Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Dovolená a otěhotnění. Máte větší šanci na početí miminka?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 2. 2020

Většina párů toužící po dítěti brzy pozná, že nejde jen o jednu noc, ale že to může trvat déle, než původně čekali. V průměru je to 6 měsíců pravidelného styku, ale klidně ještě déle a někdy se neděje nic dlouhé a dlouhé měsíce. K rozčarování se postupně přidává stres a otázka: Co s tím?

Než začněte obcházet reprodukční centra a strachovat se, jaký problém asi máte, zkuste něco jiného. Vyrazte na dovolenou. Zbavíte se stresu a možná si z ní odvezete i nějaký maličký suvenýr – miminko.

Jak funguje stres na početí?

Vědci si nejsou zcela jistí, proč stres působí na početí, ale ať už je příčina jakákoli, účinky jsou zcela jasné. Existuje několik studií, které ukazují, že u žen, které se pravidelně obávají různých problémů (např. s penězi, prací apod.) mají mnohem menší pravděpodobnost toho, že otěhotní než ty, které tak nečiní.

Prázdniny a dovolená jsou o relaxaci, takže má smysl, že některé páry se snaží utéct z takových stresových situací a odreagovat se.

Kdo cestuje?

Ti, kdo chtějí relaxovat, znovu obnovit oheň ve svém vztahu nebo vytvořit něco zvláštního a nového, balí své kufry. Typicky to bývají lidé, kterým je kolem třiceti let, touží po dítěti a snaží se průměrně osm měsíců. Z průzkumu, který se této problematiky týkal a připravil ho server BabyCenter, se jednalo také páry s dalšími dětmi, náročnou práci nebo měli pocit, že už se snaží až příliš a pomalu je to pohlcuje. Někteří také uvedli, že jedou na dovolenou na příkaz lékaře. Průzkumu se zúčastnilo 1000 respondentů a 40 % z nich počalo své dítě během dovolené nebo chvilku po ní.

Loni se zvýšil podíl neplodných českých párů oproti zahraničním

Co byste měli zvážit, než někam vyrazíte?

Jaká je vaše vysněná dovolená? Pláž, město, hory nebo památky? Je to úplně jedno. Nemusíte jezdit daleko a ani utrácet hromady peněz. Jen se ujistěte, že prostředí, které si vyberete, přispívá k vašemu uvolnění a pohodě. Pak vezměte kalendář a vyberte datum. Nejlépe takové, kdy se blíží vaše ovulace.

Jak toho nejlépe využít?

Vezměte si s sebou pár ovulačních testů nebo graf bazální teploty nebo to prostě nechte náhodě. Pokud máte ještě další děti, nechte je doma, jestli tu možnost máte.

Hlavně s sebou netahejte svůj stres. Zapomeňte na chvíli na problémy, na práci, na všechny povinnosti. Vypněte mobil, neotevírejte e-mail a ani sociální sítě. Buďte prostě spolu. Uvolněte se. Užívejte si spánek, válení se u televize, poznávaní, sportování, dobré jídlo. Důležití jste vy dva. Nejen při milování, ale během celé dovolené.

Mohou v minulosti prodělané chlamydie ovlivnit šance na otěhotnění?

Co dělat, když nemůžete odjet?

Když na dovolenou v současné době zkrátka nemůžete, snažte se snížit stres nějak jinak. Cvičte jógu, meditujte, relaxujte, choďte na procházky se psem. Prostě cokoliv, co vám umožní získat trochu klidu. Zároveň udělejte potřebné kroky k tomu, abyste k sobě znovu našli cestu se svým partnerem. Často se totiž stává, že se dva milující lidé od sebe hodně vzdálí, protože se soustředí jen na dítě. Proto si najděte čas i na sebe. Jděte do kina, na večeři, wellness nebo vyrazte alespoň na víkend někam do hotelu.

Zkrátka žijte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dovolená a otěhotnění. Máte větší šanci na početí miminka?