Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Jak vybrat jméno pro kluka? Příliš časté jméno si koleduje o přezdívku!

Redakce

Redakce

28. 2. 2018

Bylo vám sděleno, že se vám narodí chlapeček? Nebo se chcete nechat překvapit a hledáte jak holčičí, tak klučičí jména? Chcete dát svému synovi tradiční české jméno nebo naopak jméno, které je nyní oblíbené? Podíváme se na vše, co souvisí s výběrem jména pro chlapečka. Jak vybrat jméno pro kluka?

Z generace na generaci…

Dnes to již není tak patrné, a je skutečně možné, že na tom tatínci již tak nelpí, ale historicky vzato si muži přáli zplodit syna. Syna, který zdědí jejich majetek, povolání, syna, kterému otec předá své zkušenosti, a především své jméno. V některých rodinách se kromě příjmení po mnoho generací předává i křestní jméno. Podle statistických údajů se jména u chlapců daleko častěji dědí po otci, než je tomu u dívek. Dívčí jména, na rozdíl od chlapeckých, jsou tak mnohem více náchylná na módní trendy.

Nejčastější klučičí jména – stále stejná

Trojice mužských jmen Jan, Jakub a Tomáš je u nás dlouhodobě nejpopulárnější. Od roku 1999 se žádné jiné chlapecké jméno nikdy neumístilo na prvních třech místech, než právě tato tři. Svědčí to o značném konzervativismu mezi rodiči. Přitom máte na výběr z okolo 500 jmen, které můžete svému chlapečkovi dát. Je to opravdu otázka – vybrat jméno, které není tak časté, anebo nevybočovat z řady, ale riskovat nechtěnou přezdívku?

Originální jméno za každou cenu?

Nemusíme vám zdůrazňovat, že s výběrem jména pro kluka si dejte čas na rozmyšlenou. Vaše dítě totiž může díky škodolibosti svých vrstevníků trpět natolik, že se u něho vyvinuly určité depresivní stavy. To samé může bohužel platit i o příjmení. Proto vždy dobře zvažte také příjmení (pokud by pro dítě např. nebylo vhodnější příjmení po matce, v případě, že by otcovo příjmení mohlo vzbuzovat posměch). Ten, kdo nezažil posměch vrstevníků kvůli jménu si může pocity, které dítě zažívá, jen těžko představit. Zejména v pubertě, kdy dítě hledá vlastní identitu.

Bude to holčička nebo kluk? Je možné ovlivnit pohlaví dítěte?

Jak zní celé jméno dohromady?

Jméno pro kluka by mělo vytvářet společně s příjmením sourodý celek. Pokud máte vysloveně české příjmení, nebude vypadat zcela autenticky chlapecké křestní jméno, které zní exoticky. Mnoho příjmení u nás pochází z historických důvodů z němčiny. K původně německým příjmením (Fisher, Harnisch, Hoelge atd.) či jiným, cize znějícím příjmením (Sabhó, Dicastello atd.) je snadné si představit cizokrajně znějící či u nás jinak neobvyklé chlapecké jméno (např. Bruno, Max, Alex, Frederik, Lars, Oliver, Samuel, Kristián, Hugo, Kryštof, Benjamin, Benedikt, Vincent atd.), aniž by to „trhalo to za uši“.

K českému příjmení raději česká jména

Pokud máte tradiční české příjmení, je daleko vkusnější pojmenovat chlapce klasickým českým jménem, anebo jménem, které zde již zdomácnělo. Jako příklad uveďme oblíbená česká jména jako Petr, Pavel, Zdeněk, Karel, Vít, Vojtěch, Josef, Adam, Matouš, Matyáš, Václav, Filip, Tomáš, Jan, Marek atd.

Jak vybrat jméno pro kluka?

Existuje několik pravidel, na co si dát při výběru křestního jména pro chlapce pozor. Jméno společně s příjmením by nemělo být dohromady příliš dlouhé (Alexandr Nesvačil, Frederik Skočdopole), ale ani příliš krátká (Max Sus). Pozor také na rýmující se slova (Zdeněk Mezek). Dobrá volba nebude ani křestní jméno, které se podobá s příjmením (Vilém Vidím) nebo jméno společně jen těžko vyslovitelné (Jindřich Chudý). Za nevhodná spojení se považují spojení jména a příjmení jako Pavel Karel, u nichž nemusí být jasné, co je co. Řešením je v takovém případě jméno, které se nevyskytuje jako příjmení (Miroslav, Jaromír…).

Zkažené zuby v těhotenství. Jaký vliv mohou mít na vaše dítě?

