Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 26. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

2. 7. 2017

Ve 26. týdnu je u miminka dokončen vývoj oka a stále probíhá dozrávání plic. U vás se mohou objevit strie, zadýchávání nebo bolesti zad. Součástí pokročilého těhotenství jsou také mírné nepravidelné kontrakce.

Jak vypadá miminko v 26. týdnu těhotenství

Kůže plodu je stále červená a ukládá se pod ní potřebná vrstva tuku. U miminek mužského pohlaví se množí buňky ve varlatech a produkují testosteron, který zajišťuje správný vývoj chlapečka. Plíce dozrávají díky dýchacím pohybům, které se u plodu čas od času objeví.

Dokončování vývoje oka

Dlouhá etapa formování očí je u konce. V zadní části oka se u vašeho děťátka dotvořily poslední vrstvy sítnice. Od této chvíle mívá miminko někdy otevřené oči, což se vám třeba poštěstí zachytit na ultrazvuku! Duhovka je zatím zbarvena modře, ale po narození se miminko vybarví do té „své“ barvy.

Poslouchá vás

Díky vyvinutému sluchu je miminko schopno vnímat nejenom zvuky z vnitřního prostředí matky, jako je například škrundání při trávení nebo bušení srdce, ale reaguje i na vnější podněty. Na dotyky a zvuky odpovídá pohybem a bije mu rychleji srdíčko. Může se dokonce hýbat do rytmu hudby!

Pohyby plodu v 26. týdnu

Váš drobeček už umí celou škálu pohybů, o čemž se sama v průběhu dne můžete přesvědčit. Cucat paleček si umí již od 11. týdne, a proto si teď do úst strká, co ho napadne, klidně i palec na noze. Procvičuje tak sací reflex. Poctivě trénuje svaly pomocí kopání, protahování, chytání nebo převalování, ale také zívá, polyká a špulí rty. Když se lekne, škubne sebou.

Velikost miminka v 26. týdnu těhotenství

Aktuálně vaše miminko od temeni ke kostrči (tzv. CRL) měří zhruba 22 cm a váží okolo 900 gramů.

Projevy těhotenství v 26. týdnu

Vaše děloha už je velikosti fotbalového míče a tlačí se nahoru proti žebrům a bránici, což je důvodem, proč se možná více zadýcháváte. Také vás pravděpodobně bolí záda v oblasti beder – je to kvůli rostoucímu bříšku, které posouvá vaše těžiště vpřed a záda se prohýbají. Bojujte proti bolestem pravidelným procvičováním podsazování pánve.

Úkol pro vás: výběr dětského lékaře

Možná se vám zdá, že je na to příliš brzy, ale věřte, že sehnat dětského lékaře nemusí být vůbec jednoduché, protože mívají plné stavy. Zeptejte se na doporučení svých známých nebo v komunitě maminek a informujte se o věcech, které vám přijdou důležité (např. telefonická konzultace).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 26. týden těhotenství