Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Borelióza v těhotenství či při kojení. Kdy může ohrozit vaše dítě?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 10. 2019

Přisáté klíště žádné nastávající mamince příliš klidu nedodá. I když jsou nejaktivnější v letních měsících, není dnes žádnou výjimkou, když najdete malého cizopasníka na těle v jiném ročním období. Může za to stále teplejší počasí. Hrozí vám borelióza v těhotenství? Lze jí předcházet? Ohrozí průběh těhotenství nebo nenarozené dítě?

Klíšťata se u nás vyskytují všude a bohužel mohou přenášet velmi nepříjemné choroby. Riziko nákazy se zvyšuje tím víc, čím častěji trávíte čas venku. Lymská borelióza je infekční onemocnění způsobené bakteriemi (boreliemi). Očkování proti ní zatím není možné. Proto se raději snažte chránit před samotnými klíšťaty, ať se nemusíte zbytečně bát. Do přírody noste světlé oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Po příchodu domů se pořádně prohlédněte. Čím dříve klíště najdete, tím menší riziko hrozí. Vybírejte šetrné a přírodní repelenty.

Může borelióza v těhotenství ohrozit vaše dítě?

V tomto případě pro vás máme dobrou zprávu. Borelióza vaše dítě neohrozí, když se léčíte. Neexistují žádné zprávy o tom, že by došlo k přenosu z matky na plod a neexistuje ani žádný důkaz, který by nemoc spojoval s vrozenými vadami u dítěte nebo přenosu skrze mateřské mléko.

Potrat a neléčená borelióza

Mnohem větší riziko hrozí v případě, kdy se borelióza neléčí. To může vést až k infekci placenty a možnému potratu. Borelióza, stejně jako jakákoli jiná bakteriální nebo virová infekce během těhotenství, může mít za následek potrat v prvním trimestru.

Zní to možná děsivě, ale o to důležitější je sledování symptomů v případě, kdy jste na sobě měla klíště. Léčby se bát nemusíte. Nebyly zjištěny žádné negativní účinky na plod, když matka dostane vhodnou a včasnou léčbu antibiotiky. Trvá obvykle 2 až 4 týdny a důležitý je i klidový režim.

Streptokok v těhotenství může být hodně zákeřný. Co to je a jak ovlivní váš porod?

Příznaky lymeské boreliózy

Nejtypičtějším příznakem je červená skvrna v místě přisátí, kterou může lemovat vybledlý kruh. Někdy se tomu také říká býčí oko. Ovšem ne všem lidem se vyrážka objeví. Mezi další příznaky patří únava, bolesti svalů nebo kloubů, teplota a další příznaky podobné chřipce. Objevuje se také brnění nebo trnutí. To migruje, jde z jednoho místa na druhé. Jestliže jste klíště měla a nějaké takové příznaky se u vás objeví, ihned se k lékaři vydejte.

Dá se zabránit onemocnění během těhotenství?

Jedním ze způsobů, jak udržet klíšťata na uzdě, jsou kvalitní repelenty proti hmyzu. Některé maminky se jejich používání brání, protože mají strach, že se některé látky dostanou až k miminku. Podle odborníku se ale bát nemusí, protože projde přes placentu jen minimální množství. Pomáhá ale třeba i olej z eukalyptu.

Jak zabránit přirozeně onemocnění boreliózou

Nejúčinnějším způsobem, jak chránit vás a vaše nenarozené dítě před boreliózou je určitě vyhnout se klíšťatům. Držte se daleko od oblastí zamořených klíšťaty, kdykoli je to možné, noste dlouhé a světlé kalhoty i trička s dlouhým rukávem. Na těch jsou klíšťata snáze vidět.

Kalhoty dejte do ponožek a tričko do kalhot. Tak zabráníte proniknutí klíštěte k tělu. A co je nejdůležitější, stále se hýbejte a hned jak se vrátíte domů, perfektně si prohlédněte každý záhyb svého těla.

Když objevíte nějaké klíště, okamžitě ho odstraňte. To je velmi důležité z hlediska prevence boreliózy v těhotenství, protože většinou musí být klíště přisáté alespoň 24 hodin, aby došlo k přenosu infekce.

Antibiotika v těhotenství jsou někdy nezbytná. Máme se jich bát?

Fakta o lymské borelióze:

  • odborníci tvrdí, že onemocní jen 5 % osob, které na sobě měly infikované klíště,
  • pokud vás nakazila maličká larva klíštěte či nymfa, nemusíte ani vědět, že se na vás přisálo,
  • nebyl prokázán přenos infekce z člověka na člověka,
  • neexistuje očkování proti borelióze, očkuje se proti klíšťové encefalitidě,
  • je zbytečné běžet ihned k lékaři, jen co odstraníte klíště. Nemoc se z krve pozná až po několika týdnech,
  • jestliže jste onemocněla během kojení, nemusíte s kojením přestávat. Bakterie se do mléka nepřenesou,
  • po prodělané nemoci nemáte trvalou imunitu a můžete jí dostat opakovaně.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Borelióza v těhotenství či při kojení. Kdy může ohrozit vaše dítě?