Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Čeká vás kyretáž? Co operační zákrok obnáší?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 7. 2019

Kyretáž není příjemný operační zákrok a často psychicky velmi náročný, ale někdy nezbytný. Co by vás o této operaci mělo zajímat?

Kyretáž se také nazývá revize dutiny děložní a provádí se v celkové anestezii. Provádí se proto, aby se odstranil obsah z dělohy, který tam nemá být. Může to být zbytek placentární tkáně po porodu, po potratu či zamlklém těhotenství. Kyretáž se tomuto zákroku říká proto, že operace se provádí nástrojem zvaným kyreta. Vypadá jako lžička.

Kdy je kyretáž nutná?

Častým důvodem k provedení kyretáže je samovolný potrat. Pokud se děloha sama vyčistí krvácením a děložními stahy, zákroku se žena vyhne. To je v dané situaci ta nejlepší varianta. Když se ale děloha pořádně nevyčistí a něco zůstane, musí žena bohužel nepříjemný zákrok absolvovat. Stává se to u zamlklého těhotenství. Miminko se v děloze přestane vyvíjet, ale tělo tuto skutečnost zatím nezaznamenalo a z těla plod nevypudilo. Někdy se přidají i příznaky jako bolest v podbřišku a krvácení, ale ve většině případů nepozná žena vůbec nic a smutnou skutečnost jí oznámí až lékař na běžné prohlídce.

Revizi můžete absolvovat i po porodu, když nebyla placenta samovolně celá vypuzena a v děloze zůstala její část.  Existuje i kyretáž polypů, v přechodu, při podezření na myom nebo nádor.

Jak probíhá revize dutiny děložní?

Kyretáž neboli revize dutiny děložní je operace a provádí se v celkové anestezii. Někde přijímají do nemocnice den před zákrokem a jindy až přímo v den zákroku. Musíte přijít nalačno a potřebuje předoperační vyšetření. Samotná operace trvá jen chvilku, asi patnáct minut. Ve většině případů si chvilku poležíte na pokoji, a když je vše v pořádku a neobjeví se po kyretáži krvácení nebo jiné komplikace, může jít žena během pár hodin domů. Rozhodně by ale neměla odcházet sama, ale s doprovodem.

Lékaři mohou někdy provést také hysteroskopii. Její velkou výhodou je optická kontrola, kdy lékař vidí speciální optikou dovnitř dělohy a má tak jistotu, že vše je opravdu pečlivě vyčištěno a děloha nepoškozena.

Vymizení příznaků těhotenství. Jak poznat potrat?

Mohou nastat komplikace?

Komplikace se naštěstí objevují poměrně málo, ale existují. Spojené jsou hlavně s celkovou anestezií a pak i s výkonem samotným. Může dojít k proniknutí kyrety dělohou, k silnému krvácení nebo může být operace problematická kvůli nitroděložním srůstům. Někdy se také může stát, že lékař vezme z děložní sliznice více, než by měl a dojde ke zničení nejspodnější vrstvy děložní sliznice. Tyto vzniklé plochy se na sebe přilepí a vznikají děložní srůsty (Ashermanův syndrom). Výsledkem je nepravidelná či žádná menstruace, nemožnost otěhotnět a opakované potraty.

Jak se chovat po kyretáži?

Po operaci byste měla dva až tři týdny dodržovat zvýšenou hygienu a vyvarovat se sexu. Lékaři někdy doporučují dodržet klasické šestinedělí. U kyretáže po porodu z důvodu odstranění zbytků placenty byste měla být opatrná opravdu celých šest týdnů. První menstruace dorazí asi po měsíci.

Mimoděložní těhotenství umí pěkně potrápit. Existuje možnost záchrany embrya?

Další těhotenství

V tomto případě se názory hodně liší a dát byste měla především na svůj zdravotní stav i psychickou sílu. Teď se samozřejmě bavíme o revizi po potratu, a ne po porodu. Pokud nejsou žádné komplikace, většinou lékaři doporučí počkat alespoň dva až tři měsíce. Některé ženy čekají jen do první menstruace a znovu se snaží a existují i takové, které otěhotněly ještě před ní. Nevyplatí se ovšem příliš spěchat. Na další miminko se musíte připravit fyzicky i psychicky.

Po kyretáži do práce

Lékaři obvykle nechávají ženu po revizi asi týden v pracovní neschopnosti. Vše ale záleží na jejím zdravotním stavu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Čeká vás kyretáž? Co operační zákrok obnáší?