Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Co sbalit do porodnice? Nezapomeňte na toto vybavení

Blíží se datum vašeho porodu a vy ještě stále nemáte zabalené své zavazadlo do porodnice? S naším snadným návodem budete mít během pár minut hotovo a nebude vám chybět nic, co by se mohlo hodit. Lepší je totiž přijít připraveni na 100 % a nést si domů nevyužité věci než naopak shánět různé věci z nemocničního lůžka.

Potřeby do porodnice pro maminku

Protože porod může přijít nečekaně, na balení nějakého zavazadla rozhodně nebude čas, a proto je nejlepší si jej připravit s předstihem a cestou do porodnice jej pouze popadnou a vyrazit. Své čestné místo v této tašce rozhodně mají potřeby pro těhotné, které zahrnují těhotenské kalhotky a kojící podprsenky, ale i další speciální oblečení a obuv, ve kterých se maminka bude cítit pohodlně těsně před i po porodu.

Konkrétně tedy:

 • noční košili, která je vhodná ke kojení,
 • župan,
 • pantofle,
 • ponožky.

Praktické jsou jednorázové kalhotky, které se po použití vyhodí do koše a novopečená maminka si nemusí dělat starosti s jejich zašpiněním. Nastávající maminky by rozhodně neměly zapomínat ani na oblečení, ve kterém pojedou domů. Protože bříško jim ještě chvilku zůstane, rozhodně se vyplatí vsadit na těhotenské oblečení, které nebude škrtit ani obepínat.

Co sbalit do porodnice miminku

Kromě věcí pro nastávající maminku patří do porodnické tašky také věci pro miminko. Potřeby pro budoucí maminky, které by neměly chybět v nemocničním zavazadle zahrnují nejenom vložky a kojící potřeby, ale také věci pro miminko, konkrétně:

 • plenky,
 • osušku,
 • dudlík,
 • zavinovačku,
 • žínku,
 • dětské krémy a olejíčky k péči o citlivou pokožku novorozeněte.

Některé porodnice vám řadu věcí poskytnou, jiné spoléhají na to, že si vše přinesete. Abyste nebyla překvapená, raději se dopředu informujte, co vám porodnice poskytne a co je lepší si přinést. Samozřejmě že je možné požádat partnera, rodiče či kamarády, aby vám potřebné věci donesli, ale tím, že se dopředu informujete, si ušetříte čas s tímto zařizováním a sháněním po porodu.

Co sbalit do porodnice

Zdroj: Shutterstock

Důležité dokumenty, na které nezapomenout

Kromě oblečení a doplňků pro maminku i miminko mají své místo v tašce do porodnice také důležité dokumenty. Abyste na žádný z nich nezapomněla, připravte si je společně s těhotenskou taškou. Nejlepší je pořídit si na ně speciální desky a ty zabalit úplně navrch do zavazadla.

V těch důležitých deskách by rozhodně měly být následující položky:

 • občanský průkaz,
 • těhotenská průkazka,
 • kartička pojištěnce,
 • vyplněný dotazník se jménem dítěte,
 • případně další dokumenty, které vám již předem nemocnice poskytne.

Další nezbytnosti do porodnice

Tím ovšem výčet věcí, které si s sebou zabalit nekončí. Vhod totiž přijde také mobilní telefon a nabíječka, hygienické potřeby (tělové krémy, jelení lůj, sprchový gel), knížka či časopis, které pomohou zkrátit čekání nebo poskytnou první pomoc při nespavosti a také nějaká oblíbená sladkost, například čokoláda, tyčinka nebo bonbony. Zkrátka cokoliv, co milujete, ale po porodu budete příliš unavení, abyste se vydaly do nemocničního bufetu.

Tento seznam nezbytností je dobré si zabalit. I když třeba na čtení knížky a prohlížení časopisu nebude čas, chuť ani nálada, ve vašem nemocničním zavazadle nezaberou příliš místa a je lepší počítat se vším.

Připravit si nemocniční zavazadlo co nejdříve rozhodně není na škodu. Až totiž přijdou stahy a miminko se bude chystat na svět, tašku jednoduše popadnete a vydáte se do porodnice s vědomím, že vše máte s sebou a nemusíte znovu kontrolovat, kde máte kojicí podprsenku nebo třeba kartičku pojištěnce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co sbalit do porodnice? Nezapomeňte na toto vybavení