Menu
JenProTěhotné.cz
Zdravotní péče v těhotenství

Monitor v těhotenství. Co měří a jaké hodnoty jsou ještě v normě?

Vyšetření přístrojem, který registruje činnost srdíčka miminka a kontrakce, se provádí od 36. týdne těhotenství v gynekologické ambulanci. Během porodu se pak monitorem miminko kontroluje každé dvě hodiny. Jak vyšetření probíhá a jak by měly vypadat jeho výsledky?

Kdy je vyšetření monitorem nezbytné?

Těhotenský monitor neboli kardiotokografické vyšetření umožňuje lékařům kontrolu miminka před porodem i v jeho začátku a celém průběhu. Díky němu mohou zjistit, zda bude porod normální nebo rizikový a včas na to budoucí maminku připravit. Kontrakce na monitoru pak pomáhají lépe korigovat i samotný porod. Metoda CTG vyšetření je ale velmi citlivá a až v polovině případů při ní dochází k falešným výsledkům. U bezproblémových těhotenství mohou zkreslené výsledky zapříčinit zbytečné císařské řezy nebo použití kleští. Pravidelné vyšetření monitorem se proto doporučuje hlavně u rizikových těhotenství, kde jsou pravidelné kontroly nezbytností.

Strach z porodu. Jak se ho zbavit?

Jak probíhá monitor v těhotenství?

Samotné vyšetření monitorem trvá přibližně 20 – 30 minut a provádí se buď v polosedu, anebo v leže na boku. Ke konci těhotenství je kvůli možným komplikacím nejlepší polohou leh na levém boku. Gynekolog vám na bříško připojí dvě sondy. První sonda snímá CTG děložní činnost a druhá srdeční činnost dítěte. Je důležité, abyste během monitorování zůstala ležet v klidu a nehýbala se.

Vyhodnocení monitoru

Výsledky monitorování se přímo z přístroje tisknou na papír. Na něm se objeví tzv. CTG křivka, ze které pak lékař vyhodnotí, jak na tom miminko je. Provádění CTG vyšetření je však poměrně složité a v současné době neexistuje žádný předem schválený systém, který by byl pro lékaře obecným vodítkem. Může se dokonce stát, že jeden záznam vyhodnotí různí lékaři zcela odlišně. Vyhodnocení všech naměřených informací si proto žádá mnohaleté zkušenosti a komplexní přístup.

Tvrdnutí břicha v těhotenství. Jak si pomoci doma a kdy vyrazit k lékaři?

Monitor v těhotenství – hodnoty

Ozvy plodu norma:

Obvyklé hodnoty, které ukazují, že je miminko v bříšku zcela v pořádku, se pohybují od 110 do 150 (někdy až 160) tepů za minutu. Nedochází ke zpomalení tepu, ale naopak se objevuje zrychlení tepu ve chvíli, kdy dítě reaguje na vnější zvuky a mechanické podněty. Variabilita frekvence plodu by se měla pohybovat mezi 5 – 25 tepy za minutu.

Ozvy plodu mimo normu:

CTG monitor hodnoty, které jsou podezřelé a mohou značit nějaký problém, se pohybují mezi 100 – 110 nebo mezi 160 – 180 tepy za minutu. Jisté potíže naznačuje i akcelerace nebo variabilita tepové frekvence, která je po dobu 40 – 90 minut menší než 5 tepů za minutu. Za špatné srdeční ozvy plodu se považují výsledky v hodnotách nižších než je 100 tepů za minutu nebo vyšších než 180 tepů za minutu.

Co všechno má vliv na frekvenci srdeční činnosti miminka?

  • Průtok krve pupečníkem a placentou
  • Zdravotní stav matky
  • Hladina hormonů v krvi matky
  • Stres
  • Vnější ohrožení plodu
  • Četnost, délka a intenzita kontrakcí
  • Množství a pohyby plodové vody
  • Poloha miminka

Pupečník a jeho význam. Víte, co je pupečníková krev?

K monitorování v každém případě přistupujte jako k nepřímé metodě sledování stavu miminka a nepovažujte ho za 100% jasné a spolehlivé. Lehkými výkyvy, které vám monitor ukáže, se zbytečně nestresujte a nechte si raději udělat i další vyšetření, která vám lékař jistě doporučí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Monitor v těhotenství. Co měří a jaké hodnoty jsou ještě v normě?