Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

Jak vybrat jméno pro holku? Na co si dát pozor, aby dítě nemělo přezdívky či nečelilo posměchu?

Redakce

Redakce

12. 1. 2018

Někteří rodiče mají jasno už od začátku, jiní si nejsou jistí ani v momentě, kdy jdou na matriku. Jak se bude vaše holčička jmenovat? Chcete jí dát tradiční české jméno nebo jméno, které je nyní oblíbené? Anebo si přejete, aby bylo jméno vaší dcery unikátní a zvolíte raději nějaké méně časté? Podíváme se na vše co souvisí s výběrem jména pro dívku. Jak vybrat jméno pro holku?

Jak vybrat jméno pro dívku?

S výběrem jména si dejte opravdu čas na rozmyšlenou. Na rozdíl od klučičích jmen, jejichž obliba se příliš nemění, ovlivňují dívčí jména mnohem více aktuální trendy. Příliš originální jméno za každou cenu s sebou ovšem nese značná rizika. Jsou doloženy případy, kdy dítě trpělo výjimečností svého jména kvůli škodolibosti svých vrstevníků natolik, že se u něho vyvinuly určité depresivní stavy. Taková Barbie Kožušníková, Esmeralda Horváthová nebo Lenka Plentová může s utvářející identitou vaší dcery pořádně zamávat. Kromě křestního jména vždy dobře zvažte také příjmení – zejm. zda-li by pro dítě nebylo vhodnější např. příjmení po matce, v případě, že by otcovo příjmení mohlo vzbuzovat posměch. Ten, kdo nezažil dehonestaci kvůli jménu ze strany vrstevníků si může pocity, které dítě zažívá, jen těžko představit. Zejména v pubertě, kdy dítě hledá vlastní identitu.

Jak zní celé jméno dohromady?

Jméno by mělo s příjmením vytvářet sourodý celek. Pokud máte vysloveně české příjmení, nebude vypadat zcela autenticky či úctyhodně křestní jméno exotické. Mnoho příjmení u nás pochází z historických důvodů z němčiny. K původně německým příjmením (Fisherová, Harnischová, Hoelgeová atd.) či jiným, cize znějícím příjmením (Sabhó, Dicastello atd.) je snadné si představit původně cizí křestní jména (např. Amanda, Rosálie, Samantha, Ines, Anastázie, Hedvika) a „netrhá to za uši“. V opačném případě je daleko vhodnější vybírat jména, která zde již zdomácněla, anebo přímo česká, tradiční (Anna, Zuzana, Barbora, Eliška, Tereza atd.).

Snese se jméno s příjmením?

Jak vybrat jméno pro holku? Jména by neměla být obě příliš dlouhá (Alexandra Hustopečová), ale ani příliš krátká (Ela Sus). Pozor také na rýmující se slova (Ema Milma). Dobrá volba nebude ani podobné jméno s příjmením (Vladimíra Mírová) nebo jméno společně těžko vyslovitelné (Jindřiška Škodová).

Aliterace

Mnohé závisí na vkusu rodičů. Opravdu je možné vymyslet originální, nezaměnitelné jméno, které bude zároveň vkusné a nebude znít světsky. Někteří rodiče se zhlédli v tzv. aliteraci, kdy se monogram dítěte skládá ze stejných písmen (Petra Pokorná).

Bude to holčička nebo kluk? Je možné ovlivnit pohlaví dítěte?

Matrika

Matrika se snaží děti před jakýmikoli extempore chránit, proto je vždy potřeba o jméno, které není v kalendáři, zažádat a takovou žádost odůvodnit.

Pozor také na výslovnost

Psaní i vyslovování jména a příjmení může jeho nositeli přinést v českém prostředí značné nevýhody. A nejde jen o nejčastěji problematickou hlásku „r“. Pokud jste jako děti měli problém s výslovností některých hlásek, pravděpodobně se těmto hláskám budete chtít u jmen svých dětí vyhnout také. Taková Radka Reinhardová, která ráčkuje, bude své rodiče možná proklínat při každém představování.

