Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

12 otázek o kojení: Jak správně kojit a proč to nevzdávat

Adéla si přivezla z porodnice domů miminko. Je po císařském řezu, je to její první dítě a nemá ani ponětí o tom, jak správně kojit. I když byla v porodnici okrajově poučena, zatím se jí kojení nedaří a ráda by se dozvěděla, co dělá špatně, čeho se má vyvarovat a na co se má zaměřit. Ráda by dala miminku to nejlepší a kojila jej tak dlouho, jak jen to půjde. Dle zkušeností a standardních pravidel kojení z webu kojeni.cz jsme pro vás připravili odpovědi na zásadní otázky, které mohou být užitečné pro všechny nezkušené maminky.

1. Jak zvládnout bolestivé nalití prsou?

„Už v porodnici jsem se okrajově dozvěděla, jak správně kojit miminko a co dítě zpočátku potřebuje. Protože jsem však bohužel po císařském řezu, nejsem tolik pohyblivá a prsa se mi velmi bolestivě nalévají tak, že se dítě nemůže ani přisát. Navíc jsem začala kojit i později a na nějaké dlouhé vysvětlování nebylo moc času. Chtěla jsem jít co nejdříve domů,” svěřuje se Adéla.

Když jsou prsa příliš nalitá mlékem při počínající laktaci, laktační poradkyně doporučují mléko z bradavky nejprve trochu odstříkat a uvolnit tak proud mléka. Odstříkejte z obou prsů trochu mléka a nabídněte dítěti bradavku. Jakmile prs trochu splaskne, dítě se mnohem snadněji přisaje. Mléko nevyhazujte, ale uchovejte jej ve sterilní uzavíratelné lahvičce v lednici na případné dokrmování. V lednici lze mateřské mléko skladovat nejdéle 24 hodin, v mrazáku pak 3 měsíce. Odstříkat mléko můžete pomocí odsávačky mateřského mléka, která může být buď elektrická nebo ruční. Mléko z bradavky k uvolnění lze ale i odstříkat ručně mezi dvěma prsty.

Jak podpořit tvorbu mateřského mléka?

2. Proč kojení nevzdávat?

Ať už se vyskytnou jakékoli problémy, kojení vždy představuje pro dítě to nejlepší, co mu může jeho matka dát. Chrání miminko před infekcemi dýchacích cest i před průjmy, snižuje riziko rozvoje chudokrevnosti, cukrovky, obezity či různých alergií. Ale ani žena nepřijde zkrátka. Kromě antikoncepčního účinku a vytvoření silné citové vazby s dítětem se jí lépe zavine děloha zpět do původního stavu, je lépe chráněna před ztrátami krve a rakovinou ženských orgánů, snadněji shodí nadbytečné kilogramy a ještě nemusí platit za umělou výživu.

3. Jak správně kojit novorozence?

„Nevím, jak správně kojit miminko a jak se pořádně rozkojit. Mám pocit, že syn bradavku drží špatně a kojení mě bolí”, stěžuje si často Adéla. „A nevím ani, jak často a jak dlouho dítě kojit a po jak dlouhé době vystřídat prsa, aby se miminko dostatečně napilo,” dodává.

Zatímco dříve se děti kojily pravidelně co tři nebo čtyři hodiny, dnes se doporučuje kojit dítě tak často, jak potřebuje. Novorozence kojíme co nejčastěji a v podstatě celé šestinedělí strávíme jen samým kojením. Zpočátku dítě přikládáme 8 až 12 krát denně, pokud novorozenec spí déle než 4 hodiny, měly bychom jej, ač těžkým srdcem, vzbudit. Starší děti už mají svůj rytmus kojení, spí déle v noci a nevyžadují tak časté kojení. Také je dobré vést si o kojení i počtu stolic dítěte záznamy, lépe tak budeme vědět, jak dítě prospívá a zda mu kojení stačí. Pokud chce novorozenec pít více než 12 x za den, samozřejmě mu vyhovíme a nijak kojení neomezujeme.

A jak správně přisát dítě k prsu? Postup kojení je následující: uchopte prs tak, abyste se nedotýkala dvorce a nabídněte dítěti bradavku. Správné přisátí miminka vypadá tak, že dítě uchopí nejen bradavku, ale i část prsního dvorce. Nedotýkejte se při kojení tvářičky dítěte, abyste nenarušovala jeho sací reflex. Platí pravidlo, že dítě přikládáme k prsu, nikoli prs k dítěti. Existuje spousta kojících poloh, vyberte si sama takovou, která je vám nejpříjemnější, obzvláště pokud jste po císařském řezu. A pamatujte si, že kojení vás nikdy nesmí bolet! Pokud vás zajímá, jak skutečně vypadá správná technika kojení, můžete si pustit i instruktážní video, které najdete na internetu.

