Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Babské rady: Zvládne ananas vyvolat porod?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 2. 2020

Slyšely jste už někdy o ananasu jako pomocníkovi pro vyvolání porodu? Jestli ne, tak jste na správné adrese. Existuje totiž mnoho žen, které to zkusily. Může opravdu pomoct?

Těhotenství je sice krásná věc, ale když trvá až příliš dlouho, začne to být docela otravné a vy už se těšíte jen na to, až vaše miminko konečně vyleze na svět. A to zejména tehdy, když máte oteklé kotníky tak, že se nevejdete do bot, žáha vás pálí neustále a ze záchodu už raději ani neodcházíte.

Funguje ananas?

Všechny zmíněné důvody mohou vést k tomu, že už si přejete porodit. Mnoho žen vyzkouší ledacos, aby dítě trochu popohnaly. Jeden z domácích léků může být i ananas. Umí vyvolat porod?

Obsahuje enzym bromelain, především jeho jádro. Tento enzym štěpí proteiny v tkáni a je velmi efektivní. Právě on zaviní, že máte v ústech dost nepříjemně, když ananasu sníte až moc. Předpokládá se, že tento enzym dokáže zkrátit děložní hrdlo. Protože jeho přílišné množství umí dost podráždit žaludek, mohlo by podráždění střev ve vysokém stupni těhotenství dráždit dělohu, což způsobí kontrakce. Některé ženy ze stejného důvodu používají ricinový olej, ten ale není úplně bezpečný a je lepší se mu vyhnout.

Jak vyvolat porod? Můžete si bezpečně pomoci, když se miminku nechce na svět?

Kdy myslet na porod?

Není to ještě tak dávno, co byl 37 týden považován za dostatečně dlouhé období a nebylo neobvyklé, že ženám po tomto týdnu bylo vyvolávání nabízeno. Dnes už naštěstí víme, že poslední týdny těhotenství hrají dost zásadní roli ve vývoji dítěte.

Každé miminko je jedinečné. Některé se rodí v pořádku ve 37 týdnu a mnoho dětí k tomu potřebuje skutečně 40 a více týdnů. Za narození v termínu se dnes považuje doba od 38 týdne do 42 týdne. To znamená, že vůbec nevadí, když neporodíte v termínu. Je to dokonce velmi nepravděpodobné. Proto s vyvoláním porodu nechvátejte a raději počkejte, až se samo rozhodne přijít na svět. Žádné přirozené prostředky nebudou pravděpodobně fungovat, pokud vaše tělo a dítě nejsou připravené k narození.

Jak ananas funguje?

Ženy, které používají ananas k vyvolání porodu, obvykle používají čerstvé ovoce a hlavně prostředek, protože obsahuje nejvíc enzymu. K dispozici je ovšem jen velmi málo důkazů o účinnosti ananasu, takže se nedá úplně říct, zda může nebo nemůže pomoci.

Podle jedné studie, která testovala ananasový extrakt přímo na vzorcích děložní tkáně, byla zaznamenána děložní kontrakce. Jestli to ale může způsobit i klasická konzumace není známo. Abychom získali dostatek bromelainu pro potenciální spuštění porodu, říkají někteří odborníci, že byste musela sníst celkem sedm ananasů.

Jak urychlit porod? Tipy, které vám pomohou vyvolat nástup kontrakcí a ulehčit celý průběh

Konzervovaný ananas a ananasová šťáva?

Všimli jste si někdy, že konzumace konzervovaného ananasu jen málokdy způsobuje bolavá ústa a jiné obtíže? Je to proto, že proces konzervování vyžaduje zahřívání, což snižuje množství přítomného bromelainu. Pokud doufáte, že si dopomůžete k porodu, konzerva vám příliš nepomůže. Stejně tak nebude mít velký efekt ani konzervovaná šťáva. Ovšem kdybyste měli čerstvou, mohla by mít dokonce více potřebných enzymů. Ale jen tehdy, když bude z jádra.

Je ananas bezpečný pro vyvolání porodu?

Pokud nemáte alergii na ananas, je velmi nepravděpodobné, že by jeho fotografie vyvolala nějaké nebezpečné vedlejší účinky. Stejně tak nejspíš nehrozí ani předávkování bromelainem, protože kyseliny v žaludku jej zpracují dřív, než se příliš velké množství dostane do vašeho krevního oběhu.

Problémem by mohl být gestační diabetes, proto je vhodné sledovat svůj příjem ovoce, jelikož to ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Aby měl ananas alespoň nějakou účinnost, musíte ho sníst opravdu hodně, takže to není příliš vhodné v tomto případě zkoušet.

Konzumace přílišného množství tohoto ovoce může podráždit ústní dutinu a v některých případech způsobit průjem. Nejezte ho víc, než vám ještě chutná.

Přenášení plodu. Proč si dítě dává načas a co s tím?

Příklady úspěchu

V internetových diskuzích se dá najít mnoho příkladů žen, které potvrdí, že se jim po ananasu rozjel porod. Je ale velká pravděpodobnost, že zkoušely i spoustu jiných věcí, a tak nelze s jistotou tvrdit, že jim pomohl právě ananas. Možná to byla jen náhoda a k porodu by došlo tak jako tak. Zvlášť když už minul termín porodu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Babské rady: Zvládne ananas vyvolat porod?