Menu
JenProTěhotné.cz
Umělé oplodnění

Darování vajíček: informace pro dárkyně i příjemkyně

Problém neplodnosti se v současné době týká téměř čtvrtiny párů, které se rozhodly si založit vlastní rodinu. Příčin neplodnosti je mnoho a problém může být na straně ženy, muže i u obou. V případě, že se páru nedaří otěhotnět přirozenou cestou kvůli neplodnosti ženy, obvykle se jedná o počet vajíček a jejich kvalitu. Pokud ženské tělo nedokáže z nejrůznějších důvodů produkovat vajíčka schopná oplození a uchycení se v děloze, program dárcovství vajíček je pak často jejich jedinou šancí, jak si pořídit vlastního potomka. Jak darování vajíček funguje a co čeká potenciální dárkyni i příjemkyni?

Nejčastější otázky o darování vajíček

Ačkoli darování vajíček nebo jejich přijetí v rámci umělého oplodnění je na klinikách asistované reprodukce běžná praxe, stále kolem tohoto tématu panuje mnoho otázek a nejasností. Na internetových fórech a diskusích lze najít mnoho informací, které jsou ale často zavádějící nebo dokonce nepravdivé. Pokud se rozhodujete, že se stanete dárkyní vajíček nebo že podstoupíte IVF léčbu s darovanými vajíčky, vždy je nejlepší kontaktovat renomovanou kliniku a zkušeného lékaře. Pro základní orientaci, jak darování vajíček a jejich přijetí funguje, ale existuje několik jasných odpovědí na nejčastější otázky.

Jak probíhá darování vajíček?

Žena, která se rozhodne darovat svá vajíčka, musí podstoupit hormonální stimulaci pro zvýšenou produkci co nejkvalitnějších vajíček. Vajíčka jsou následně odebrána při bezbolestném ambulantním zákroku.

Kdo se může stát dárkyní vajíček?

Svá vajíčka může darovat každá psychicky a fyzicky zdravá žena s minimálně středoškolským vzděláním po dosažení dospělosti. Darovat mohou bezdětné ženy i ženy s dětmi.

Jak dlouho se čeká na darované vajíčko?

Příjemkyně musí obvykle vyčkat zhruba jeden až dva měsíce, během kterých dojde k hormonální stimulaci a synchronizaci menstruace dárkyně a příjemkyně. V případě kryoembryotransferu je celý proces umělého oplodnění ještě rychlejší.

Jaká je úspěšnost otěhotnění s darovanými vajíčky?

Oplodnění s darovanými vajíčky má velmi vysokou úspěšnost, protože dárkyně jsou na IVF klinikách velmi pečlivě vybírány. Díky hormonální synchronizaci menstruačních cyklů dárkyně a příjemkyně se zvyšuje šance na uhnízdění embrya.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Darování vajíček: informace pro dárkyně i příjemkyně