Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Nejmenší dítě na světě? Nebylo větší než jablko. A přežilo

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 12. 2019

Zdravotnická péče postoupila už tak daleko, že jsou lékaři schopni zachránit miminka, která by ještě poměrně nedávno neměla šanci přežít. To nejmenší se narodilo v San Diegu, a když se narodilo, nebylo větší než jablko.

V prosinci 2018 se narodila holčička s přezdívkou „Saybie“ a je nejmenším miminkem, které dokázalo přežít. Ve třech měsících vážila jen něco kolem 1300 gramů.

Čtvrtkilový zázrak

Když se malá holčička narodila, vážila neuvěřitelných 245 gramů a byla velká asi jako jedno větší jablko, jak prohlásila nemocnice Sharp Mary Birch, kde se narodila. Je to nejmenší přeživší dítě, které se narodilo předčasně.

Opustit nemocnici mohl tento malý zázrak Saybie – přezdívka získaná od jejích sester – až po pěti měsících, kdy vážila 2,5 kilogramu. Podle lékařů vypadá naprosto zdravá.

Narodila se císařským řezem ve 23+3 týdnech těhotenství poté, co se u její maminky projevily neočekávané a závažné komplikace.

„Byl to nejděsivější den mého života,“ řekla matka holčičky ve videu, které zveřejnila nemocnice. „Měla jsem velmi vysoký krevní tlak a malou museli porodit opravdu velmi rychle. Pořád jsem jim říkala, že to nejde, že nepřežije. Vždyť měla jen 23 týdnů.“

Rodině bylo řečeno, že se miminko pravděpodobně nedožije ani druhého dne. Dávali jí dokonce jen hodinu. Ale ta hodina se změnila na dvě hodiny, to se změnilo na den, který se změnil na týden.

Předčasný porod. Hrozí i vám? Jak se o nedonošená miminka pečuje?

Držitelka rekordu

Záznamy o nejmenších přeživších dětech jsou vedeny v registru Tiniest Babies na univerzitě v Iowě. Hmotnost malé Saybie je ještě o 7 gramů menší než předchozí držitel rekordu. Tím bylo miminko narozené v Německu v roce 2015.

Je zázrak, že malá holčička neměla prakticky žádné problémy, které obvykle u takto předčasně narozených dětí vznikají. Často se objevuje krvácení do mozku, plicní a srdeční problémy.

Jak se vyjádřila jedna ze sestřiček na jednotce intenzivní péče porodnice, některá miminka v sobě opravdu mají sílu projít tím, čím musí, když přišla na svět příliš brzo a jejich domovem se jim místo maminčiny dělohy stane inkubátor.

Nemocnice Sharp Mary Birch se také specializuje na péči o extrémně nedonošená miminka a případné komplikace. Saybie měla veliké štěstí, že se narodila na tom správném místě.

Holčička musí být nadále sledována a navštěvovat v dalších letech kliniku nemocnice, protože se u takových miminek mohou časem objevit různé problémy, včetně potíží se zrakem, s jemnými motorickými dovednostmi a poruchami učení.

Miniaturní miminka se rodí i u nás

V České republice se nevedou přesné statistiky o extrémně nedonošených miminkách. Mezi rekordmany v tomto ohledu by ale dozajista patřila holčička, která se narodila v únoru 2018 a přišla na svět s porodní váhou 322 gramů. K předčasnému ukončení těhotenství muselo dojít proto, že její matka trpěla HELLP syndromem, což je velmi závažný stav, který znamená vysoké riziko úmrtí pro matku a dítě.

Nedonošené děti mívají obvykle ve 24. týdnu váhu kolem 600 gramů. Malá Kristýnka ji měla takřka o polovinu menší. K její záchraně přispělo i podávání mleziva od ostatních maminek v porodnici po několik týdnů. To se tvoří jen několik dnů po porodu, obsahuje obrovské množství živin, kalorií a má obrovskou imunologickou funkci. Chrání před infekcí a podporuje vyzrávání střeva.

Zázraky se zkrátka dětí a snad budou dít i nadále.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Nejmenší dítě na světě? Nebylo větší než jablko. A přežilo