Menu
JenProTěhotné.cz

Matkou ve 40. Víte, co vás všechno čeká v těhotenství?

Redakce

Redakce

13. 10. 2018

Ani netušíte, jak je to možné, ale už je vám po čtyřicítce a najednou byste si přála miminko? Nebo už se snažíte hodně dlouho, ale stále se nedaří? Nedokážete si představit, co všechno to vlastně obnáší být matkou ve 40? Jaké jsou nejčastější komplikace, které souvisí s početím, těhotenstvím a nakonec i samotným mateřstvím po 40? Podívejme se na to podrobněji, ať víte, do čeho jdete.

Problémy s početím po 40

Nejčastěji se v souvislosti s mateřstvím v pozdějším věku řeší problematika otěhotnění. Čím jste totiž starší, tím menší je šance otěhotnět. Jde o to, že každé ženě bylo dáno do vínku určité množství vajíček (oocytů), které se pravidelně každý měsíc během menstruačního cyklu uvolňují, většinou po jednom. Čím více menstruačních cyklů žena v životě absolvovala, tím méně vajíček jí ve vaječníkách zbývá. Vrchol plodnosti je u žen mezi 18. a 30. rokem věku. Navíc vajíčka vlivem stáří ztrácejí na kvalitě. Je proto čím dál tím méně pravděpodobné, že se uvolní životaschopná vajíčka. Navíc také partnerovy spermie, pokud mu je po 40, ztrácejí na kvalitě. Řada žen, které své mateřství odsunou za tuto věkovou hranici, musí proto využít metod asistované reprodukce, protože bez této pomoci by se mateřství nedočkaly.

Genetické testy v těhotenství. Co vše lze zjistit a kdy si raději připlatit?

Asistovaná reprodukce

Pokud se vám doteď nepodařilo otěhotnět přirozeně, určitě neváhejte ani den a obraťte se na specializovanou kliniku, kde vás vyšetří. Pamatujte, že čím dříve přijdete, tím větší šanci přivést na svět vlastní děťátko ještě máte. Připravte se ale na to, že bohužel i metoda asistované reprodukce u žen nad 40 let vykazuje horší výsledky než je tomu u mladších žen. Asistovanou reprodukci musíte podstoupit i několikrát, než se zadaří. Nicméně určitě to za tu šanci stojí podstoupit i víckrát. Později byste si vyčítala, že jste nezkusila maximum. Pokud se nezadaří, alespoň budete vědět, že jste pro to udělala vše, co se dalo.

Genetické vady plodu

I když se vám po 40 podaří otěhotnět, není bohužel ještě vyhráno. Mateřství ve starším věku s sebou dále nese zvýšené riziko početí plodu postiženého genetickou vadou, nejčastěji Downovým syndromem. Downův syndrom se běžně vyskytuje u jednoho ze 600 až 800 živě narozených dětí.  U žen nad 40 let ovšem riziko stoupá až na 1 : 30. V současné době je však díky prenatálním genetickým testům počet dětí s tímto postižením významně nižší. Downův syndrom a další genetické vady je totiž možné testovat v rámci prenatální diagnostiky již od 10. týdne těhotenství. Pokud chcete mít opravdu jistotu, vyplatí se investovat do speciální genetického vyšetření, které se provádí z krve matky.

Genetická vyšetření plodu nepodceňujte

V krvi matky je přítomna DNA dítěte a lze z ní odhalit chromozomální vady (kromě toho i pohlaví dítěte). Takový test vyjde přibližně na 12 tisíc korun. Krev se totiž posílá na vyšetření do USA nebo Honkongu, kde mají nejmodernější laboratoře. Pokud se vám nechce za tento test utrácet, nezbyde vám než podstoupit aminocentézu (tedy odběr plodové vody přes břicho matky), zejména pokud vám vyšel triple-test špatně. Odběr plodové vody může ale odhalit více vad, než DNA test plodu z krve matky. Amniocentéza ovšem někdy může způsobit potrat. Je to těžké rozhodování, určitě vše konzultujte s lékařem.

Po 40 je těhotenství většinou rizikové

Pokud již máte to štěstí a otěhotníte, vaše miminko se vyvíjí podle všeho v pořádku, vězte, že bez rizik není ani vlastní průběh těhotenství starších žen. Velice častým problémem je například vysoký krevní tlak, preeklamsie a diabetes mellitus.

Riziko potratu i předčasného porodu

S věkem matky úměrně stoupá také riziko potratu i předčasného porodu. Ve věkové skupině nad 35 let jsou poměrně významně zastoupeny ženy, které trápí děložní myomy nebo v minulosti musely podstoupit konizaci děložního čípku. Takto ošetřený děložní čípek sice nebývá překážkou v početí, ale může znamenat riziko předčasného porodu. Dobře si rozmyslete všechny cesty letadlem, dlouhé cesty autem a také stresové zaměstnání, zejména pokud čekáte své první dítě.

Vysoký krevní tlak v těhotenství? Proč je tak nebezpečný a co vám pomůže?

