Menu
JenProTěhotné.cz

Rozhodla jsem se mít dítě sama. Nenašla jsem toho pravého…

Také vám už tikají biologické hodiny a rytíř na bílém koni pořád nikde? Některé ženy seberou odvahu a pořídí si miminko s kamarádem. Bez závazků, bez hádek, bez spolužití. Někdy se oba rodičové dohodnou, že se budou vzájemně navštěvovat a trávit čas spolu s dítětem. V mnoha případech také skvěle fungují oddělené domácnosti. Nějaký ten otec přece jen vždy někde existuje, ať už je uveden v matrice a dítě jej zná, anebo ne. Ne vždy se totiž žena rozhodne podstoupit umělé oplodnění…

Když tikají biologické hodiny

Některým ženám tikají biologické hodiny daleko dříve než v oněch pověstných třiceti letech. Po třicítce už ale z mnoha důvodů, mezi které patří i ty zdravotní, ženy uvažují o tom, že pokud se mají stát matkami, bylo by nejvhodnější, kdyby k tomu došlo co nejdříve. Jak to ale udělat, když dosud nenašly toho správného partnera, rezignovaly na partnerství či manželství, zklamaly se, rozvedly nebo už nemají zájem o to ztrácet čas hledáním dokonalého protějšku?

Pokud je žena sebevědomá, silná, odvážná a ví, co chce, nic ji nezastaví. Jakmile jednou přeberou vládu hormony, je v zásadě i zcela jedno, že žena zase až tolik sebevědomá, silná a odvážná není, v tu chvíli se stává dominantní touha po dítěti, pro kterou nastávající matka dokáže i skály lámat. Některé ženy zcela ztratí soudnost a žijí v iluzorních představách, že všechno bude procházka rozkvetlou zahradou, některé si ze svého života tu procházku rozkvetlou zahradou udělají. Ať už je to tak či ona, žádná z nich ale nikdy nebude litovat svého rozhodnutí – přivést na svět dítě, stvořit nový život, a to i za cenu, že na všechno bude sama.

Dárce spermií nečeká za rohem

Když už se jednou rozhodneme, nejde to vzít zpátky. Máme nějaké finanční zázemí a dokážeme se o dítě postarat samy? A když už dítě nebude mít tatínka, třeba se nějaký najde později. Kde ale vzít ten správný biologický materiál? Pokud máme opravdu dobré kamarády, na které se můžeme spolehnout a víme, že s nimi stoprocentně platí dohody, lze se pokusit otěhotnět s kamarádem nebo třeba i s mužským homosexuálním párem. Je třeba si ale dobře pohlídat hranice a předem stanovit, kdo se bude o dítě starat a kdo jej bude vychovávat. Žena by měla vědět, zda si přeje, aby se dítě se svým biologickým otcem stýkalo, anebo ne, a zda bude otec uvedený v matričních záznamech.

V případě kamaráda, který bude mít zájem o dítě, anebo v případě homosexuálního páru, lze vymezit čas, který bude otec s dítětem trávit, případně se domluvit na neoficiální či oficiální společné či střídavé péči. Žena si projde procesem těhotenství, porodu, kojení a mateřství, vždy bude matkou s možností rozhodovat o dítěti, ale nebude na to sama. Může mít nejen finanční pomoc, ale také možnost mít čas pro sebe na zařízení nejnutnějších věcí či na svůj osobní život. Riziko je tu vždy – vše se může zvrtnout ve vzájemnou rivalitu a boj o dítě. Pokud jste si jistá, že chcete být na dítě opravdu sama a bude pouze vaše, raději volte anonymního dárce, i tato možnost existuje. Většinou však určitě ne zadarmo.

Svedla jsem cizího muže kvůli oplodnění

Napadá vás myšlenka, že si večer v době ovulace zajdete do baru, sbalíte nějakého fešáka a velmi vychytrale jej připravíte o jeho biologický materiál a pokusíte se s ním otěhotnět? Tak na tohle rychle zapomeňte. Tohle podvod, lež, nemorální a neetické chování, které by se vám mohlo pěkně vymstít. Vaše dítě by si to neslo s sebou celý život a nikdy nemůžete vědět, že se o tom ten muž nedozví. Jak se asi tak může cítit takhle zneužitý kvůli několika chvílím rozkoše a svým spermiím, které jste mu podle ukradla?

