Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 19. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

7. 6. 2017

V 19. týdnu těhotenství má miminko již vyvinutý sluch a poslouchá váš hlas. Některé ženy v tomto období můžou také začít cítit pohyby svého drobečka. Pokud tomu tak není, nemusíte se vůbec stresovat, jedná se o individuální záležitost.

Jak vypadá miminko v 19. týdnu těhotenství

Plod začíná být čím dál tím aktivnější. Spí sice zhruba 16 – 20 hodin denně, ale ve chvílích bdění s ním šijí všichni čerti. Kromě svalů končetin jsou už silné a vyvinuté i mimické svaly, takže miminko otvírá a zavírá pusinku a různě pohybuje se rty. Na tenké kůži se mu tvoří tzv. mázek, mazlavou vrstvu pokrývající celý povrch těla, která ho chrání před dlouhodobým působením plodové vody.

Velikost miminka v 19. týdnu těhotenství

Váš drobeček v tuto chvíli měří něco okolo 15 cm a váží zhruba 230 – 330 gramů. Oproti tomu je váš momentální váhový přírůstek zhruba 3 kg. Tuk se může ukládat nejen do břicha, ale také na stehna a hýždě.

Projevy těhotenství v 19. týdnu

Blížíte se k polovině těhotenství, je proto třeba na sebe myslet a pečovat o sebe. Zvykněte si na pravidelný režim, kdy chodíte spát a vstáváte každý den ve stejný čas. Hodně odpočívejte a zbytečně se nepřetěžujte. Další důležitou věcí je vyhýbání se stresovým situacím, které vašemu rostoucímu děťátku neprospívají.

Těhotenství a sport

Pokud jste před otěhotněním byla sportovně aktivní, není důvod v tom nepokračovat i teď. Jen je na místě větší opatrnost při vybírání vhodných aktivit, nemělo by dojít k ohrožení miminka (sporty s rizikem úrazu, míčové sporty, velké otřesy). Pokud si nejste jistá, je na místě se poradit s vaším lékařem. Na pozoru by se měly mít ženy s rizikovým či vícečetným těhotenstvím, ty by měly vše předem prokonzultovat s ošetřujícím lékařem, hrozí u nich vyšší riziko.

Tip: Zkuste těhotenská cvičení

Pojďme si to upřímně přiznat: porod je fyzická zátěž. Je proto vhodné, aby nastávající maminka byla v kondici a dobře připravená. Na přípravu je ideální těhotenské cvičení, kde vás naučí dýchat, uvolňovat svaly a ty potřebné posílit. Cvičení vám také uleví od bolesti zad a zlepší postoj. Můžete si pořídit knížku anebo navštívit některý z kurzů ve vašem bydlišti.

Cvičení pro těhotné: jak se udržet v kondici?

Vhodné je i plavání, chůze a jóga

Samozřejmě se nemusíte omezovat jen na těhotenské cvičení, vyberte si podle sebe. Pohybová aktivita je v těhotenství víc než žádaná, udržíte se v kondici, připravíte organismus na porod, snížíte stres a udržíte si dobrou náladu. Fyzická aktivita jak je známo uvolňuje koktejl endorfinů, díky kterým budete v pohodě. A to je přesně to, co vaše dítě potřebuje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 19. týden těhotenství