Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

Co je potřeba mít doma před narozením miminka?

Příchod nového člena do rodiny je vzrušující událost, která s sebou přináší mnoho radosti, ale také mnoho výzev. Jednou z nich je příprava různé výbavy ještě předtím, než si novorozence přivezete domů. Je důležité mít vše připravené předem, abyste neměli hned po narození miminka zbytečné starosti navíc. Jde například o základní potřeby jako plenky a oblečení nebo monitor dechu. Tento článek vám nabídne přehled toho nejdůležitějšího, co byste měli mít doma před narozením miminka.

Základní oblečení pro miminko

Novorozenci potřebují jen několik základních kusů oblečení. Mezi nezbytné kousky patří zavinovací body, které jsou ideální pro snadné přebalování a udržení miminka v teple. Kromě toho je dobré mít několik párů ponožek, čepičky a rukavičky, aby bylo miminko vždy v teple a pohodlí.

Miminko rychle roste, takže není od věci mít již při jeho narození v záloze připraveno i trochu větší oblečení, které využijete třeba až za několik měsíců. Při výběru oblečení myslete hlavně na pohodlí a praktičnost. Dobrou volbou je oblečení vyrobené z přírodních materiálů, které jsou šetrné k citlivé pokožce miminka.

Hračky pro nejmenší

Ačkoliv novorozenci většinu času prospí, je dobré mít doma několik vhodných hraček. Hračky pro nejmenší jsou totiž důležitým prvkem pro vývoj poznávacích i motorických schopností novorozenců. Vyberte měkké, bezpečné hračky, které jsou vhodné pro právě narozené děti. Pro stimulaci smyslů a rozvoj motorických dovedností jsou vhodné plyšové hračky, barevně výrazné hračky a hračky vydávající zvuky. Hodí se také závěsné hračky na kočárek nebo postýlku.

Monitor dechu

Monitor dechu je užitečný nástroj pro rodiče, kteří chtějí mít klidný spánek. Toto zařízení sleduje dýchání miminka během spánku a spustí varování v případě, že v dechu miminka dojde k nepravidelnostem. Zejména v prvních měsících života miminka rodičům poskytne klid vědomí, že jejich miminko je ve spánku v bezpečí.

Tip: Kýžený klid vám zaručí pouze kvalitní přístroj, u kterého nebude mít pochybnosti o jeho funkčnosti a kvalitě. Při výběru se proto vyplatí projít srovnání monitorů dechu na Rankito.

Kočárek a autosedačka

Jednou z prvních věcí, kterou budete potřebovat pro své miminko, je bezpečná autosedačka pro cestu z nemocnice domů. Brzy bude potřeba rovněž kočárek, se kterým můžete vyrážet na procházky a podnikat výlety. Kočárek vybírejte podle toho, kam se s ním plánujete vydávat. Například zejména sportovně založení rodiče mají v oblibě sportovní kočárky, které dovolují i pohodlný běh nebo jízdu na kolečkových bruslích s miminkem pod kontrolou.

Přebalovací potřeby

Přebalovací pult, plenky, mokré ubrousky, krémy proti opruzeninám a další přebalovací potřeby byste rozhodně měli mít připraveny ještě před narozením miminka. Ujistěte se, že máte dostatek zásob, abyste nemuseli ihned po příchodu z nemocnice utíkat do obchodu.

Při přebalování se neobejdete bez zmíněných plenek. Budete je potřebovat od prvního dne. Rozhodněte se, zda dáte přednost jednorázovým, nebo látkovým plenkám. Obě varianty mají své výhody a nevýhody, takže je to čistě na vašem rozhodnutí. Mějte na paměti, že novorozenci potřebují měnit plenky velmi často, takže jich mějte velké množství.

Potřeby na kojení

Pokud plánujete kojit, budete potřebovat kojící polštář, podprsenku a vložky do podprsenky. Dále byste měli mít po ruce lahvičky, savičky a sterilizátor. Přestože plánujete kojit, je dobré mít doma zásobu kojeneckého mléka pro případ, že by bylo potřeba.

Ložnice pro miminko

Miminko by mělo mít své vlastní místo na spaní. Při výběru matrace a povlečení volte hypoalergenní materiály, které se dají snadno prát. U postýlky nezapomínejte na bezpečnost – důležité jsou dětské zábrany a v postýlce nesmí být nic, co by mohlo ohrozit zdraví miminka.

Lékárnička a hygienické potřeby

Základní lékárnička by měla obsahovat minimálně teploměr, pinzetu, nůžky na nehty a základní léky schválené pro novorozence, jako je například prostředek na potíže s trávením.

Miminko dále potřebuje speciální dětskou kosmetiku – mýdlo, šampon, krém na kůži, olej a pudr. Také se hodí mít pořádnou zásobu vlhčených ubrousků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je potřeba mít doma před narozením miminka?