Aliterace

Mnohé závisí na vkusu rodičů. Opravdu je možné vymyslet originální, nezaměnitelné jméno, které bude zároveň vkusné a nebude znít světsky. Někteří rodiče se zhlédli v tzv. aliteraci, kdy se monogram dítěte skládá ze stejných písmen (Petr Pokorný).

Jméno má být jedinečné

Častou chybou nerozhodných rodičů je, že se nechají strhnout současnými trendy oblíbených jmen. Hrozí však ovšem, že se ve třídě sejde pět Jakubů, šest Matyášů a tři Marečkové či Adámkové. Zejména malé děti jsou na vlastní jméno velice háklivé a je jim krajně nepříjemné, když narazí na někoho jiného, kdo se jmenuje stejně. U větších dětí to zase může představovat riziko různých nedorozumění.

Příliš časté jméno? Pozor na nechtěné přezdívky…

Kamarádi ve škole, aby si usnadnili identifikaci, o kom je řeč (k čemuž ostatně jméno přeci primárně slouží), si vytvoří nějakou přezdívku nebo přívlastek pro nositele stejných jmen, aby je od sebe odlišili. Ta ovšem nemusí být vždy lichotivá. Nejčastěji bývá zkratkou příjmení, jindy je vytvářena na základě výrazných vnějších charakteristik dětí (výška, váha, barva a délka vlasů, barva pleti, příp. výrazné rysy jako velký nos či rovnátka na křivých zubech).

Nízký krevní tlak v těhotenství. Proč si nelehat na záda a jak si rychle pomoci?

Pozor také na výslovnost

Psaní i vyslovování jména a příjmení může jeho nositeli přinést v českém prostředí značné nevýhody. A nejde jen o nejčastěji problematickou hlásku „r“. Pokud jste jako děti měli problém s výslovností některých hlásek, pravděpodobně se těmto hláskám budete chtít u jmen svých dětí vyhnout také. Takový Robert Reinhard, který ráčkuje, bude své rodiče možná proklínat při každém představování.

Jak vybrat jméno? Aby se líbilo ostatním…

Vybrat jméno, které by je by splňovalo všechna doporučení a zároveň se líbilo oběma rodičům, jejich rodinám a jejich známým, to samozřejmě vůbec není jednoduché. Nejčastěji se výběr zarazí na tom, že proti každému nabízenému jménu někdo ‚něco má‘. V takovém případě pomáhá rozšířit výběr na seznam několika jmen, která se líbí oběma rodičům. V průběhu několika měsíců se mohou vaše preference měnit, ale uvidíte nakonec, že dospějete k dobrému rozhodnutí.

Jméno spoluutváří identitu dítěte

Chcete, aby z vašeho chlapečka vyrostl spíš průbojný typ nebo byste ho naopak neradi viděli příliš riskovat? Jak si přejete, aby vaše dítě vnímalo okolí? Obecně jména, která obsahují změkčilé hlásky (š, č, ň, ť… např. Jonáš, Matouš, Matyáš atd.) vyvolávají v lidech změkčilé pocity. Jména, která obsahují tvrdé hlásky (h, k, r, d, t…např. Kristián, Alexandr, Vladimír, Teodor, Petr, Oliver) ve vnímání lidi představují tvrdší a ráznější jedince. Některá jména v sobě spojují jak tvrdé, tak měkké hlásky (Kryštof, Kryšpín). A podle toho se k nim i chovají. Je potřeba to brát v úvahu.

Matrika

Jak vybrat jméno pro kluka? Zase tak úplně volné pole působnosti nemáte. Je tu totiž matrika. Ta se snaží děti před jakýmikoli extempore chránit, proto je vždy potřeba o jméno, které není v kalendáři, zažádat a takovou žádost odůvodnit. Zapsána mohou být ze zákona dvě jména, která nesmí být stejná. Dítěti, které není občanem a jehož rodiče nemají státní občanství České republiky, lze zapsat více jmen. Zápis jmen zkomolených, zdrobnělých nebo domáckých nelze připustit. Rovněž není přípustné, aby osobě mužského pohlaví bylo dáno jméno ženské a naopak, aby jako jméno bylo dáno dítěti jméno neosobní (tj. označení věcí, dnů apod.), anebo jméno, které má žijící sourozenec.

A jaká jsou nejčastější klučičí jména u nás?

1. Jakub
2. Jan
3. Tomáš
4. Adam
5. Matyáš
6. Filip
7. Lukáš
8. Vojtěch
9. Matěj
10. David

11. Ondřej
12. Daniel
13. Petr
14. Dominik
15. Martin
16. Marek
17. Kryštof
18. Václav
19. Antonín
20. Jiří

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak vybrat jméno pro kluka? Příliš časté jméno si koleduje o přezdívku!