív, protože by mohlo dojít k předčasnému vyvolání porodu.

Stimulace bradavek

Rada, která opravdu funguje. Tření prsních bradavek žínkou nebo prsty vede k produkci hormonu oxytocinu. Ten má vliv na silné a výkonné kontrakce. Ovšem stejně jako většina ostatních metod vám nepomůže, pokud vaše tělo ještě nebude na porod připraveno. Pokud ano, dokáže hodně pomoci.

Sexem k porodu

Sex se urychlení porodu doporučuje už hodně dlouho. Během něj dochází k intenzivní stimulaci děložního hrdla, uvolňuje se hormon oxytocin a nastupují kontrakce. Když si navíc ještě užijete opravdu silný orgasmus, efekt bude ještě větší. S intenzitou to ale zbytečně nepřehánějte, protože byste si také mohla docela uškodit.

Zázvor na vyvolání porodu

K vyvolání porodu se někdy doporučují i různé kořeněné nápoje. Musíte je pít ale pravidelně. Výsledek se dostaví až po dvou či třech dnech a jen tehdy, pokud je vaše tělo už připravené. Čaj si připravíte z malého zázvoru, jedné polévkové lžíce sporýše lékařského, 10 kusů hřebíčků, ze skořicové kůry. Vše přelijte litrem horké vody a nechte třicet minut odpočívat. Potom vezměte přes sítko a pijte během celého dne.

Příchod porodu mohou ovlivnit i různé další alternativní postupy. Patří mezi ně například akupunktura, kdy se stimulují různé body a energetické dráhy, hypnóza, homeopatie apod. S těmito radami ale raději zacházejte opatrně a pod dohledem odborníků.

Předčasný porod. Hrozí i vám? Jak se o nedonošená miminka pečuje?

Jak urychlit první dobu porodní?

Vypadá to, že porod se už rozjíždí. Nastaly vám pravidelné kontrakce, které nepřestávají, ani když si dáte horkou sprchu. Tato doba bývá nejdelší a také často nejnáročnější. Jak ji podpořit, aby se zkrátila a vaše miminko brzy vykouklo na svět?

Výrazně urychlit první dobu porodní nemůžete. Co vám určitě pomůže, je pohyb. Měla byste pomalu chodit, houpat se na velkém míči nebo třeba i klečet. Pomáhá i teplá sprcha nebo masáž partnera. Naopak v leže na zádech se průběh porodu může naopak zpomalit, protože se snižuje síla děložních kontrakcí a zároveň těžká děloha způsobuje stlačení velkých cév a snižuje průtok krve do dělohy. Pokud není racionální důvod, nenechte se k takové poloze nutit a dělejte to, co je vám příjemné.

Klid a připravenost

Ať už vám pomohou urychlit porod některé rady nebo to přijde naprosto spontánně, důležité je se na něj těšit, být uvolněná a klidná. Často relaxujte, odpočívejte, navštivte nějaký kurz a narození vašeho miminka pro vás bude pak hračka a nezapomenutelný zážitek pouze v tom dobrém slova smyslu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak urychlit porod? Tipy, které vám pomohou vyvolat nástup kontrakcí a ulehčit celý průběh