Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Co signalizuje výtok před porodem. Je důvod k obavám?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 3. 2019

Blíží se váš velký den. Na miminko je vše přichystané a teď už jen zbývá porodit. Bojíte se, že blížící se porod nepoznáte? Nebojte se. I když je těhotenství plné velkých změn, téměř vždy se objeví určité signály nebo i intuice, které vás dovedou k jeho rozpoznání. Dnes se zaměříme na výtok před porodem. Signalizuje, že už to brzy začne? A co když se v něm objeví krev?

Na konci těhotenství budoucí maminka pociťuje občasné pobolívání v kříži a podbřišku, hlavička miminka tlačí na močový měchýř, takže chodíte ještě častěji na záchod, může odtékat plodová voda nebo se objevit hlenovitý výtok před porodem. Když se i vás začnou týkat tyto znaky, dobalte si tašku do porodnice. Finále se blíží.

Výtok před porodem

Každé těhotenství je jiné a mohou se samozřejmě lišit i obtíže s ním spojené. Možná jste zjistila, že mnohem víc trpíte na výtoky nebo že se jejich konzistence dokonce mění. Pokud se u vás objeví hlenovitý výtok před porodem pár týdnů do plánovaného termínu, ničeho se neobávejte. Je to normální. Těhotenství doprovází vyšší sekrece žlázek poševní sliznice a děložního hrdla. Výtok by neměl způsobovat žádné podráždění nebo svědění.

Jakmile by ho nějaké nepříjemné pocity, jako je právě svědění či pálení, doprovázely, může se jednat o kvasinkovou infekci. V takovém případě navštivte svého gynekologa. Od 36. týdne se provádí raději kultivační vyšetření výtěru z pochvy kvůli vyloučení infekce bakterií streptokokem ze skupiny B. Ten by totiž mohl ohrozit při porodu miminko.

Výtok před porodem se v těhotenství léčí trochu obtížněji, protože léčba je omezená, aby se zachovala bezpečnost pro maminku i její miminko.

Jak vyvolat porod? Můžete si bezpečně pomoci, když se miminku nechce na svět?

Hnědý výtok před porodem

Krátce před porodem někdy dochází i k odchodu hlenové zátky. To je hustý průsvitný hlen, který uzavírá během těhotenství děložní hrdlo. Tato situace signalizuje, že porodní cesty se připravují na porod. Někdy může nastat odchod hlenové zátky i po vyšetření u gynekologa.

Často vše proběhne i bez toho, abyste si toho vůbec všimla, ale někdy se objeví hnědý nebo silný růžový výtok. V hlenu se totiž mohou objevit stopy krve, které pochází z porušených cévek děložního hrdla nebo i ze spodní části odlučujících se vaků plodových blan.

K čemu slouží hlenová zátka

Chrání miminko v děloze před bakteriemi, ale také děložní čípek před poraněním. Hlen produkuje děložní čípek a chrání dělohu. Díky němu je totiž pevně uzavřený.

To, kdy dojde k uvolnění zátky, je velmi individuální. Může se to stát několik dní před porodem, ale klidně i několik hodin před tím. Není žádnou výjimkou, že zátka vůbec neodejde předem, ale až na porodním sále. Rozhodně také není nutné odjíždět ihned do porodnice poté, co vám zátka odejde. Raději si už ale neplánujte nějaké dlouhé výlety a odjezdy z domova. Mějte připravené věci a všechny potřebné doklady, které musíte mít s sebou.

Čištění těla před porodem. Co vás čeká ve finále?

Odchod hlenové zátky a porod

Na konci těhotenství se děložní hrdlo postupně otevírá a roztahuje. Drobné cévky v těchto místech se mohou potrhat a vy začnete trochu špinit nebo objevíte výtok s příměsí krve. Není vůbec žádný důvod k panice. Je to normální stav. Naopak při silném krvácení se raději obraťte ihned na lékaře.

Plodová voda nebo hlenová zátka

Plodovou vodu si s hlenovou zátkou určitě nespletete. Plodová voda je řídká, stále odtéká, voní sladce a může mít i trochu nazelenalou barvu. Většinou je ale spíš čirá. Hlenová zátka ale připomíná hustý hlenovitý výtok.

Detoxikace v těhotenství. Ano nebo ne?

Poslíčci před porodem

Že se váš den blíží značí i lehké špinění před porodem nebo výtok s příměsí krve, jak jsme zmínili výše. Další známkou jsou i poslíčci neboli Braxton-Hicksovy kontrakce. Mohou se objevovat už od 20. týdne, ale nejvíce až ve třetím trimestru. Některé ženy je mohou cítit několikrát denně a jiné třeba jen jednou za několik dní. No a pak jsou tu takové, které nic takového netrápí až do porodu. Jedná se o cvičné kontrakce, které nemají miminko vypudit ven z těla, ale pouze připravit dělohu k porodu, změkčit a rozšířit krček dělohy.

Projevují se nejčastěji ztvrdnutím břicha v nepravidelných intervalech, bolestmi v podbřišku jako při menstruaci i napnutým břichem. Mnoho žen je označuje za nepříjemné a bolestivé. Jejich intenzita se na rozdíl od kontrakcí, které už skutečně znamenají porod, nestupňuje. Obvykle se objevují dva až tři týdny před porodem. To, že nastal opravdový porod poznáte podle toho, že kontrakce mnohem víc bolí, jsou pravidelné, zesilují a jejich rozestupy jsou čím dál kratší.

I když se u vás objevil výtok před porodem, občas vás trápí poslíčci a celkově se necítíte právě v nejlepší formě, snažte se tyto poslední chvilky s miminkem v bříšku užít do syta. Jednou na ně budete s láskou vzpomínat.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Co signalizuje výtok před porodem. Je důvod k obavám?