Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Diagnóza rozštěp. Nepropadejte panice předčasně

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 7. 2019

Těšíte se, až na ultrazvuku uvidíte své maličké miminko. Jenže přijde ta situace, kdy ultrazvuk ukáže něco, co jste rozhodně vidět nechtěla. Nebuďte ale nešťastná, i když se dozvíte diagnózu – rozštěp. Není to žádná hanba a ani vaše vina. Je to prostě omyl přírody. Naštěstí takový, který dnes lékaři v mnoha případech umí poměrně dobře napravit. Jaké existují druhy a co to pro vás znamená?

Rozštěp je taková vada, která vznikla během vývoje miminka v těle matky. Nedojde při něm ke spojení dvou nebo více částí tkání embrya. Existuje jich celá řada a odlišují se závažností, umístěním i léčbou. Vám se možná při slově rozštěp jako první vybaví nesrostlý ret. Ale i ten má různé varianty a závažnosti. Další jsou vrozené vady páteře a břišní stěny. Na některé se dokonce nepřijde po celý život člověka. V malém procentu případů se objeví takový rozštěp, který není slučitelný se životem. V naší zemi se ročně narodí přibližně jedno takové dítě na 535 zdravých.

Rozštěp rtu nebo patra

Rozštěp rtu a patra ovlivňují vzhled dítěte, ale zároveň se i dá poměrně dobře léčit. To je dobrá zpráva, ale zároveň si musíte uvědomit, že léčba probíhá dlouho a musí být komplexní. Obličejový rozštěp může být jen mírný, kdy je zasažen horní ret až po velmi závažný, kdy je zasažena i horní čelist a nedovyvinuté či přímo chybějící horní patro. Rozštěp může být jednostranný nebo oboustranný.

Rozštěpy rtu, kompletní rozštěpy rtu a čelisti nebo i patra patří k nejčastějším vrozeným vadám obličeje. Častěji se objevují u mužů. Izolované rozštěpy patra se objevují méně často a trpí jimi především ženy.

Kdy vznikají tyto vady? Většinou během formování primárního a sekundárního patra v období osmého až jedenáctého týdne těhotenství. Nejkritičtějším týdnem je desátý gestační týden.

Novorozenci s rozštěpem se podrobují první operaci velmi brzy, protože je potřeba vyřešit jejich schopnost sání. Není to ale rozhodně poslední operace. Nemusíte se ale bát, že by rozštěp u miminka musel být důvodem k umělému ukončení těhotenství. Přesto vás ale čeká dlouhá cesta přes chirurgii, stomatologii, ortodoncii a dalších. Děti nebývají jinak postižené a jsou schopné žít naprosto normální život.

Screening v těhotenství. Co vás všechno čeká?

Rozštěp břišní stěny

Rozštěpy břišní stěny jsou méně časté a objevují se zkraje těhotenství tak, že se neuzavře břišní stěna tak, jak by měla. Kvůli tomu jsou v břiše nesprávně uloženy orgány. V některých případech je možné chirurgické řešení. Tyto rozštěpy se častěji pojí ještě s nějakou další vadou. Lékaři vám proto nejspíš doporučí zvážit další pokračování těhotenství.

Rozštěpy páteře

Rozštěpy páteře bývají velmi závažné. Vznikají tak, že nedojde k uzavření páteřního kanálu hned na začátku vývoje miminka. Objevit se mohou na kterémkoliv místě na páteři. Tam, kde se místo neuzavře, dochází často k poruše míchy, která vede ochrnutí, problémy s ovládáním svěračů konečníku apod.

Existuje i mírnější forma, která se nazývá meningokéla. V takovém případě není mícha poškozená a je jen neuzavřený páteřní kanál kolem ní. Takovou poruchu je možné řešit i chirurgicky. Když se objeví rozštěp v hlavové části, vznikne anencefalus. Chybí takřka úplně mozek a lební kryt.

A na závěr tu máme ještě malé rozštěpy páteře, které mohou zůstat skryté a neobjevené po celý život a ničemu nevadí. Podle některých odhadů se objevují až u 15 % populace. Pokud dojde v těhotenství k diagnostice závažného rozštěpu páteře, obvykle lékaři doporučují ukončení těhotenství.

Čeká vás kyretáž? Co operační zákrok obnáší?

Kdy je možné rozpoznat rozštěpy?

Velké rozštěpy lze většinou vidět na ultrazvuku už na konci prvního trimestru. Rozštěp rtu či patra až tak kolem šestnáctého týdne těhotenství. Pak je nutné opakovat ultrazvuk až do úplného potvrzení. To bývá ve dvacátém týdnu. Vrozený rozštěp může signalizovat i větší množství alfafetoproteinu v plodové vodě či krvi matky.

Polyhydramnion aneb nadbytek plodové vody. Co vám hrozí?

Lze snížit riziko vzniku rozštěpu?

I když se u obličejových rozštěpů někdy uvádí, že na jeho vzniku se podílí i dědičnost, daleko častěji jej ovlivňují toxické vlivy z okolí či onemocnění matky. Vliv mohou mít i poruchy ve výživě miminka, málo vitamínů a vyšší věk matky.

Nejjednodušší prevencí a v podstatě i to jediné, co můžete dělat:

  • požívání kyseliny listové,
  • nekuřte,
  • dodržujte zásady zdravého stravování,
  • nepijte alkohol.

Když se v ordinaci lékaře dozvíte, že vaše miminko trpí nějakým typem rozštěpu, je to jako rána palicí. Než se ale propadnete do šoku, nechte si vše vysvětlit od lékaře a pokládejte otázky. Je velká pravděpodobnost, že se nakonec dozvíte, že vaše miminko má velmi dobré vyhlídku a existuje možnost léčby. Dnešní medicína je už na velmi dobré úrovni a dokáže takovým dětem účinně pomoci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Diagnóza rozštěp. Nepropadejte panice předčasně