Prsa můžete vystřídat asi po patnácti minutách, ale doporučuje se nechat dítě pít z jednoho prsu tak dlouho, jak potřebuje. Začínat kojit byste měla z toho prsu, ze kterého dítě naposledy pilo. I když se preferují potřeby dítěte, není efektivní, když starší dítě visí na prsech hodinu v kuse a jen si hraje. Pokud se miminko nasytí, je třeba dát ho přes rameno odříhnout a uložit do postýlky ke spánku či jej motivovat k dalším činnostem, které jsou prospěšné pro jeho vývoj.

4. Jak poznat, že má dítě dost mléka?

Pokud miminko pláče a neprospívá, je možné, že má nedostatek mléka. Standardně ale stačí, když objevíte na počátku 3 až 6 stolic za den a také počáteční ubývání na váze miminka nemusí být ničím neobvyklým či alarmujícím.

5. Jak správně kojit s kloboučky?

Protože Adéla neměla správnou techniku kojení a dítě se nemohlo dobře přisát, došlo k bolestivému rozpraskání bradavek. „Lékařka mi doporučila kojení přes silikonové kloboučky, protože už jsem to opravdu chtěla vzdát. Kojení je pro mě velmi bolestivé, mám úplně do krve rozpraskané bradavky a obávám se i zánětu. Uvažuji, zda zkusit kojit s těmi kloboučky a jestli to opravdu pomůže…”

Silikonové kloboučky slouží jako pomůcka při kojení. Někdy chrání bolestivě rozpraskané bradavky a umožňují tak kojení miminka. Aby se však mohla bradavka zahojit a nerozšířila se v ní infekce, je lepší spíše mléko dočasně odstříkávat a krmit dítě lžičkou. Kloboučky slouží spíše ke kojení u zdravých bradavek, které mají třeba jen špatný tvar, například jsou ploché nebo vpáčené. Rozhodně lepší je ale kojit bez kloboučků, dítě přes ně může hůře pít a pro každého je příjemnější přímý kontakt než dotek umělého silikonu.

Vpáčené bradavky a proč představují problém hlavně při kojení

Pokud už musíte klobouček používat, snažte se ho používat jen po krátkou dobu, není to řešení napořád. Samozřejmostí také je udržovat klobouček v naprosté čistotě. RNDr. Milada Řeháková, Ph.D. v článku Kojení s kloboučky na webu umenikojeni.cz uvádí, že kojení s kloboučky je v podstatě nevhodné a je mnohem zdravější a lepší kojit bez nich. Důvodem je narušení přirozeného procesu kojení, zvýšené riziko vzniku infekce bradavek a jejich poranění, i když kloboučky paradoxně mají sloužit jako ochrana bradavky. Proto je lepší se kloboučkům raději vyhnout a vytrénovat správnou techniku kojení.

6. Jak kojit s rozpraskanými bradavkami?

Pokud má žena rozpraskané bradavky, je lepší kloboučky nepoužívat a dočasně mléko odstříkávat nebo z poraněné bradavky přestat kojit, ale nejdéle na 24 hodin. Aby všechno dobře fungovalo a tvořilo se dostatek mléka, dítě musí pít co nejčastěji, nelze kojení dlouhodobě vynechávat.

7. Jak na bolest a rozpraskané bradavky při kojení?

Rozpraskané bradavky jsou snadným vstupem pro infekce všeho druhu, ať už bakteriální, tak plísňové. Proto je třeba tuto situaci urychleně řešit, aby třeba kvůli tomu žena nepřestala kojit úplně. V prvé řadě je třeba bradavky léčit a nechat je odpočinout a také zapracovat na správné technice kojení. Doporučuje se ošetřovat bradavky měsíčkovou mastí nebo měsíčkovým olejem pro skvělé hojivé, protiplísňové a dezinfekční účinky. Totéž včetně nepříjemného dráždění a bolesti může nabídnout třezalkový olej. Bradavky lze také mazat kokosovým nebo mandlovým olejem. Když se dítěti dostane minimální zbytek oleje do pusinky, není to žádná tragédie, pokud by žena musela používat antibiotickou mast, bylo by to pro dítě horší.