Pokud vás tohle řešení napadne, jste už opravdu zoufalá a nasměrujte si to k nejbližší ordinaci klinického psychologa. Účinná terapie vám pomůže zvládnout ledacos a terapeutka vám třeba také poradí, jaké legální možnosti oplodnění vlastně máte.

Žaloba o určení otcovství

Pokud máte svoje plány a žene vás touha po dítěti, dávejte si pozor na případnou žalobu o určení otcovství. Ne vždy totiž plány mohou vyjít. Pokud ze všeho otce svého dítěte tak nějak vynecháte, může vás žalovat a chtít uplatnit svá rodičovská práva. Žaloba se podává až po narození dítěte a soud nařídí určení otcovství pomocí testů DNA. Pokud se otcovství potvrdí, bude otec zapsán do matričních záznamů dítěte a vyplývají pro něj z tohoto statusu také jisté povinnosti – kromě vyživovací povinnosti má otec samozřejmě i právo své dítě vídat nebo jej přímo vychovávat. Žalobu o určení otcovství si může podat také dítě.

Anonymní dárce může být psychopat

Možná se bojíte toho, že váš anonymní dárce spermií může mít nějakou genetickou zátěž, třeba má v rodině schizofrenii, alkoholismus, sebevraždy nebo nějakou vážnou degenerativní nemoc. Nikdy vlastně nemůžete vědět s kým máte tu čest, a zda by se vám fyzicky vůbec líbil. Jestli je to nekuřák a vysokoškolsky vzdělaný člověk, anebo nějaký macho, který má mozek v kalhotách? To už je ale riziko tohoto byznysu.

Kliniky nabízí sperma dárců, kteří samozřejmě splňují základní kritéria na věk, zdravotní způsobilost a kvalitu spermatu. Na základě rozšířeného profilu dárce lze vybírat podle barvy očí, vlasů, váhy či výšky, vzdělání, zájmů, krevní skupiny nebo třeba stravovacích návyků.

Umělé oplodnění pro single ženu v zahraničí

Mnohé kliniky s umělým oplodněním nabízejí možnosti reprodukce pro osamělou ženu, ale pouze v zahraničí. U nás totiž tento zákon neprošel. Pokud chce žena toto absolvovat, musí si pochopitelně všechno také sama finančně uhradit. Genetický materiál si může dle příslušných kritérií z databáze zvolit sama. Umělé oplodnění se u nás legálně provádí pouze s podepsaným souhlasem obou rodičů, kteří budou své dítě, takto počaté, vychovávat. Nevztahuje se na single matky.

Názor psycholožky na single mateřství

PhDr. Jitka Douchová, která se specializuje na partnerské vztahy radí ženám, které touží po dítěti, aby neztrácely hlavu a dobře svou situaci promyslely:

“Rozhodnutí mít dítě za každou cenu, protože biologické hodiny buší hodně na po poplach, není vždy optimálním řešením. Pokud ano, tak jen tehdy, když žena vnímá mateřství jako jednoznačnou životní prioritu, kterou upřednostňuje před partnerstvím. Ideální je, pokud se žena rozhodne pro dítě s konkrétním mužem, kterého vnímá jako toho, kdo bude nejen partnerem, ale i výborným tátou.

Rozhodnutí mít dítě bez partnera vnímám jako kontroverzní. Dítě potřebuje oba rodiče, aby se každý doplňoval ve výchově, a aby se žena, jakožto matka, mohla o někoho opřít a nebýt na vše sama. Pokud se takto rozhoduje, je důležité, aby měla pevné rodinné zázemí a fungoval tam jako mužský vzor jako třeba dědeček, který zastoupí mužský vzorec chování.

Je těžké zvládnout být na vše sama. Hodně záleží i na naturelu a síle osobnosti. A podstatné jsou i motivy a důvody, proč se žena rozhodne mít dítě sama. Pokud má opravdu jasno a má to promyšleno ze všech stran, je to v pořádku. Nicméně zde hrozí třeba i možnost, že se na dítě silně citově, až nezdravě, naváže….”

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozhodla jsem se mít dítě sama. Nenašla jsem toho pravého…