Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Žehlení v těhotenství. Ano, nebo raději ne? Co byste měla dodržovat?

Žehlení ani většina dalších domácích prací nepatří mezi aktivity, které by v těhotenství byly automaticky zakázány. Přesto je dobré dodržovat určitá doporučení, zvláště potýkáte-li s točením hlavy, křečovými žílami či otoky nohou. Jaká to jsou?

Žehlení v těhotenství je bezpečné, ale raději to s ním nepřehánějte

Domácí práce, jako je například mytí nádobí, zametání či právě žehlení, lze v těhotenství vykonávat bez omezení. Samozřejmě za předpokladu, že je žena zdravotně v pořádku a nemusí například dodržovat klid na lůžku. Pokud trpíte nějakými potížemi či se necítíte dobře, je nutné zavést speciální režim dle doporučení lékaře.

Určitě je lepší se v těhotenství vyvarovat nošení těžkých věcí. V souvislosti s žehlením v těhotenství může být takovou těžkou věcí například plný koš s vypraným prádlem. Nezvedejte ho švihem, ale pomaleji, ideálně z podřepu a se zapojením svalů na nohou. Není doporučováno se v těhotenství příliš často ohýbat, na což myslete například i při vyndavání vypraného prádla z pračky.

Stále však platí, že žádná výrazná omezení v tomto případě nejsou třeba. V těhotenství je nejdůležitější tělesná a duševní pohoda, proto se vždy řiďte především tím, jak se cítíte.

Čemu se v těhotenství raději vyhněte:

  • používání chemických čisticích prostředků
  • stání na židli nebo schůdkách při věšení záclon nebo mytí oken
  • zvedání těžkých věcí
  • dlouhému stání
  • činnostem, při kterých se musíte často ohýbat

Žehlení nepatří k potenciálně nebezpečným činnostem, u kterých by hrozil například pád z výšky. Přesto u něj může dojít nepěkným popáleninám, pokud se vám například zatočí hlava a zavrávoráte s žehličkou v ruce. Proto to s žehlením v těhotenství raději nepřehánějte, pokud máte tendence k omdlévání při dlouhém stání.

Při dlouhém stání vám mohou také začít otékat lýtka a zvyšuje se riziko vzniku křečových žil. Je tedy vhodné si během žehlení dávat pauzy, zvláště pokud již nějaké problémy s žilním systémem máte.

Řiďte se vlastním pocitem

Mnoho žen se v těhotenství musí vzdát oblíbených sportovních aktivit. Žehlení a některé další domácí práce tak mohou být jednou z mála činností, které lze s klidem vykonávat.

Není nutné se při úklidu či žehlení v těhotenství nijak zásadně omezovat, tedy alespoň za předpokladu dodržení výše zmíněných bodů. Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nezapomínat na to, že odpočinek je pro nastávající maminky zrovna tak důležitý jako správná míra fyzické aktivity.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Žehlení v těhotenství. Ano, nebo raději ne? Co byste měla dodržovat?