Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Co znamená bolest hlavy, prsů, nohou nebo vaječníků při ovulaci?

Ovulace je obdobím, které je pro plodnost ženy nejdůležitější. Jedná se o proces uvolnění vajíčka z vaječníku do vejcovodu. Toto vajíčko je připraveno k oplodnění spermií v případě nechráněného pohlavního styku. Během ovulace se obvykle vyskytuje diskomfort nebo bolesti. Některé jsou přirozené, ale některé již mohou být problémem.

Kdy je bolest během ovulace normální a přirozená

Ovulace je pravidelný proces v měsíčním cyklu ženy, během kterého dozrávající folikul na vaječníku praskne a uvolní vajíčko připravené k oplodnění. Tento proces je klíčový pro početí potomka a obvykle k němu dochází uprostřed menstruačního cyklu.

U většiny žen, jejichž cyklus trvá 28 dní, dochází k ovulaci kolem 14. dne. Délka cyklu se samozřejmě může u jednotlivých žen lišit, a dokonce se může lišit i v jednotlivých měsících, takže může být nepravidelná. Někdy může nastat dříve, jindy později, to vše v závislosti na délce individuálního cyklu. S tím souvisí i přítomnost jejích příznaků.

Během ovulace mohou ženy pociťovat různé příznaky a projevy, například zvýšenou bazální tělesnou teplotu, změny cervikálního hlenu nebo změny v chuti na sex.

Tyto příznaky však nejsou univerzální a nepociťují je všechny ženy. Totéž platí pro bolest, která je ve většině případů normální a přirozená. Nejčastěji se jedná o tupou nebo naopak bodavou bolest na jedné straně podbřišku. Která strana to je, závisí především na tom, který vaječník v daném cyklu uvolňuje vajíčko.

Bolest při ovulaci může trvat od několika minut do několika hodin a jen zřídka trvá jeden až dva dny. Některé ženy mohou pociťovat mírný diskomfort, jiné mohou mít silnější bolesti. Může se také objevit bolest pochvy, prsou a bradavek, hlavy a nohou, zejména v bocích.

Mezi další příznaky, které jsou pro ovulaci přirozené, patří větší otoky dolních končetin, a to zejména v oblasti kotníků, a také nafouklé břicho a bolest v kříži.

Jaké bolesti a příznaky jsou problematické a na co si dát pozor?

Ačkoli ovulace má své průvodní jevy, neplatí automaticky, že všechny příznaky jsou pro ni přirozené. Některé bolesti a další příznaky mohou být projevem některých problémů, onemocnění nebo zhoršení zdravotního stavu v rámci pohlavní soustavy.

Co se týká bolestí v podbřišku, pokud trvají déle nebo jsou intenzivnější, může jít o projev zánětu reprodukčního systému, endometriózy nebo cyst na vaječnících.

Problematickým příznakem je také bolest při pohlavním styku. I v tomto případě může jít o projev nějakého zánětu, ale může jít také o projev infekce pohlavně přenosnou chorobou. Pokud tomu tak skutečně je, je třeba mít na paměti, že zanedbání její diagnostiky a léčby s sebou nese riziko rozšíření na vejcovody nebo dělohu.

Ačkoli lehké špinění může být během ovulace normální, silné krvácení nebo neobvyklé špinění již naznačuje buď hormonální nerovnováhu, nebo nějaký druh zánětu či infekce. Totéž platí pro výtok, zejména pokud je zapáchající, což je již známkou infekce.

Mezi problematické příznaky patří také závratě, intenzivní nebo dlouhodobá nevolnost, zvracení, vysoká teplota nebo dokonce horečka, silná nebo dlouhodobá bolest při močení nebo problémy s dýcháním. Pozor je třeba dávat také v případě, že se objevuje chronická jednostranná bolest v boku, ale také v případě intenzivní nebo velmi akutní bolesti v podbřišku.

Chlamydie

Zdroj: Shutterstock

Pokud je příčinou zánět vaječníků, může se dále šířit

Jednou z běžných nepřirozených příčin bolesti během ovulace je zánět vaječníků. Ten může postihnout jeden nebo oba vaječníky a podle toho se objevuje bolest.

Nejčastější příčinou zánětu jsou bakteriální infekce, zejména ty, které souvisejí s pohlavně přenosnými infekcemi, jako jsou chlamydie a kapavka. Infekce se může do vaječníků dostat také z jiných částí reprodukčního systému, zejména z dělohy nebo vejcovodů.

Méně častým, ale přesto možným faktorem vzniku zánětu vaječníků je také endometrióza. Jedná se o onemocnění, při kterém buňky podobné těm, které vystýlají dělohu, rostou mimo dělohu. V každém případě však platí, že při zánětu je bolest intenzivní, ostrá a bodavá a může se vyskytovat na jedné straně podbřišku nebo na obou.

Zánět je často doprovázen dalšími příznaky, jako je zvýšená teplota nebo horečka, bolest po fyzické aktivitě nebo pohybu, nepravidelná menstruace, bolest při pohlavním styku nebo při močení v důsledku podráždění pánve a nevolnost.

