Menu
JenProTěhotné.cz
Zdravotní péče v těhotenství

7 tipů, jak si vybrat a poznat dobrého lékaře

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 2. 2020

Co dělá lékaře tím „dobrým“? Možná jste nad takovou otázkou ještě nikdy neuvažovali a nejste sami. Většina lidí tráví víc času nákupem nového automobilu než výběrem lékaře. Jenže i kvalitní lékař je důležitý a pro nastávající maminku zvlášť.

Když jste těhotná, nebo se snažíte otěhotnět, stává se tento problém ještě naléhavější. Co je důležité a jak poznat dobrého lékaře, když ho uvidíte? Máme pro vás sedm klíčových věcí, na které se zaměřit.

1. Starostlivý, upřímný a empatický přístup

Je důležité najít lékaře, kterému důvěřujete a cítíte se u něj dobře. Pokud hledáte třeba dětského lékaře, musí se cítit příjemně i vaše dítě.

Na první pohled se empatie a upřímnost nemusí zdát tak důležité jako prvotřídní vzdělání a praxe, ale lékař, který se skutečně stará o vaši pohodu a zdraví vašeho dítěte, se s větší pravděpodobností pečlivěji věnuje možným příznakům a stále zkoumá, zda konkrétní léčba funguje.

Vřelost a pozornost může být také výrazně nápomocná v náročných situacích – například při porodu nebo zranění vašeho dítěte.

Mnohé studie dokazují, že mít hodného a pozorného lékaře vás učiní spokojenějším pacientem a přináší to i další výhody. Pacienti, kteří důvěřují svému lékaři, lépe dodržují léčebné postupy a poslouchají jeho rady.

Jak se pozná špatná funkce placenty a k čemu všemu slouží?

2. Otevřenost a pohotovost

Dobrý lékař je ochoten naslouchat a věnovat čas odpovědím na vaše otázky a obavy. Poslech není jen otázkou zdvořilosti. Chcete, aby váš lékař uměl dobře diagnostikovat a aby pečlivě naslouchal, když mu něco chcete říct.

Je také důležité najít někoho, kdo bude reagovat na vaše přání týkající se péče o vás. Pokud jste těhotná, znamená to vyhledat lékaře nebo porodní asistentku, kteří nemají problém s vašimi plány na porod.

3. Znalosti a schopnost je předat pacientovi

Kvalitní lékař neřeší pouze bezprostřední zdravotní problém, který pacient aktuálně řeší, ale bere v úvahu celkové zdraví pacienta a jeho udržování a zlepšování. Za tímto účelem by se měl neustále vzdělávat, vědět o nových lékařských postupech. Zároveň má být schopen sdělit vám takové znalosti jazykem, kterému rozumíte, nikoliv lékařským žargonem.

Váš lékař by vám měl poskytnout širokou škálu informací, včetně tipů na výživu, preventivních opatření, která můžete podniknout, abyste se mohli dobře starat o své zdraví. Poskytnout praktické rady, jak rozpoznat příznaky porodu, příznaky komplikací apod. Hlavně prvorodičky by měly být dostatečně informované o všem: o kojení, výživě a pohybu v těhotenství a dalších podstatných tématech.

Nastávající maminka často nemusí vědět, na jaké otázky se má zeptat. Je důležité odhadnout, co by vědět měla a co by ji mohlo zajímat.

Cenné rady, jak vybrat nejlepší porodnici?

4. Dobrá pověst

Nejlepší je najít lékaře na doporučení známých a spokojených pacientů. Většina lidí si vybírá právě na základě ústního podnětu. Zkuste se také poptat, zda by vám někdo doporučil dobrého lékaře a proč je pro něj dobrý. V případě nějaké odbornější péče se zeptejte svého lékaře na doporučení.

Spoustu hodnocení také najdete on-line. Rozhodně však není rozumné odmítnout lékaře pouze na základě toho, že má jednu nebo dvě špatné recenze. Věnujte pozornost i zpětné vazbě.

5. Dostupnost

Dobrý lékař má pravidelné ordinační hodiny a jasné pokyny, když se chcete nechat vyšetřit nebo objednat na vyšetření. Měl by zvedat telefony a mít vhodného zástupce, pokud není z nějakého důvodu přítomen.

Pokud si vyberete lékaře či porodní asistentku k porodu, zjistěte, jak to v praxi funguje s porodem a zda existuje pravděpodobnost, že by třeba u porodu mohl být někdo jiný v závislosti na službách nebo zda by váš lékař k porodu přijel.

Také nezapomeňte, že velmi důležitá je i kvalita personálu lékaře. Sestry často ví mnohem více než lékaři. Tráví s pacienty čas, odpovídají na dotazy apod.

6. Respektování vašeho času

Čas je drahý, protože se nezapomeňte ptát i na to, jak dlouho musí pacienti v průměru čekat na objednání a jak to funguje v čekárně. Samozřejmě mějte na paměti, že mít lékaře, který respektuje váš čas, neznamená, že už nikdy nebudete muset čekat.

Zároveň by neměl lékař chvátat ani se stanovením diagnózy, jen aby vás rychle dostal zase ven z ordinace. I v nejrušnějších dnech by vás měl vyslechnout, pečlivě prohlédnout a soustředit se na vás a ne na plnou čekárnu.

7. Kvalitní a aktuální vzdělání

Dokonce i ti nejhorší lékaři mohou mít fantastické diplomy a různé kurzy a vzdělání, takže se nelze opírat pouze o ně. Přesto je vzdělání důležité. Nemusí se jednat o nějakou známou školu, mnohem důležitější je kvalita a snaha neustále své vědomosti prohlubovat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

7 tipů, jak si vybrat a poznat dobrého lékaře