Menu
JenProTěhotné.cz
Příznaky těhotenství

Zvládněte PMS s lehkostí: Tipy, které vám uleví v premenstruačním období

Premenstruační syndrom je pro mnoho žen obtížné období provázené nejrůznějšími symptomy. Nabízí se pár základních tipů, které vám pomohou PMS zvládnout. Péče o své tělo i mysl je důležitá, a to nejen v této části měsíce.

Upravte svůj jídelníček

Zdravá strava může pomoci zmírnit příznaky spojené s PMS. Zařaďte do svého jídelníčku zelenou listovou zeleninu, která je bohatá na železo a vitamín B. Vhodné je také jíst různé druhy ovoce, které vám dodají energii. Naopak vyhnout byste se měli sladkostem a nahradit je saláty, ořechy a podobně. Je dobré omezit kofein v předmenstruačním období, lépe tak zvládnete výkyvy nálad, podrážděnost, úzkosti a problémy se spánkem. Můžete také zvážit užívání bylinných doplňků stravy, některé bylinky totiž také mohou mírnit příznaky PMS.

Pravidelný pohyb

Cvičení před menstruací a během ní je prospěšné, ačkoli se to tak na první pohled nemusí zdát. Samozřejmě se hýbejte podle svých možností, není dobré cvičit v bolestech. Ale zejména před menstruací vám rychlejší procházka či projížďka na kole mohou ulevit, vyplavují se totiž endorfiny a dopamin a protažení svalů mírní křeče. Jednou z nejlepších forem cvičení, jak zvládat PMS, je jóga.

Mějte stres pod kontrolou

Stresu se lze v této době mnohdy jen stěží vyhnout, ale je důležité zajistit si dostatek relaxace. Tak lze zlepšit emoční nerovnováhu spojenou s premenstruačním symptomem. Vyzkoušejte dýchací cvičení, pravidelnou meditaci, či právě jógu. Stačí jen pár minut, nemusíte ani cvičit – jen si dopřejte chvilku pro sebe, zamyslete se nad svými potřebami a emocemi. Lépe tak udržíte kontrolu nad svým tělem i myslí.

Tyto tipy vám mohou pomoci ke klidnějšímu období před menstruací. Lze takto mírnit nepříjemné příznaky, zdravá životospráva navíc nabízí spoustu benefitů i mimo menstruační zdraví.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zvládněte PMS s lehkostí: Tipy, které vám uleví v premenstruačním období