Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 10. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

10. 5. 2017

10. týden těhotenství je stále ve znamení prudkého vývoje vašeho miminka. Dotváří se struktury obličeje, splývají oční víčka a mizí ocásek. Embryo v tomto období měří 23-30 mm a váží mezi 2-3 gramy.

Jak vypadá miminko v 10. týdnu těhotenství

Hlava je pořád nejdominantnější strukturou vyvíjejícího se zárodku, tvoří polovinu délky těla. Dopředu je vypouklé čelo, za kterým dále roste mozek a tvoří složitější struktury. Většina životně důležitých orgánů je již založena a plní svou funkci, ačkoliv jejich vývoj ještě není plně ukončen. Obličej se vyhlazuje a získává lidskou podobu, zakládají se také zárodky mléčných zubů.

Vývoj embrya – oddělení hlavové a trupové části

Ústa se zároveň také zmenšují a ohraničují a nos se zvedl nad ostatní struktury. Ušní hrbolky srůstají a tvoří malý ušní boltec, který ale stále zůstává posazený na krku. Zároveň vznikají slinné žlázy. Začíná se formovat krk a ztenčuje se, takže se dá již zřetelně odlišit hlavová a trupová část. Tělo zárodku se stále postupně narovnává a zkracuje se ocásek.

10. týden těhotenství – formování pohlaví dítěte

Jak jsme si minule řekli, u zárodku se začínají vyvíjet pohlavní orgány a odlišovat se dle toho, jedná-li se o chlapečka nebo holčičku. Přesto v tomto týdnu stále není možné rozeznat pohlaví. Miminko má zatím mezi dolními končetinami dva otvory, z nichž jeden je močopohlavní vývod, okolo kterého se zakládají vnější pohlavní orgány. Druhý je vyústěním trávicí trubice.

10. týden těhotenství a pohyby miminka

Končetiny stále nemají svojí finální podobu, formují se dlaně, bříška prstů a chodidla. Palec je silnější oproti ostatním prstům a staví se proti ukazováčku. Prsty také rostou do délky a definitivně mizí „plovací blány“ mezi nimi. Vyvíjí se většina kloubů. Miminko začíná vnímat bolest a dotyk a hýbe se v reakci na podráždění.

Vymizení těhotenských příznaků v 10. týdnu

Vy jako maminka jste stále v zajetí kolotoče těhotenských projevů. Můžete se hodně potit a cítit horko, zvětšil se totiž váš objem krve a srdce rychleji pumpuje. Na druhou stranu to může pomoci odstranit pocit studených končetin. Také jste pravděpodobně hodně unavená a chodíte spát i odpoledne – na tom není nic špatného. Problém naopak nastává, pokud vám z ničeho nic zmizí veškeré těhotenské příznaky, i když jste je předtím měla. V tom případě neváhejte a navštivte lékaře.

Bolesti zad v 10. týdnu těhotenství

V případě, že v této době pociťujete silnou a nepolevující bolest zad, nahlaste vše svému lékaři. Příčinou mohou být jak děložní křeče či samovolný potrat, tak také infekce a roztahování dělohy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 10. týden těhotenství