Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Plastika prsou před těhotenstvím. Budu moct kojit?

mpr

mpr

16. 11. 2018

Kvůli trendu mít první dítě až v pozdějším věku chodí do ordinací plastických chirurgů čím dál více žen v období, kdy miminko teprve plánují. Proto se debata při vstupní konzultaci klientky a plastického chirurga točí také kolem těhotenství. Podívejte se na ty nejčastější dotazy, které si budoucí maminky pokládají v souvislosti s plastickou operací prsu.

Ohrozí implantáty zdraví dítěte?

Je velmi důležité vybrat si kliniku s atestovanými lékaři, kteří vám odborně poradí s výběrem kvalitních implantátů. Při porovnávání klinik se zaměřte ale také na špičkové vybavení a výrobce výplní. Přestože takto vybraná klinika může mít ceny vyšší a na první pohled nevýhodné oproti jiným, v budoucnu tohoto rozhodnutí nebudete litovat. Díky dobře zvolené klinice předejdete možným problémům jak při samotné operaci, tak i po zákroku, respektive během těhotenství.

Častým tématem klientek je i to, zda implantáty v těle praskají. Znovu záleží na kvalitě výplní, které zvolíte. “Díky kvalitnějším implantátům máte mnohem menší riziko pooperačních komplikací. Na klinice Esthé proto používáme implantáty se širokým záručním programem značky MENTOR. Výrobce svým klientkám poskytuje doživotní garanci na výměnu implantátu v případě prasknutí, které je zapříčiněné výrobní vadou,” říká MUDr. Libor Kment z pražské kliniky plastické chirurgie Esthé.

I přestože by se stala nepříjemnost s prasknutým implantátem, nemusíte se bát, že se silikon dostane v jakékoli podobě k dítěti. Silikon se nevstřebává a chirurg ho z těla zcela bez rizika odebere.

Jak je to s kojením?

Jeden z nejrozšířenějších mýtů kolem plastické operace prsou je jednoznačně ten, že po zákroku žena nebude moct kojit. Jelikož se implantát vždy vkládá pod mléčnou žlázu, konkrétně přímo pod ni nebo pod sval, není její funkčnost žádným způsobem ohrožena ani omezena. Samozřejmě není pravda ani to, že se výplň musí před plánovaným těhotenstvím z bezpečnostních důvodů odstranit. Pokud se implantát vkládá do prsu řezem přes bradavku, může se vyskytnou dočasné snížení citlivosti bradavek. To je ale jediná nepříjemnost, která může v souvislosti s kojením nastat.

Nicméně si musíme pamatovat, že každé tělo je jiné a stoprocentní schopnost kojení není samozřejmostí ani u žen, které zvětšená prsa nemají. Určité riziko ohrožení kojení dochází pouze v případě, že žena podstoupí zmenšení prsou. “Jelikož se při tomto zákroku odebírá část prsu, je možné, že chirurg bude zasahovat i do mléčné žlázy. Plastický chirurg s profesionálním přístupem v každém případě tento krok předem probere s klientkou a informuje ji o možných následcích. Proto ženám důrazně doporučuji vybrat si kvalitní kliniku,” dodává MUDr. Kment.

Je nutné po porodu implantáty vyměnit?

MUDr. Libor Kment tvrdí: “Kojení má většinou na tvar prsou nepříznivý vliv. Prsa se na začátku těhotenství zvětší, vazivo ochabuje a kůže se roztahuje. Po ukončení kojení se prsní žláza sice znovu zmenší, bohužel okolní vazivo a kůže se do svého původního stavu zpravidla nevrací. Mohou se také objevit strie. Proto mnoho žen po těhotenství podstupuje opětovnou výměnu a modelaci. Důvodem tedy není bezpečnost, ale pouze estetické hledisko.” Budoucí maminky se tedy nemusí obávat a rozhodnutí, zda půjdou po porodu na operaci, je tedy jen na nich.

Ani po pár letech se maminky nemusí obávat preventivních zdravotních vyšetření jako je například sonografie nebo mamografie. Svůj sen o krásných prsou si tedy můžete splnit jak před těhotenstvím, tak i po něm. V každém případě je důležité si vybrat kvalitní plastickou kliniku, které budete naplno důvěřovat.

Životopis Libora Kmenta

MUDr. Libor Kment je zástupcem vedoucího lékaře kliniky Esthé. Díky svým profesním zkušenostem a lidskému přístupu patří mezi nejžádanější české plastické chirurgy u tuzemské i zahraniční klientely. Je častým hostem českých i mezinárodních kongresů a seminářů v oboru plastické a estetické chirurgie, kde prezentuje své poznatky. Čtyři roky působil jako zástupce primáře Kliniky plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici Na Bulovce a je členem Centra komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plastika prsou před těhotenstvím. Budu moct kojit?