Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Jak si poradit při neplánovaném domácím porodu?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 2. 2020

K neplánovanému domácímu porodu nedochází příliš často, zejména u prvorodiček, nicméně se to stát může. Jak si poradit, když se vaše dítě dere na svět příliš rychle?

Ve výjimečných případech dochází k takovému porodu i u žen, které předtím neměly žádný pocit, že by se něco chystalo nebo potíže s donošením. Pouze se občas objevily přerušované kontrakce. Z ničeho nic ale přijde nutkavý pocit na tlačení a další průvodní příznaky, které mohou signalizovat bezprostřední příchod dítěte.

Malou nápovědu poskytnou předchozí porody

Měla jste předchozí porod velice rychlý, že jste málem ani nestihla příjezd do porodnice? Pak raději počítejte s tím, že k něčemu podobnému může dojít znovu a ještě rychleji. Samozřejmě člověk se nemůže vždy na všechno připravit. Pokud i vás přepadl neočekávaně porod v domácím prostředí s rychlými a silnými kontrakcemi nebo náhlým obrovským nutkáním tlačit, mohou vám při řešení situace pomoci následující kroky.

Jak často mít styk pro otěhotnění a co když je sexu příliš mnoho?

Co udělat jako první?

  • Nejdůležitější je zavolat rychlou záchranou službu. Řekněte do telefonu, že rodíte a do porodnice rozhodně nedojedete.
  • Odemkněte dveře, aby se k vám dostali lékaři, popřípadě partner, kamarádka, sousedka, příbuzná nebo jiný blízký člověk, jste-li doma sama. Později už možná ke dveřím dojdete jen stěží.
  • Zavolejte někoho dalšího, pokud nemáte u sebe partnera či jiného člověka.
  • Zavolejte své porodní asistence, dule nebo lékaři, než přijede pomoc.
  • Připravte ručník, prostěradlo či přikrývku. Jednu věc dejte pod sebe a zbytek nechte dostatečně blízko, abyste mohla hned po narození miminko otřít. Použít můžete klidně i své oblečení, když nebude nic jiného po ruce.
  • Pokud cítíte, že potřebujete tlačit, zkuste ještě chvíli vydržet pomocí dýchacích technik nebo ležením na boku. Nezapomeňte si sednou nebo lehnout. Kdybyste stála a došlo k porodu, mohlo by vám dítě spadnou a poranit se. Nezapomeňte také sundat kalhoty a prádlo.

Odchod hlenové zátky před porodem. Jak ho poznám?

Zůstala jste sama?

  • Snažte se hlavně být v klidu. Pokud bylo doteď vaše těhotenství bezproblémové, je pravděpodobné, že takový bude i porod.
  • Snažte se miminku co nejjemněji pomáhat.
  • Pokud je pupeční šňůra kolem krku dítěte, opatrně ji sundejte přes hlavičku. Když se na to necítíte, jen ji uvolněte, aby netvořila smyčku a je-li úplně mimo, netahejte za ni, nesnažte se ji uvázat nebo přestřihávat sama. Nechte ji spojenou s dítětem, dokud nepřijedou lékaři.
  • Až bude miminko na světě, dál ležte v klidu a počkejte na placentu. I o tu se postará zdravotnický personál, takže se jí hlavně nesnažte oddělit od pupeční šňůry. Dítěti se nic nestane.
  • Novorozence osušte, položte si ho na bříško, kůži na kůži a zahřívejte. Oba vás přikryjte suchou přikrývkou.
  • Přejeďte dítěti po stranách nosu pro uvolnění možného hlenu či plodové vody.
  • Pokud miminko nezačalo křičet nebo vydávat nějaké zvuky, stimulujte jej třením nahoru a dolů po zádech.
  • Zatímco čekáte na lékaře, můžete nechat miminko klidně poprvé napít vašeho mléka. Kromě toho, že mu nabízí pocit pohodlí a jistotu a vy si ho prohlédnete zblízka, přiměje jeho sání vaše tělo k uvolnění více oxytocinu, hormonu, který stimuluje kontrakce, což pomůže placentě rychleji odejít z dělohy.
  • Po vyloučení placenty můžete třít a masírovat bříško, aby se rychleji stáhla. Stejně se ale stáhne i sama.

Na neplánovaný domácí porod se asi nikdy nemůžete pořádně připravit, ale něco si zjistit určitě můžete. Zeptejte se třeba na porodním kurzu, zajistěte si svou porodní asistentku nebo dulu, hlavně ve chvíli, kdy už máte jeden nebo více rychlých porodů za sebou.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Jak si poradit při neplánovaném domácím porodu?