Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Porodní domy: co to je a jak fungují? Existují i u nás?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 2. 2019

Co jsou to vlastně porodní domy? Je to takové splněné přání pro mnoho maminek i porodních asistentek a v podstatě i akceptovatelný kompromis pro lékaře. Jedná se o alternativní domácí prostředí, kde je zároveň i zajištěna odborná péče. Jak přesně porodní domy fungují? Existují i u nás?

V letech 1998-2000 fungovalo v České republice porodní centrum v pražské porodnici na Bulovce. První porodní dům vybudovalo občanské sdružení Centrum aktivního porodu v roce 2002 v Praze na Roztylech s názvem U čápa. Vedoucí tohoto pilotního projektu byla porodní asistentka Zuzana Stromerová. Stát toto zařízení bohužel nepodpořil, a tak se v něm konají předporodní kurzy a provozuje poradna pro těhotné.

Co je porodní dům?

Porodní dům je zdravotnické zařízení nabízející možnost přirozeně a bez zásahů porodit zdravým ženám, které nemají žádné potíže v těhotenství a nepředpokládají se u nich komplikace při porodu. Tyto ženy mohou využít individuální péči porodní asistentky, domácí a příjemné prostředí bez zásahů a zbytečně medikace.

V porodním domě se nepoužívají žádné zaběhnuté a předepsané postupy. Maminky si mohou užívat naprosto individuální péči. Hlavním přínosem je to, že jedna asistentka provází ženu od začátku těhotenství, přes porod až po návštěvy v šestinedělí.

Porodní domy jsou kompromisem mezi nemocnici a domovem. Atmosféra by měla být velmi domácká a příjemná, ale zároveň nechybí profesionální zdravotnická péče. Vždy jsou proto orientovány blízko porodnice a mají s ní smluvní vztah, aby byla zajištěna včasná lékařská pomoc.

Když vcházíte do porodního domu, nemáte pocit, že jste přišli do nemocnice. Nikde neběhají bílé pláště, v každém koutě nestojí lékařské přístroje. Naopak, k dispozici jsou útulné tzv. porodní pokoje. Péče, se kterou se zde ženy setkají, jim má přinést jen ty nejkrásnější vzpomínky na porod.

Z porodních domů odchází maminky s dětmi jen několik hodin po porodu za předpokladu, že je vše v naprostém pořádku a neobjeví se žádné komplikace.

Pro koho jsou vhodné porodní domy?

Porodní domy ocení ženy, které nechtějí rodit v porodnici, ale necítí se ani na porod doma. Chtějí řídit svůj porod a samy si určovat, jak bude probíhat.  Dále jsou určeny pro ženy, které:

  • chtějí individuální péči a komorní prostředí,
  • chtějí aktivně ovlivňovat svůj porod a rozhodnout, jak se jejich dítě narodí,
  • touží po domácí a příjemné atmosféře,
  • by si přály, aby se jejich miminko narodilo doma, ale náš zdravotní systém je od toho odrazuje,
  • mají zájem o individuální během porodu i po porodu.

Domácí porod. Jaké jsou výhody a kdy na něj rovnou zapomeňte?

Kde rodit přirozeně?

Protože porodní domy u nás zatím nejsou ze strany vlády nebo lékařů příliš podporované (i když už se blýská na lepší časy), hledají maminky alespoň porodnice s přirozeným přístupem k porodu. Velmi oblíbená je v tomto ohledu nemocnice v Krnově, kam se sjíždějí dokonce i rodičky ze zahraničí. Také porodnice v Neratovicích, Nymburku či Mělníku. Celkově jsou maminky nejvíce spokojené s porodnicemi v Olomouckém a Zlínském kraji.

Porodní asistentka a její přínos

V porodních domech o maminky pečují výhradně porodní asistentky. Jsou to odbornice na období během těhotenství, porod i době po porodu. Proto mohou samostatně pečovat o zdravé těhotné ženy a rodičky i zdravé maminky a jejich miminka. Hlídají těhotnou i rodící ženu. Jakmile by vypozorovaly nějakou odchylku od normálu, okamžitě ženu předávají do rukou odborníka, většinou gynekologa.

Porodní asistentky nikterak nezasahují do porodu. Jsou pouze průvodkyně, rádkyně a pozorovatelky. Aby byly všech těchto činností schopny, musí projít studiem a výcvikem, který je připraví na péči o rodící ženu mimo porodnici.

V ČR se porodních asistentek v porodních domech týkají následující zákony:

  • Směrnice Evropské Unie č. 80 / 155 / EEC
  • Zákon č. 160/1992 Sb. o nestátních zdravotnických zařízeních
  • Zákon č. 20/1966 Sb. o péči o zdraví lidu
  • Zákon č. 96/2004 Sb. o nelékařských povoláních
  • Vyhláška č. 49/1993 Sb. o požadavcích technického a personálního vybavení zdravotnických zařízení
  • Vyhláška MZČR č. 55/2011 Sb. o činnostech zdravotnických pracovníků

Hypnoporod. Je možné si porod opravdu užít?

Porodní domy v ČR

V zahraničí, především pak v zemích Evropské Unie, jsou porodní domy běžnou součástí porodnické péče a v celé řadě zemí (např. Německo, Francie, Velká Británie) mají oporu i v zákonech a tato péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Ve světě fungují na principu přirozeného porodu.

Vůbec první skutečně fungující porodní dům se rozhodli otevřít na Bulovce. Jmenuje se Centrum porodní asistence a nachází se hned vedle porodnice. Může se pochlubit příjemným domácím prostředím a péčí porodních asistentek. Ministerstvo zdravotnictví tento nápad podporuje. I další pražské porodnice nad podobným zařízením uvažuje (U Apolináře a Thomayerova nemocnice).

V Centru porodní asistence mohou těhotné ženy chodit po celé těhotenství a rovnou se připravovat s porodními asistentkami na porod. Když se neobjeví žádné potíže, může rodička absolvovat všechny kontroly bez lékaře.

Porodní centrum na Bulovce má v plánu dále růst a na podzim mají přibýt další dva apartmány, které vůbec nebudou vypadat jako nemocniční pokoj nebo sál. Další čtyři jsou v plánu na příští rok.

Nový porodní dům by se mohl objevit také v Brně jako součást některé z nemocnic. Mělo by se jednat o malý penzion, který bude obklopený zdravotnickými budovami a pracovaly by zde jen porodní asistentky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Porodní domy: co to je a jak fungují? Existují i u nás?