Menu
JenProTěhotné.cz

Gynekolog patří do velmi úzkého týmu lékařů, kteří o ženu pečují od začátku dospělosti až do seniorského věku. A neřeší zdaleka pouze plodnost. Otázek, které ženu zajímají a občas trápí je řada, navíc se v průběhu života výrazně mění.

Na startu dospívání a dospělosti jsou to především témata spojená s reprodukčním zdravím, ochranou před nechtěným těhotenstvím, ale i naopak jistota, že mateřství nic nenaruší. V průběhu dospělosti se pravidelné preventivní kontroly stále víc točí kolem zdraví ženských reprodukčních orgánů, hormonálními výkyvy v období menstruace a blížící se menopauzy. A právě menstruace jako symbol reprodukčního zdraví je tématem, které gynekolog řeší v průběhu života ženy velice často a z mnoha aspektů.

Pravidelná, nepravidelná

V období puberty není zvláštností, že z důvodu hormonální nevyváženosti a nezralosti dívky mají nepravidelnou menstruaci. K ní se často přidávají bolesti (dysmenorea), někdy křeče, intenzivní bolesti v podbřišku spojené s ovulací. Mohou být spojené s nevolností, napětím v prsou, přecitlivělostí a podrážděností. U mladých žen a dívek by se měl gynekolog ptát po dědičnosti, někdy spojenou s psychickou přecitlivělostí. U mladých žen se obtíže obvykle upraví bez léčby se srovnáním hormonálních hladin v organismu či po porodu. Namístě je vždy návštěva gynekologie, vyloučení jiných příčin bolestivé menstruace, rady s úpravou životosprávy.

Ach ten PMS!

Téměř každá desátá dospělá žena cítí naprosto typické příznaky až celý týden před nástupem menstruace. Mohou je vyvolávat hormonální nerovnováhy estrogenu a progesteronu, které kolísají v druhé polovině cyklu. Hladina estrogenu dramaticky klesne a estrogen vyprovokuje řadu příznaků: podrážděnost, úzkost, vztek, bolesti hlavy, napětí v prsou. Ženám se zadržuje voda v organismu, což způsobí otoky kotníků a dolních částí nohou, přibírání na váze. Ženy mohou být v tomto období apatické, bez zájmu o sex. Stav má svůj název: premenstruační syndrom (PMS).
Nepříjemný diskomfortní stav končí den, dva před menstruací, kdy se děloha připravuje na odloučení sliznice a tělo produkuje hormony prostaglandiny.

Křeče a bolesti zad

Menstruační bolesti popisuje každá žena velice individuálně. Jisté je, že nějakou intenzitou trpí až 75 procent z nich. V naprosté většině popisovaných příznaků přicházejí bolesti ve vlnách a křečích v podbřišku a mohou se šířit až do zad. Mohou je provázet další symptomy: nevolnost, průjmy, nadýmání, zvracení. Řešení je podobně individuální: některým ženám pomáhá klid na lůžku a teplé obklady, lehká masáž břicha a zad. K tomu dodržovat zásady zdravé výživy: pitný režim, vitaminy C, B a E, strava plná zeleniny a ovoce, ale pozor, lehká a nenadýmavá, aby bolesti břicha nezhoršovala. Ideální je listová zelenina, červené zelí, mořské ryby… Jistotou, kterou si neuškodíte, jsou bylinné čaje: řebříček, třezalka, kontryhel, meduňka, měsíček lékařský. Vyzkoušet můžete jógu, cviky pro posílení pánevního dna. Jindy je třeba využít léky na menstruační bolesti: analgetika a spasmolytika, která snižují napětí děložní svaloviny a brání křečím v podbřišku.

Gynekolog dodá jistotu

Pokud trpíte silnými bolestmi, silným krvácením a dalšími příznaky, které vás vyřadí z běžných každodenních činností, je namístě navštívit lékaře. Ten provede vyšetření a ta vyloučí jiná onemocnění. K nim patří endometrióza, záněty, myomy či závažná zhoubná onemocnění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ženské otázky