Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

Péče o dítě udržitelněji: Tipy pro rodiče, kteří chtějí zmenšit svou ekologickou stopu

Přemýšleli jste někdy o tom, jaký dopad na životní prostředí mají všechny produkty, které používáte v péči o vaše miminko? Rádi byste ulevili planetě i vaší peněžence, jen nevíte jak na to?  Existuje mnoho způsobů, jak udržet dítě zdravé a šťastné, a přitom nezapomínat na udržitelnost.

Používejte látkové pleny

Používání látkových plen je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit množství odpadu v domácnosti. Látkové pleny jsou vyrobeny z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo bambus, a lze je používat mnohokrát. To je také jejich hlavní výhodou. Nabízí díky tomu způsob, jak snížit množství vyprodukovaného odpadu. Tyto ekologické plenky představují ekologickou variantu ke konvenčním dětským plenám. Nemusíte se obávat neustálého praní ani složitější manipulace s plenami, je to jen o zvyku a najdete vlastní režim praní plen tak, aby byly vždy připraveny. Ušetříte jak peníze, které byste vydali za běžné jednorázové pleny, tak životní prostředí díky produkci méně odpadu. Na výlety nebo jako „pohotovostní“ plenu můžete samozřejmě využít ty jednorázové, i mezi nimi se dají koupit i takové, které jsou ekologičtější.

Kupujte věci z druhé ruky

Kupování použitých věcí pro dítě je skvělým způsobem, jak pečovat o planetu a zároveň ušetřit peníze. Dětská výbava, jako je oblečení, hračky a kočárky, může být velmi drahá. Zejména proto, že děti rychle rostou a věci je třeba neustále měnit. Kupováním použitých věcí můžete ušetřit spoustu peněz a současně pomoci snížit množství odpadu vytvářeného výrobou nových věcí.

Nakupujte organické potraviny

V dnešní době je pro mnoho lidí stále důležitější udržitelnost a zdravé stravování. Jedním ze způsobů, jak toho lze dosáhnout, je volba organických potravin. Ty jsou pěstovány bez použití pesticidů a chemikálií. Jde o látky, které mohou být nebezpečné pro zdraví vašeho dítěte, zejména při dlouhodobém vystavení.

Kromě toho jsou organické potraviny také šetrné k životnímu prostředí. Zemědělské metody používané pro pěstování těchto plodin jsou navrženy tak, aby minimalizovaly dopad na životní prostředí, chemikálie totiž negativně ovlivňují také biodiverzitu a stav půdy.

Volba organických potravin může být dobrým krokem k udržitelnějšímu a zdravějšímu životnímu stylu. Při nakupování můžete v obchodech hledat značky, které nabízejí organické produkty, například bio příkrmy. Využívejte také místní farmářské trhy nebo farmy, kde se prodávají čerstvé a lokální produkty.

Vyrábějte domácí výrobky

Doma si můžete vyrobit různé produkty, bez kterých se při péči o dítko neobejdete. Jde o užitečnou a efektivní alternativu ke koupi hotových výrobků v obchodě. Můžete tak ušetřit, snížit množství odpadu z domácnosti, a hlavně vždy víte, z čeho je daný produkt vyrobený.

Svépomocí si můžete vyrobit třeba dětské ubrousky nebo čisticí prostředky, jejichž spotřeba je vysoká u menších i větších dětí. Vystačíte si přitom s jednoduchými ingrediencemi – kuchyňské ubrousky uzavřete do nádoby s převařenou vodou, pár lžícemi kokosového oleje a vašeho oblíbeného přírodního dětského olejíčku. Takto navlhčené ubrousky můžete používat jako běžné kupované.

Recyklovatelné a ekologické hračky

Hračky vyrobené z recyklovaných nebo přírodních materiálů jako jsou dřevo, bavlna nebo bambus, jsou šetrné k životnímu prostředí, protože při jejich výrobě nevzniká velké množství odpadu a emisí. Pokud chcete ještě více přispět k ochraně životního prostředí, můžete zvážit výrobu vlastních hraček z materiálů, které již máte doma.

Využívejte veřejnou dopravu nebo kolo

Pokud cestujete s dítětem, je dobré zvážit i další možnosti než pouze cestu autem. Každá cesta autem totiž znamená zvýšení emisí skleníkových plynů, navíc je mnohdy provázena stresem z hledání parkovacího místa.

Namísto toho můžete využít veřejnou dopravu. Pro životní prostředí je příznivější a ve srovnání s jízdou autem i ekonomičtější.

S dítětem můžete cestovat i na kole. Jedná se o velmi ekologický způsob dopravy, kterým lze výrazně snížit množství emisí a které v podstatě nezatěžuje planetu. Nutno uznat, že však tento způsob dopravy nemusí být pro rodiče nejsnazší

Pečování o dítě udržitelnějším způsobem může mít pozitivní dopad na životní prostředí a na budoucnost světa. Udržitelné metody mohou pomoci minimalizovat zátěž pro naši planetu. Navíc tak můžete už od útlého věku učit děti, jak být zodpovědní a šetrní k přírodě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Péče o dítě udržitelněji: Tipy pro rodiče, kteří chtějí zmenšit svou ekologickou stopu