Menu
JenProTěhotné.cz

Těhotenství týden po týdnu: 23. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

29. 6. 2017

Vaše tělo se stále mění a během 23. týdne tak může dojít k vytékání prvního mléka, tzv. kolostra. Není se čeho bát, jedná se o běžnou věc, kterou můžete vyřešit vložkami do podprsenky. Miminko stále polyká množství plodové vody a někdy mu to může způsobit škytavku, kterou cítíte i vy jako pravidelné cukání v břiše.

Jak vypadá miminko v 23. týdnu těhotenství

Váš drobeček už má v dásni připraveny zárodky prvních zubů a zlepšuje se mu sluch, jak se dále vyvíjí a zesilují sluchové kůstky. Hlubší tóny slyší lépe než vysoké. Kůže plodu přestává být tenká, sílí, a ukládá se pod ní čím dál více tuku. I přesto je miminko zatím stále červené a hlavně vrásčité, protože se kůže tvoří rychleji než tuk.

Další vývoj miminka

Změny zaznamenává také lanugo, jemné chmýří pokrývající celé tělo miminka, které postupně tmavne. Ve střevech plodu se tvoří tzv. smolka, první stolice, která se objevuje ve většině případů až po narození. Je hustá a tmavě zelená až černá.

Velikost miminka v 23. týdnu těhotenství

Vaše děťátko momentálně od temene ke kostrči měří 20 cm a váží něco okolo 500 gramů. Pokud je vzhůru, tak sebou šije jako pytel blech, udělá až 60 pohybů za jednu půlhodinu!

Projevy těhotenství v 23. týdnu

Je možné, že s postupujícím těhotenstvím začínáte být snadněji unavitelná. Vynahraďte si proto bez výčitek každý den chvíli na odpočinek. Na ležení ale pozor! Ačkoliv už jste si vytrpěla dost při ranních nevolnostech, může se u vás objevit další těhotenský „nešvar“ – pálení žáhy, které se vleže zhoršuje.

Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy neboli pyróza je způsobeno návratem žaludeční šťávy do jícnu, která dráždí jícnovou sliznici. U těhotných žen je způsobena větším tlakem na trávicí ústrojí a objevuje se hlavně ve 3. trimestru. Prevencí je vyhýbání se dráždivému jídlu (těžké, mastné nebo kořeněné pokrmy) a pravidelné menší porce. Poptejte se také v lékárně po tabletkách, které vám uleví.

Povídejte si

Vaše miminko vás slyší a na zvuky z vnějšího prostředí reaguje. Proto na něj co nejčastěji mluvte, vyprávějte mu příběhy nebo předčítejte pohádku. Zvykne si tak na váš hlas a po porodu ho snáze ukonejšíte. Z hovorů nevynechávejte ani tátu, i jeho hlas miminko rozliší.

Protahujte se

V průběhu těhotenství je vám do krve vylučován hormon relaxin, produkovaný vaječníky a placentou, který způsobuje uvolňování kloubů a vazů. Tělo se tím připravuje na porod, kdy pánví musí projít hlavička miminka. Ve výsledku jsou tak vaše klouby pružnější, ale také náchylnější k poranění. Je proto vhodné, abyste se před i po cvičení jemně protáhla a klouby příliš nezatěžovala.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 23. týden těhotenství