Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 12. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

4. 5. 2017

Ve 12. týdnu už je vývoj základů většiny orgánů ukončen a plod se začíná pohybovat. Zatíná pěstičky, může polykat, zívat a sát. Také dělá různé grimasy, usmívá se a mračí se. Vaše těhotenství se blíží ke konci prvního trimestru, který je z hlediska vývoje nejrizikovější. Jak probíhá 12. týden těhotenství?

Pohyby miminka v 12. týdnu těhotenství

Překotný vývoj nervového systému způsobuje, že už je miminko schopné se v tomto týdnu hýbat. Může polykat plodovou vodu a reagovat na podněty z vnějšího prostředí. Také se mu vyvíjí důležitý sací reflex a hypofýza už produkuje hormony. Pracovat začíná i imunitní systém a brzlík.

Jak vypadá miminko ve 12. týdnu těhotenství

Obličej vaše děťátka se stále formuje do finální podoby. Oči se přibližují a uši zahajují pomalý posun z krku na své místo. Oči jsou stále zavřené, překryté blánou. Pod víčky se vyvíjí duhovka. Svůj vznik prodělávají i hlasivky. Zakládají se také vlasové váčky, z kterých v budoucnu vyrostou vlasy a vousy.

12. týdnu těhotenství – určení pohlaví dítěte

Pokud hoříte nedočkavostí, jestli čekáte holčičku či chlapečka, ještě vydržte. Je sice pravdou, že v tomto týdnu dochází ke změnám na vnějších pohlavních orgánech miminka, ale rozdíly jsou stále obtížně pozorovatelné a není zaručena stoprocentní spolehlivost.

Velikost plodu v 12. týdnu

Vaše miminko už měří 8-9 cm a váží zhruba 20 g. Díky jeho růstu má vaše děloha velikost mužské pěsti a její horní okraj dosahuje ke stydké sponě.

Konec nevolnosti v těhotenství

Protože už se blížíte do závěru prvního trimestru, měly by vám pomalu ustupovat nevolnosti a zvracení. Hurá! U některých maminek bohužel přetrvávají po většinu těhotenství. Pokud trpíte na silné zvracení, určitě vyhledejte lékaře a poraďte se s ním  A nezapomeňte doplňovat tekutiny.

Náladovost a emoce v těhotenství

Hormonální koktejl ve vašem organismu způsobuje, že jste přecitlivělá a snadno rozrušitelné. Nic si z toho nedělejte! Trocha emocí k tomuto radostnému období patří. Hlavně zůstávejte co nejvíce v klidu a vyhýbejte se stresu.

Prvotrimestrální screening

Mezi 11. – 13. týdnem vás také čeká další návštěva vašeho doktora. Jedná se o tzv. prvotrimestrální screening genetických vad plodu. Ten může zjistit míru rizika postižení plodu nějakou vadou, jako je například Downův syndrom. Náplní vyšetření je kontrola ultrazvukem a odběr krve. Mohou vám také změřit pánevní rozměry a vyšetřit prsa.

Ultrazvukové vyšetření ve 12. týdnu těhotenství

Lékař změří délku vašeho miminka, která se udává od temena ke kostrči, a rozměr jeho hlavičky. Dále se prosvícením zjistí tloušťka šíjové řasy a počítačový program na základě věku matky a hodnoty prosvícení určí riziko Downova syndromu. Riziko Downova syndromu může odhalit také další vyšetření – potvrzení přítomnosti nosní kůstky. Miminka trpící Downovým syndromem mají totiž malou či špatně vyvinutou nosní kůstku.

Krevní testy v těhotenství

Kromě předcházejících vyšetření se lékař podívá také na srdeční frekvenci plodu, průtok krve přes trojcípou chlopeň a ductus venosus (žilní spojka, která se po porodu uzavírá). Také vám odeberou a zanalyzují krev. Vyšetření se soustředí na přítomnost markerů abnormalit, jako jsou nestandardně vysoké či nízké hladiny určitých látek.

Špatné výsledky prvotrimestrálního screeningu

Pomocí výsledků všem testů lékař určí míru rizika vrozených vad pro vaše miminko. V případě vysokého – někdy i středního – rizika vám doporučí invazivní vyšetření pro potvrzení nebo vyvrácení vady. Jedná se o tzv. aminocentézu (odběr plodové vody) a odběr choriových klků. Druhé vyšetření s sebou nese nepatrné riziko potratu, ale jedná se o stejně velké riziko, jako je odběr plodové vody v druhém trimestru. Může vám být také doporučena návštěva klinického genetika, který s vámi vše probere.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 12. týden těhotenství