Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Strie – nepříjemný estetický problém, se kterým lze bojovat

Naše kůže je odrazem našeho života. Některé změny se projeví kvůli našim genetickým predispozicím, jiné si přivodíme nezdravým životním stylem, některé bývají prostě vzpomínkou na různé etapy a události našeho života. Vedle běžných jizev se do naší kůže mnohdy vryjí i tzv. strie neboli pajizévky.

Strie jsou vnitřní jizvy v kůži a objevují se u žen i u mužů. Příčinou vzniku bývá především těhotenství, kdy žena rychle nabírá na objemu a váze, a následně tento objem a hmotnost rychle ztratí. Objevit se však mohou i při rychlém přibírání, když rychle nabíráme svalovou hmotu při posilování a aktivní kulturistice. Jde o nevratné změny v hlubších vrstvách kůže. Ovlivňují je naše genetické predispozice a schopnost naší kůže být pružnou. Vliv mají též hormony, proto se často strie objeví v menopauze či v pubertě. Zejména muži mají negativní zkušenost se vznikem strií, pokud pobírají steroidy. Problematické mohou však být i v lécích obsažené kortikoidy.

Nehezké pajizévky vznikají popraskáním elastických vláken kůže

Největší smůlu mají lidé s hezky snědou kůží, či se schopností se opálit. Strie bývají na snědé pokožce výrazně viditelnější. Zpočátku mají strie růžofialovou barvu, té se však lze zbavit speciálními krémy, které je vybílí. Nejčastěji se objevují na břiše, bocích, hýždích (zvenčí i zevnitř), na prsou a zejména u mužů i na zádech.

Na strie platí zejména prevence

Pokud jste v rizikovém období, kdy extrémněji nabíráte na váze, či váhu naopak ztrácíte, je zapotřebí podpořit elasticitu pokožky. Důležitý je správný pitný režim. Vhodné jsou masáže na podporu krevního oběhu a peeling. Pokožku lze též prokrvovat otužováním – postačí střídavé sprchování teplou a studenou vodou. Samozřejmostí musí být každodenní důkladné promazávání pokožky, ideálně prostředky na strie, a to až 2× denně. Tyto přípravky obvykle obsahují vitamin E, elastin, panthenol, kyselinu hyaluronovou a různé užitečné přírodní oleje. V případě, že strie již máme, je ideální péče o ně stejná jako prevence. Kvalitní přípravky na strie nabízí Notino.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Strie – nepříjemný estetický problém, se kterým lze bojovat