Jak vybrat jméno pro holku?

Vybrat jméno, které by je by splňovalo všechna doporučení a zároveň se líbilo oběma rodičům, jejich rodinám a jejich známým, to samozřejmě vůbec není jednoduché. Nejčastěji se výběr zarazí na tom, že proti každému nabízenému jménu někdo ‚něco má‘. V takovém případě pomáhá rozšířit výběr na seznam několika jmen, která se líbí oběma rodičům. V průběhu několika měsíců se mohou vaše preference měnit, ale uvidíte nakonec, že dospějete k dobrému rozhodnutí.

Jméno má být jedinečné

Jak vybrat jméno pro holku? Častou chybou nerozhodných rodičů je, že se nechají strhnout současnými trendy oblíbených jmen. Hrozí však ovšem, že se ve třídě sejde šest Terezek, čtyři Emy, tři Adélky a tři Aničky. Zejména malé děti jsou na vlastní jméno velice háklivé a je jim krajně nepříjemné, když narazí na někoho jiného, kdo se jmenuje stejně. U větších dětí to zase může představovat riziko různých nedorozumění.

Příliš časté jméno? Pozor na nechtěné přezdívky…

Kamarádi ve škole, aby si usnadnili identifikaci, o kom je řeč (k čemuž ostatně jméno přeci primárně slouží), si vytvoří nějakou přezdívku nebo přívlastek pro nositele stejných jmen, aby je od sebe odlišili. Ta nemusí být vždy lichotivá. Nejčastěji bývá zkratkou příjmení, jindy je vytvářena na základě výrazných vnějších charakteristik dětí (výška, váha, barva a délka vlasů, barva pleti, příp. výrazné rysy jako velký nos či rovnátka na křivých zubech). Nemusíme zdůrazňovat, že zejména pro dívky může být takováto poukazující přezdívka („vysoká“ Anička, „Petla“ – místo Petra, pokud dívka ráčkuje, „zrzavá Laura“ atd.) velice stigmatizující.

Jméno spoluutváří identitu dítěte

Chceme, aby z našeho dítěte vyrostl spíš průbojný typ nebo bychom ho naopak neradi viděli příliš riskovat? Jak chceme, aby naše dítě vnímalo okolí? Obecně jména, která obsahují změkčilé hlásky (š, č, ň, ť… např. Eliška, Anička atd.) vyvolávají v lidech změkčilé pocity. Naopak jména, která obsahují tvrdé hlásky (h, k, r, d, t…např. Kristýna, Alexandra, Vladimíra, Petra) ve vnímání lidi představují tvrdší a ráznější jedince. A podle toho se k nim i chovají. Je potřeba to brát v úvahu.

Co je dovoleno?

Zapsána mohou být ze zákona dvě jména, která nesmí být stejná. Dítěti, které není občanem a jehož rodiče nemají státní občanství České republiky, lze zapsat více jmen. Zápis jmen zkomolených, zdrobnělých nebo domáckých nelze připustit. Rovněž není přípustné, aby osobě mužského pohlaví bylo dáno jméno ženské a naopak, aby jako jméno bylo dáno dítěti jméno neosobní (tj. označení věcí, dnů apod.), anebo jméno, které má žijící sourozenec.

A jaká jsou nejčastější jména pro dívky u nás?

1. Eliška
2. Anna
3. Tereza
4. Adéla
5. Karolína
6. Kristýna
7. Ema
8. Sofie
9. Natálie

10. Viktorie
11. Nela
12. Laura
13. Marie
14. Klára
15. Lucie
16. Veronika
17. Barbora
18. Aneta
19. Kateřina
20. Zuzana

Snad jsme vám alespoň trochu usnadnili rozhodování, jak vybrat jméno pro holku. Budeme rádi, když se nám pochlubíte nebo přidáte vaše názory.

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Jak vybrat jméno pro holku? Na co si dát pozor, aby dítě nemělo přezdívky či nečelilo posměchu?