Vícečetné nebo mimoděložní těhotenství

Možná jste o tom ještě neslyšela, ale vyšší věk matky zvyšuje předpoklad vzniku vícečetného těhotenství. Dvojčata se běžně rodí zhruba v poměru 1 : 85 jednočetným těhotenstvím. U žen nad 35 let ovšem četnost dvojčat stoupá o více než 2 procenta. Dvojčata jsou pochopitelně svázána také s umělým oplodněním, které bývá u matek nad 40 častější. Hormonální stimulace vaječníků, případně transfer dvou embryí v rámci jednoho cyklu IVF zvyšují pravděpodobnost vícečetné gravidity. Ačkoli mohou mít ženy léčící se pro neplodnost z dvojčat radost, je vícečetná gravidita ohrožujícím faktorem. Člověk je od přírody předurčen k jednočetné graviditě a každý plod v děloze navíc zatěžuje tělo matky a ohrožuje průběh těhotenství. Nad 40 let roste také riziko mimoděložního těhotenství.

Porod po 40

Také porod je čím dál tím rizikovější s tím jak roste věk matky. K vážným problémům patří například špatně uložená placenta nebo obrácená poloha plodu. Ženy po 40 by proto v žádném případě neměly volit domácí porod. Měly by mít co nejdostupnější kvalitní lékařskou péči. Vzhledem k množství a četnosti porodních komplikací se u žen v této věkové skupině vyskytuje i častější porod císařským řezem.

Předčasný porod

Velice častým problémem spojeným s těhotenstvím po 40 je také předčasný porod. Předčasně narozené děti trpí nízkou, až extrémně nízkou porodní hmotností. U předčasně narozených dětí se často objevuje i řada dalších komplikací, které vycházejí z nezralosti jejich organismu, např. problémy s dýchacím ústrojím.

Poloha plodu předurčuje riziko císařského řezu. Kdy se máme obávat?

Zvládnete se o dítě postarat i ve stáří?

S pomocí metod asistované reprodukce je těhotenství umožněno i ženám, které by již kvůli věku neměly šanci spontánně otěhotnět. Ovšem to s sebou kromě pozitiv nese i určitá negativa. Stále více se řeší problematika práva nenarozeného dítěte na rodiče, kteří se o něj budou schopni postarat nejenom po materiální, ale i emocionální a zdravotní stránce. Je potřeba se nad tím důkladně zamyslet a počítat s tím, že od nynějška se budete muset dítěti věnovat naplno. Přímo úměrná vyššímu věku prvorodičky je také doba, než se její tělo po porodu zase zregeneruje. Na druhou stranu výhodou oproti mladším matkám je vyzrálost starších žen, jejich sebedůvěra, nadhled i větší psychická pohoda. Mateřství tak probíhá zpravidla v poklidu, vyrovnaně a bez většího stresu.

Matkou po 40 – čím dál tím běžnější

Matky v Česku podle údajů Českého statistického úřadu stárnou. Před rokem 1989 byl průměrný věk matky novorozence okolo 25 let. V současnosti se tento průměr posunul na 30 let, což je dle sociologů pro rodičovství vhodný věk. Třicetiletí rodiče již mají určité životní zkušenosti, finanční zázemí, relativně si života užili a zároveň mají ještě dostatek energie věnovat se naplno aktivní výchově dětí. Navíc se nemusejí tolik obávat, že by nemohli po narození dítěte pokračovat ve své započaté kariéře. Trend odkládání rodičovství na pozdější věk, který nezřídka přesahuje 40 let, má především sociální důvody. Je třeba si ale uvědomit, že přibývá nejen žen, které poprvé po čtyřicítce rodí, ale roste také počet žen, které již zůstanou nechtěně bezdětné.

Matkou ve 40 – jak se to dá zvládat?

Jakmile se dítě narodí, čtyřicetiletá maminka většinou zjistí, že už prostě nemá tolik energie jako kdysi. Obzvláště náročné pro ně může být noční vstávání. Je proto potřeba co nejvíce zapojit všechny ostatní v rodině, zejména tatínka. Pokud byste to opravdu nezvládala, můžete si najmout chůvu, která vám s miminkem pomůže alespoň přes den.

A co babičky?

Opravdu záleží na tom, jak to máte zrovna vy, ale obecně vzato, čím starší matka, tím starší jsou i prarodiče. Na jednu stranu bývá výhodou, že již nebývají v tomto věku pracovně aktivní a mají více času na vnoučata, ale nebudou již nejmladší, a tak nemůžete počítat s tím, že dítě vezmou např. na kolo nebo někam na dovolenou. Čím dál tím více budou potřebovat nějakou pomoc spíše oni od vás.

Když zdraví už není to, co bývalo

Člověk zkrátka čím dál častěji řeší všelijaké své vlastní zdravotní problémy. Navíc roztomilé miminko je roztomilé miminko, to by chtěl každý, ale co takový puberťák až vám bude padesát či šedesát? Cítíte se na to? Pokud ano, směle do toho a rozhodně neotálejte!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Matkou ve 40. Víte, co vás všechno čeká v těhotenství?