Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 18. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

7. 6. 2017

V 18. týdnu těhotenství pokračuje vývoj vašeho miminka, i když už není tak bouřlivý jako ze začátku. Jeho svaly stále sílí a v děloze provádí čím dál složitější a intenzivnější pohyby. Srdeční ozvy plodu je možné slyšet stetoskopem.

Jak vypadá miminko v 18. týdnu těhotenství

Plodu se v podkoží začíná ukládat hnědý tuk a jeho nervová vlákna se obalují myelinem, který slouží jako vodič pro převod nervových vzruchů. Na bříškách prstíků se mu tvoří otisky, které jsou unikátní pro každého člověka. U chlapečka se vyvíjí prostata. Ačkoliv má oči stále zavřené, jsou již ve správné pozici.

Velikost miminka v 18. týdnu těhotenství

Miminko má od temene ke kostrči okolo 14 cm a váží 200 – 230 gramů. Temenokostrční vzdálenost, tzv. CRL, je délka plodu měřená pomocí ultrazvuku, která nezapočítává délku dolních končetin. Nedají se totiž při pokrčení objektivně změřit. Je to hlavní měrná délka v 1. trimestru, v dalších se udává i celková délka plodu. Ta je v 18. týdnu zhruba 20 cm.

Projevy těhotenství v 18. týdnu

Vaše bříško roste a vrchol vaší dělohy dosahuje k pupku. Kůže na břichu je napjatější a pupek se stává mělčím. Jak dítě roste a děloha se posunuje výše do břicha, nutkání na močení už není tak časté jako dřív. Můžete si také všimnout toho, že díky zvýšenému objemu krve a rychlejší tepové frekvenci je vám více teplo. To ocení především zimomřivé ženy.

Pohyby plodu v 18. týdnu

Pokud už jste rodila, můžete si začít užívat cítění pohybů vašeho drobečka. Zatím sice nejsou příliš silné, ale jeho převalování v děloze už je znatelnější. V případě, že se jedná o vaše první těhotenství, tak si na pohyby budete muset počkat až do 20. týdne.

Jak jíst v těhotenství

Je možné, že ačkoliv jste se ze začátku nadšeně hrnula do správné stravy, která bude prospívat vývoji vašeho malého uzlíčku, dlouhé období nevolností a snahy udržet jídlo v žaludku vaši snahu zarazilo. Proto je na čase váš jídelníček překontrolovat!

Pokud se zamýšlíte nad skladbou vašeho jídelníčku, zkuste si nejdříve několik dní zapisovat vše, co sníte. Poté si položte tyto otázky: Je vaše strava pestrá? Není jednostranně zaměřená na určitou živinu? Kolik porcí ovoce a zeleniny denně sníte? Máte dostatek bílkovin? A ruku na srdce s upřímnou odpovědí: Připadá vám vaše strava zdravá?

Po analýze vašeho jídelníčku a zodpovězení otázek se zamyslete nad tím, co by potřebovalo změnit. Nejjednodušší radou je mít stravu, kde bude od všeho něco. Dostatek bílkovin, sacharidů, nepřehánět to s cukry a smaženými jídly, které se topí v oleji. A samozřejmě, poctivé zastoupení ovoce a zeleniny! Pokud si nejste jistá, zkonzultujte jídelníček se svým lékařem nebo nutričním poradcem.

Důležité zkratky z těhotenské průkazky

UZ – ultrazvuk, TP – termín porodu, PM – poslední menstruace, TK – krevní tlak, OP – ozvy plodu a PP – první pohyby. Dále v ní můžete objevit zkratky týkající se krve: Rh, ABO – krevní skupina. SC – císařský řez, B/C v moči – bílkoviny/cukry v moči, VVV – vrozené vývojové vady. Zkratky u měření: CRL – temenokostrční vzdálenost, BPD – vzdálenost temenních kostí, AC – obvod břicha plodu a FL – délka stehenní kosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 18. týden těhotenství