8. Jak správně držet miminko při kojení?

„Zajímalo by mě, jak správně držet miminko při kojení nebo jak správně kojit vsedě. Po císařském řezu bylo pro mě bolestivé vůbec začít kojit a nevěděla jsem jak syna vůbec držet, aby mě to nebolelo. Sestřička v nemocnici mi doporučila kojící polštář, ale ráda bych si vyzkoušela různé polohy, které miminku umožní bezproblémové přisátí,” ptá se Adéla.

Mezi takové základní polohy při kojení patří poloha v sedě a vleže. Při poloze vleže dítě i maminka leží na boku, miminko je v ohbí paže a žena se neopírá o loket, hlavu má lehce podepřenou polštářem, aby to pro ni bylo pohodlné. Při poloze v sedě má žena také své dítě v ohbí paže a podpírá jej, rukou přidržuje jeho zadeček. Žena si může vymyslet tisíc poloh, ale důležité je, aby kojila v takové poloze, kde se nijak nenamáhá, je uvolněná a nic ji nebolí. To je naprostý základ a je to stejně důležité jako správné přisátí dítěte, poloha samozřejmě musí být pohodlná i pro miminko. Pokud je žena po císařském řezu, vše je zpočátku bolestivější, ale používání kojícího polštáře je určitě dobrou volbou.

Císařský řez a kojení. 7 tipů, jak úspěšně nastartovat kojení a podpořit tvorbu mléka

9. Jak se stravovat v období kojení a čemu se vyhnout?

„Aby můj Matoušek netrpěl na bolesti bříška, rozhodla jsem se vynechat ze stravy květák a luštěniny, které mě vždycky nadýmaly. Pečivo jím starší a vzdala jsem se i svého oblíbeného ostrého koření. Nepiju ani sycené minerálky. Přesto ale občas na koliky trpí…” vysvětluje Adéla, která by i ráda po porodu shodila přebytečné kilogramy.

Výživa ženy v období kojení je opravdu zásadní. Spousta maminek řeší, jak podpořit laktaci a jak se stravovat při kojení, aby dítě netrpělo na typické novorozenecké koliky. I přes veškerou snahu a úpravu stravy se to může stát. Dítě třeba příliš hltá, naloká se vzduchu nebo jej zapomenete dát odříhnout či sníte jídlo, které mu nesedí. S tím je třeba občas počítat. Celkově má být ale strava zdravá, lehká, plná vitamínů, minerálů a základních nutrientů, aby dítěti nic nechybělo. Nejdůležitější je mít dostatek železa, vápníku a vitamínu B12.

Co nejíst při kojení? Tipy na vhodné a nevhodné potraviny

Samozřejmostí také je vynechat potraviny, které by mohly miminku uškodit. Kromě nadýmavých potravin a škodlivých látek, alkoholu a kouření to mohou být i některé bylinky a dráždivé koření. Pokud se žena napije alkoholu, kojit by měla až po uplynutí doby minimálně 2 hodin. Mnohé léčivé rostliny mohou laktaci i zastavit, což však není momentálně žádoucí.

Laktaci naopak umí podpořit dostatečný pitný režim, správně zvolená homeopatika, mandle, mandlové mléko, bílá káva a některé bylinky, například kontryhel, jestřabina, pískavice, benedikt, kopr, fenykl nebo anýz, které také umí miminku pomoci s nadýmáním a bolestmi bříška. Tyto uvedené byliny v souvislosti s prospěšností u laktace uvádí web bylinkopedie.cz

Řecké seno na tvorbu mateřského mléka. Které další bylinky můžete ještě zkusit?

10. Jak dlouho dítě kojit?

Web kojení.cz uvádí, že dítě se doporučuje kojit výhradně do 6 měsíců věku a dříve není třeba zavádět příkrmy. Dále může kojení s příkrmy pokračovat až do dvou let věku dítěte.

11. Je možné při kojení otěhotnět?

Sex při kojení není stoprocentně bezpečný stran nežádoucího otěhotnění. Pokud žena plně kojí, nemá menstruaci a nedochází u ní k ovulaci, je to velmi málo pravděpodobné. Jakmile se kojení omezí a dostaví se občasná či pravidelná menstruace, i přestože žena nadále kojí, může pochopitelně otěhotnět.

12. Kde najít odbornou pomoc při potížích s kojením?

Pomoc s kojením nabízí Laktační liga ČR na stránkách kojeni.cz, nebo si můžete najít v okolí či na telefonu laktační poradkyni, která vám poradí.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

12 otázek o kojení: Jak správně kojit a proč to nevzdávat