Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

Kdy je čas na první panenku? A jakou vybrat?

Panenky hrají v životě dětí důležitou úlohu. Pomáhají jim osvojit si základní sociální dovednosti, rozvíjet slovní zásobu nebo se vypořádávat s vlastními emocemi. Kdy je tedy ten pravý čas na pořízení první panenky? A po jaké sáhnout?

Jakou roli hraje panenka v životě dítěte

Panenka není pro dítě pouhou hračkou, ale mnohdy také nejbližší přítelkyní, které svěřuje svá tajemství, touhy a přání. V neposlední řadě plní rovněž sociální funkci – při péči o panenku si dítě osvojuje základní sociální dovednosti, rozvíjí svou slovní zásobu a pěstuje v sobě empatii. Přehráváním rozhovorů a situací z reálného života se navíc učí vyjadřovat své pocity a potřeby, což rodičům umožňuje lépe pochopit postoj a chování svého potomka.

Kdy je ideální čas na první panenku

Na otázku, kdy svému dítěti pořídit první panenku, neexistuje jednoznačná odpověď. Určitě ale neuděláte chybu, když tak učiníte již v mladším batolecím věku dítěte. Mezi prvním a druhým rokem života začíná dítě napodobovat své rodiče, sourozence i stejně staré kamarády. Zkuste ho proto překvapit novou hračkou a pozorujte, jak panenku přijme.

Co by měla splňovat (nejen) první panenka

  • Panenka by neměla být příliš velká a těžká. Ideální je, pokud ji dítě bez problémů vezme do náruče.
  • Zkontrolujte, zda panenka disponuje příslušnými hygienickými atesty a je vhodná pro dítě daného věku.
  • Je-li panenka určena pro dítě mladší 3 let, ujistěte se, že žádnou její část nemůže ratolest při hře spolknout nebo vdechnout. Zaměřte se zejména na části oděvu nebo příslušenství.
  • Vyberte panenku, která je dítěti alespoň trochu podobná. Stačí, když bude mít stejnou barvu vlasů a očí nebo podobné oblečení.
  • Zásadní je, aby panenka působila příjemně a dítě se jí nebálo.
  • Jestliže panenku pořizujete batoleti, vsaďte na textilní hračku s měkkým tělem, se kterou se bude dítěti dobře usínat.
  • Naopak větší děti budou nadšené z celoplastové panenky, kterou si mohou vzít s sebou do vany nebo v létě do bazénku.

Textilní panenky pro nejmenší

Pro nejmenší děti jsou ideální textilní panenky z měkké a příjemné látky, které batole přímo vybízejí k tomu, aby si je přivinulo. K velmi oblíbeným patří takzvaný usínáček – malá dečka s tváří panáčka nebo zvířátka, která dítě doprovází do postýlky a pomáhá mu usnout.

Zcela jinou úlohu hrají taktéž textilní, avšak didaktické panenky, které přispívají k rozvoji jemné dětské motoriky. Na množství detailů se dítě učí zapínat knoflíky a zip, zavazovat tkaničky nebo panenku převlékat.

Ideální hračky pro své dítě naleznete i na Heurece.sk. Prohlédněte si širokou nabídku panenek, seřaďte si je podle oblíbenosti a nezapomeňte si přečíst uživatelské recenze.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdy je čas na první panenku? A jakou vybrat?