Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Alergie v těhotenství. Jak se jí vyhnout?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 6. 2019

Alergici to znají víc než dobře – oteklé oči, neustálá rýma i svědění po celém těle. Alergeny jsou všude kolem vás, a to jste navíc těhotná. Jde zvládnout alergie v těhotenství?

Ani v těhotenství se nemusíte vzdávat běžného života a zavírat se mezi čtyři stěny. Dnes jsou k dispozici moderní léky, které dokáží ulevit v každé situaci a mnoho z nich je vhodných i pro ženy v jiném stavu.  Asi dvacet až čtyřicet procent žen v plodném věku trpí na nějakou alergii. V těhotenství se mohou některé projevy trochu umírnit, ale u spousty žen se příznaky spíše zhoršují a dokonce dochází i ke vzniku alergií v těhotenství. Jak reagovat, když se imunitní systém těhotné ženy spustí naplno a přichází alergická reakce?

Zkuste si načasovat těhotenství

Pokud máte alergii na pyly, je vhodné zkusit si naplánovat otěhotnění mimo „svou“ sezonu. Samozřejmě to není úplně rozhodující, protože těhotná budete devět měsíců, ale můžete si alespoň ulevit během prvních třech měsíců. Až zjistíte, že jste těhotná, objednejte se na alergologii, abyste probrali správnou léčbu. Přitom doufejte, že právě u vás se alergické reakce zmírní.

Jsou v těhotenství antihistaminika bezpečná? V jakých případech se jim raději vyhnout?

Co použít na alergii v těhotenství?

Lékař na základě aktuálních potíží zvolí přiměřenou léčbu, aby nebylo ohroženo miminko. Velice důležitá je eliminace alergenů, protože právě ta představuje základ úspěšné léčby, protože se tak méně vystavujete akutním alergickým obtížím.

Nejčastější alergeny:

  • pyly,
  • vzdušné plísně,
  • roztoči,
  • dráždivé látky,
  • domácí zvířata – hlavně kočky.

Alergie v těhotenství a základní opatření

V souvislosti s alergiemi je vhodné prát ložní prádlo častěji a na vyšší teploty, používat protiroztočový chránič matrace a speciální antialergické lůžkoviny a ložní prádlo. V domácnostech nemějte koberce a často utírejte prach. Na vysávání si pořiďte vysavače se speciálním litrem, pravidelně větrejte a udržujte správnou vlhkost v domácnosti. Během pylové sezony větrejte doma jen ráno nebo po dešti. Když se vrátíte z venku, umyjte si ruce i obličej. Tak odstraníte hodně pylu, který ulpěl na vaší pokožce.

Konzultujte všechny léky

Pokud nemáte výrazné potíže, vyhněte se v prvním trimestru těhotenství všem lékům, kvůli nejprogresivnějšímu vývoji miminka. Samozřejmě ale bez porady s lékařem nevysazujte léčbu, která už probíhá. Představuje pro těhotnou ženu a miminko menší riziko než vznik velkých alergických obtíží, které by mohly dítě ohrozit. Za bezpečné léky v je považován například Zodac v těhotenství nebo Xyzal.

Rozhodně však nezkoušejte žádnou léčbu na vlastní pěst, protože třeba některá volně dostupná antihistaminika mohou být pro dítě nebezpečná.

Ekzém v těhotenství

Pokud trpíte na atopický ekzém, může se stát, že během těhotenství se projevy nemoci ještě zhorší. Obvykle to bývá po dvacátém týdnu. Základem úspěchu je i zde správná péče o pokožku, její mytí a ošetřování. Samozřejmě se i vyhýbejte alergenům a tomu, co může ekzém zhoršovat (správné prací prostředky, přípravky na úklid, běžná kosmetika apod.). Opatrná buďte i na to, co na sebe mažete. Kožní alergie v těhotenství se může objevit kdykoliv a v podstatě i po čemkoliv. Vybírejte si kvalitní tělová mléka, nejlépe na přírodní bázi bez zbytečné přidané chemie. Skvělý je i klasický zinek, který rozmícháte v převařené vodě či mastnější složce v závislosti na druhu ekzému. Pomáhá výborně. Doporučit je možné i epsomskou sůl nebo hypermangan, odvary z řepíku a ovesných vloček.

Škodlivé látky v kosmetice. Na co si dát v těhotenství největší pozor?

Astma v těhotenství

Pokud trpíte na astma, nejspíš do ordinace lékaře zamíříte častěji. Je nutné sledovat zejména dýchání, protože v těhotenství obecně se ženám v pokročilém stádiu už hůře dýchá. Bříško tlačí, bránice je výš a vy se jakoby nemůžete nadechnout. Jenže viníkem by mohlo být i astma, a to už je velké nebezpečí pro miminko. Když není léčené, znamená riziko vzniku hypoxie u dítěte, které pak nedostává dostatek kyslíku.

Dnes už se naštěstí léky na astma nemusí vysazovat a v podstatě se léčba neliší od té mimo těhotenství. Alergolog vám řídí terapii s ohledem na váš zdravotní stav, proto je potřeba chodit na pravidelné kontroly.

Vyhýbáte se alergenům?

Myslíte si, že když se v těhotenství vyhnete všem potencionálním alergenům, nevznikne u dítěte potravinová alergie? Pak si klidně ořechy nebo třeba pomeranč dejte. Takhle to rozhodně nefunguje. Dítě dětí jen dispozici k alergii, která je dána geneticky. Nemá tedy smysl zavádět si nějaká dietní opatření, pokud nejsou nutná kvůli vaší alergii. Dopředu se nedá odhadnout, zda vaše dítě bude mít alergii na pyly, na seno nebo třeba vůbec žádné.  A nový domov nemusíte hledat ani své kočce nebo morčeti. Naopak se v současné době spíše doporučuje, aby se děti setkaly s domácími mazlíčky a dalšími potencionálními alergeny co nejdříve. Jejich tělo si pak vytvoří lépe protilátky.

Berete vitamíny?

Během těhotenství se zaměřte na vitamíny. Důležitá je kyselina listová a lékaři doporučují užívání i vitamínu D. Některé studie prokázaly, že na nemocnost malých dětí mají velký vliv také probiotika a vám rozhodně neuškodí. Opět vybírejte raději přírodní produkty.

Alergie v těhotenství – čemu se vyhnout?

  • Nesetrvávejte nikde, kde se kouří. Nejen proto, že je to nepříjemné a rizikové pro vás, ale kouř z cigaret může uškodit i dítěti. Existuje větší riziko poškození plic, což vede k alergiím a astmatu.
  • V obchodech seženete konvičku pro výplach nosu, která umí ulevit při rýmě a nemusíte do ní ani kupovat drahé preparáty. Bohatě vystačíte s vodou a kuchyňskou solí. Žádná zbytečná chemie, ale skvělá účinnost.
  • Pořiďte protipylové sítě do oken. V horkých dnech můžete mít otevřené okno, aniž by vás dusil pronikající pyl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alergie v těhotenství. Jak se jí vyhnout?