Co se týče léčby, ta je důležitá také proto, že se zánět může rozšířit do dalších částí reprodukčního systému. V případě bakteriální infekce se používají antibiotika ke zničení patogenů a ke zmírnění bolesti a zánětu mohou být předepsány protizánětlivé léky. Důležitý je odpočinek, přikládání teplých obkladů ke zmírnění bolesti a klidový režim.

Může to být také kapavka nebo chlamydie, podle tohohle je poznáte

S bolestmi v podbřišku, pánvi a pohlavní soustavy, a to nejen během ovulace, ale i mimo ni, mohou souviset některé pohlavně přenosné infekce a nemoci.

Jednou z těch závažnějších a zároveň nejčastějších je kapavka. Ta je způsobena bakterií Neisseria gonorrhoeae a může postihnout muže i ženy bez ohledu na věk. Postihuje genitálie, konečník, dutinu ústní, řitní otvor a při rozšíření dokonce i oči..

K přenosu dochází přímo pohlavním stykem, ať už vaginálním, análním, nebo orálním, s nakaženou osobou. Kapavka se může vyskytnout bez příznaků, a to zejména u žen, ale pokud se příznaky objeví, je to právě bolest v oblasti pánve nebo během pohlavního styku. Léčba zahrnuje kombinaci antibiotik podle příslušného kmene, nejčastěji ceftriaxon a azitromycin.

Druhou možnou příčinou bolesti během ovulace a mimo ni je chlamydiová infekce. Ta je způsobena bakterií Chlamydia trachomatis. A způsob přenosu je stejný jako u kapavky. I zde může být průběh nejprve bez příznaků, které se objeví až později.

Mezi ty nejčastější patří abnormální vaginální výtok, pálení nebo štípání při močení, bolest v pánvi a při pohlavním styku a nepravidelná menstruace. I v tomto případě se k léčbě používají antibiotika, nejčastěji azitromycin a doxycyklin. Je důležité je úplně dobrat, i když příznaky poměrně rychle vymizí.

Děloha

Zdroj: Shutterstock

Pozor na cysty na vaječnících, objevují se i po čtyřicítce

Mezi problematické faktory, které mohou stát za bolestí během ovulace, patří cysty na vaječnících. Jedná se o kapsy naplněné tekutinou nebo výrůstky, které mohou vzniknout na jednom nebo obou vaječnících. Existují různé typy podle struktury a příčiny vzniku.

Nejčastějším typem cyst jsou tzv. funkční cysty vaječníků. Vznikají v rámci menstruačního cyklu a zahrnují folikulární cysty a luteální cysty. Druhým častým typem jsou endometriomové cysty související s endometriózou. Tyto cysty obsahují hlen a starou krev a jsou také rizikovější. Mohou se také objevit dermoidní cysty obsahující kožní i vlasovou tkáň.

Specifickým onemocněním vaječníků jsou polycystické vaječníky. Ty souvisejí se syndromem polycystických vaječníků, při kterém se tvoří malé cysty působením hormonů.

Řada těchto cyst je asymptomatická a odhalí se až při preventivním gynekologickém vyšetření. Pokud se však příznaky objeví, jedná se obvykle o tupou nebo ostrou bolest v pánvi, pocit tlaku a napětí, bolest při močení a pocit nafouknutí břicha.

Léčba cyst závisí na jejich velikosti, typu a souvisejících příznacích. Pokud jsou cysty malé a bez komplikací, sledují se zpočátku pouze ultrazvukem. V případě hormonálních příčin jejich vzniku se nasazuje adekvátní hormonální léčba. Pokud jsou cysty velké nebo se zvětšují, volí se chirurgické odstranění klasickou operací nebo laparoskopicky.

Největším problémem je nádor, postihuje i dělohu

V tom nejhorším případě může být příčinou bolesti nádor na vaječnících. Stejně jako v případě jiných podobných onemocnění může postihnout jeden nebo oba vaječníky, případně i dělohu. Důležité je však zjistit, zda se jedná o zhoubný, nebo nezhoubný nádor.

Přesná příčina vzniku nádorů není dosud zcela objasněna, existují však rizikové faktory jejich vzniku. Patří mezi ně genetická predispozice a rodinná anamnéza rakoviny vaječníků, prsu nebo tlustého střeva, vyšší věk a období po menopauze, předchozí neplodnost, dlouhodobé užívání hormonální terapie a syndrom polycystických vaječníků.

Mnoho nádorů vaječníků je asymptomatických, zejména v časnějších stadiích, takže pokud se již objeví bolest, jedná se obvykle o pokročilejší nádor. Bolest se objevuje v oblasti pánve nebo podbřišku a je doprovázena také napětím. Mezi další příznaky patří nadýmání a zvětšení břicha, rychlý pocit plnosti, nepravidelná menstruace a silnější krvácení.

Léčba závisí na typu, velikosti a stadiu nádoru. Jinak se přistupuje k maligním, tedy zhoubným a rakovinovým nádorům, jinak k benigním, tedy nezhoubným nádorům.

Nejčastějším řešením je chirurgické odstranění nádoru, obvykle spolu s vaječníky nebo vejcovody. Po odstranění nádoru se podává chemoterapie, která ničí rakovinné buňky, případně radioterapie. U některých nádorů pomáhá také hormonální léčba.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co znamená bolest hlavy, prsů, nohou nebo vaječníků při ovulaci?